Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mega Çelik Yapı

Çelik yapıların kullanımı konusunda Türkiye’de ne ölçüde bir ilgi var?

Ömer Faruk ERDEM: Çelik yapıların kullanımı konusunda büyük ivme ile artan bir ilgi var. Geçtiğimiz yıllarda yatırımcıya çelik yapıların faydalarından ve avantajlarından bahsederek çelik yapıya yönlendirmeye çalışırdık. Bugün yatırımcılar bunun farkındalar. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olması dolayısıyla çelik yapıların daha çok tercih edilmesi gerekir; çünkü hafif yapılardır. Edindiğimiz tecrübe doğrultusunda, ortalama maliyeti 100 milyon Euro olan bir tesiste taşıyıcı yapının maliyeti 8 milyon Euro tutuyor. Yani %8. Geriye kalan %92’lik kısmın riske edilmemesi için yatırımcı %8,2 tutmuş, %7,9 tutmuş hesabını artık bıraktı. Konuya daha bilinçli yaklaşılıyor.

ÇELİKTE SAYISIZ AVANTAJ VAR

Yapılarda çelik kullanımının genel olarak ne tür avantajlarından bahsedebiliriz?

Çelik kullanımının ekonomik, çevresel avantajlarından şantiye ve lojistik planlamaya, yenilenebilirlik ve deprem dayanıklılığına kadar çok sayıda avantajını sıralamak mümkün. Sağladığı pratiklik sayesinde iskele ve kalıp kullanımına ihtiyaç bırakmaması, zor iklim koşullarında uygulanabilirliğinden kurulan yapının istenildiği zaman gözle bile kontrol edilebilmesine kadar kullanıcıya çeşitli imkanlar sunuyor. Normal bir inşaatla kıyaslandığında yarı zamanında tamamlanabilmesiyle de çok ekonomik. Çelik yapılarda aynı zamanda, yükseklik için ince döşeme sistemlerinden dolayı daha çok kat inşa etme imkanı var. Çeliğin diğer inşaat malzemesinden farklı olarak taşınabilirliği sayesinde binanın sökülüp başka bir lokasyonda tekrar kurulmasını sağlayıcı özelliği de var. Bu da kullanıcı için büyük bir esneklik anlamına geliyor. Aynı zamanda kurulmuş bir yapının tadilatı, büyütülmesi veya küçültülmesi gibi esneklikler de sağlıyor. Çelik yapıların öne çıkan bir başka özelliği de deprem dayanıklılığı ve olası bir hasarda da bu hasarın kolayca ve yine ekonomik bir şekilde onarılmasına olanak sağlaması. Dolayısıyla tüm bu özellikleri sıraladığınızda ortaya kullanımı açısından çok önemli avantajlar sağlayan bir ürün çıkıyor.

DOÐRU PROJE DESTEÐİ

Sektöre girdiğiniz son 6 yılda 120 farklı projede yer aldınız. Firmaya olan bu ilgiyi ne bağlıyorsunuz. Aynı zamanda 6 yılı değerlendirdiğinizde hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışında enerji santralleri, çimento fabrikaları, alışveriş ve yaşam merkezleri, ilaç fabrikaları, lojistik tesisler, hava alanları, hayvancılık tesisleri, çok katlı yapılar, konut projeleri, endüstriyel tesisler gibi yapılar inşa ettik. Bu yapıları inşa ederken birçok dünya markası ile çalışma fırsatı yakaladık.

Firmamıza olan ilgiyi müşterimize verdiğimiz maksimum değere, hizmete ve doğru proje desteğine bağlıyoruz. Planladığımız hedeflerin üstüne çıkabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Yatırımcı firmayla yapımına dahil olduğunuz binaların projelendirilmesi aşamasında nasıl bir işbirliği yürütüyorsunuz?

Yatırımcı firma ile yapımına dahil olduğumuz yapının proje detaylandırmasında pencere, kapı, mekanik aksam, elektrik aksamı gibi konulara da eğilerek müşterimize optimum çözüm bularak, yatırım maliyetlerinde ek işlerin çıkmasına engel oluyoruz. Bu da bize müşteri memnuniyeti olarak geri dönüyor.

ÇELİK, KONUT PROJELERİNE DE GİRECEK

Daha çok fabrika, köprü, depo gibi alanların projelendirmelerinde çalışıyorsunuz. İleride çelik yapıların konutlarda kullanımı konusunda da çalışmalarınız olacak mı?

Çelik yapılarda konut tercihi yok denecek kadar az. Bunun da sektörde betonarme yapıların baskın rol oynamasından ve sistemlerin alışılagelmiş olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Halbuki çelik yapıları bilhassa çok katlı yapılarda tercih etmek çok daha doğru. Yakın gelecekte konut projelerinde de çelik yapının büyük pazara sahip olacağını öngörüyoruz.

2005’ten bu yana yapımını tamamladığınız öne çıkan yapılarla ve gelecek projelerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

2005’ten bu yana, Etiyopya, Dubai, Abu Dabi, Yunanistan, Romanya, Irak, Kıbrıs ve tabii ki Türkiye gibi birçok ülkede yapılar yaptık. Yurt dışındaki tesisler bize büyük tecrübe kazandırdı. Birçok dünya markası ile çalışma fırsatı bulduk.

Yakın dönemde planladığımız kâğıt, mobilya, tekstil, ayakkabı, çimento fabrikası, hayvancılık tesisi ve enerji santralleri gibi yapılar var.