Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mimar Mustafa Toner

OTELLERDE SHOW MUTFAK ANLAYIŞI

Otel mutfağı tasarımlarında otelin genel konsepti ile bağlantılı bir yaklaşımı tercih ediyoruz. Örneğin; son zamanlarda otel mutfakları da aynı restoran mutfaklarında olduğu gibi show mutfak anlayışında düzenleniyor. Hazırlık ve yıkama, depolama bölümleri geleneksel anlayışla daha kapalı olarak düzenlenirken, pişirme bölümleri misafirler ile iç içe bir tutumla çözülüyor.

Otellerin misafir sayıları ve lokasyonları bu yaklaşımda en belirleyici unsur oluyor. Tatil yörelerinde yer alan ve çok sayıda misafiri aynı anda hizmet verme durumunda olan otellerin mutfakları genelde adalar şeklinde farklı pişirme tekniklerinin sergilendiği üniteler halinde düzenleniyor. Böylece misafirlere hem güzel bir show sunulurken, hem de servisin daha hızlı ve efektif olması da sağlanıyor. Şehir otellerinde ise show mutfaklar daha çok görsel anlamda düzenlenirken servis sistemi geleneksel şekilde olabiliyor.

BANYO VE MUTFAK YAŞAM ALANI KONUMLANDIRMASI

Banyo ve mutfaklar bir süredir yaşam alanları ile iç içe ve direkt bağlantılı olarak konumlandırılıyor. Mutfak hacimleri yaşam alanlarının, banyolar ise yatak odalarının uzantısı ve bağlantısı olarak düzenleniyor. Kısacası, birbirinden bağımsız ufak hacimler yerine iç içe geçmiş daha geniş alanların içinde yatma, banyo, oturma, soyunma işlevleri bir bütün olarak çözümleniyor.

MERMER, PARKE, AHŞAP VE DUVAR KAÐIDI

Banyoların da yaşam alanlarının uzantısı olmasından hareketle seramik gibi endüstriyel ve geleneksel banyo malzemesi olarak tanımlanan malzemeler yerine mermer, parke, ahşap, duvar kağıdı gibi yaşam alanlarında da kullandığımız malzemeleri tercih ediyoruz.