Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sapa Yapı Sistem | Türkiye

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEPLERİ

SapaYapı Sistem, Türkiye’de 13 yıldır faaliyet gösteren ve mimari alüminyum sistemler konusunda sektörün öncü firmalarından olan İsveç merkezli bir firmadır. Sapa Yapı Sistem, çoğunlukla proje bazlı çalışan ve bu projeler için özel ürünler geliştiren, mimarlar, danışmanlar ve diğer proje ortakları ile iletişim halinde olan bir yapılanmaya sahiptir. Bu anlamda ürünleri; ileriye dönük ve yüksek performanslı, müşterilerin en konforlu şekilde kullanabileceği ve çok yüksek yapı koşullarında bile rahatlıkla kullanılabilen sistemlerdir.

TEKNİK ÇÖZÜMLEMELER

149 m yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek binalarından biri olan Dumankaya İkon projesi, ikisi 41 katlı ve biri 40 katlı 3 blokta toplam 1022 rezidans ve 31 home office daireden oluşmaktadır. Projenin en önemli özelliklerinden biri yapıların eliptik formda olmasıdır. Mimarinin getirdiği bu eliptik forma uygun olarak Sapa cephe sistemini bu proje için yeniden dizayn ederek uygulamasını gerçekleştirdi.

KULLANILAN ÜRÜN VE SİSTEMLER

Yapıda kullanılacak ürünler için istenen yüksek performans değerleri Sapa ürünlerinden Elegance 52 cephe sistemi ve kompozit panellerin birlikteliği ile sağlandı. Özellikle cephe sisteminin üstün ısı yalıtım ve su geçirimsizlik performansı, içeride istenilen konfor ortamının sağlanmasında faydalı olmuştur. Elegence 52 cephe sistemi içerisine açılır kanatlar entegre edilerek mekanlarda doğal havalandırmanın sağlanabilmesi amaçlandı. Bu kanatların kontrolsüz olarak açılmaması için de açılımı sınırlayan limitörler kullanıldı.