Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sıra dışı atriumu ile Çin’in yeni gözdesi Greenland Group Suzhou Merkezi

Günışığı alımını maksimize eden, lobi ve kamusal alanlarda genel havalandırma sistemine katkı sağlayan ve tüm kulenin taze hava kaynağı olan atrium, binanın tasarımında kilit role sahip. Atriumun doğu ve batı cephelerinden esen hakim rüzgarları, baca etkisini yönetmeye odaklı tasarıma sahip binanın enerji tasarrufu stratejilerinin başlıcaları olarak; üst katlardaki soğuk havayı atriumun doğal havalandırması için kullanan yüksek performanslı cephe; gün ışığına duyarlı kontrol elemanlarını kullanarak doğal ışık toplama; hareket sensörlü ve verimli aydınlatma elemanlarıyla ışık enerjisi optimizasyonu, enerji geri kazanım sistemleri; genel yük çeşitliliğinden yararlanan, ısı ve elektrik santrallerinden oluşan bir enerji merkezi gibi birçok özellik sayılabilir.

Greenland Group Suzhou Merkezi, SOM Chicago’nun Greenland Group ile gerçekleştirdiği altıncı proje. Firma ile gerçekleştirilen projelerden ilki Zifeng Kulesi olarak da bilinen ve Çinin Nanjing kentinde konumlanan Nanjing Greenland Finans Merkezi idi. Diğer 5 kule ise Ross Wimer tarafından tasarlandı. Bunlar; 56 katlı Zhengzhou Greenland Plaza, 59 katlı ve Çin’in Nanchang kentinin A parselinde yer alan Jiangxi Nanchang Greenland Merkez Plaza, 56 katlı Nanchang Zifeng Kulesi ve 55 katlı Greenland Dawangjing Supertall Projesi.

Tasarımlarında mühendisliğin kesinliği ve mantığını hissettiren ünlü mimar Ross WIMER projeyi anlatıyor!

20. ve 21. yüzyılın en önemli mimari başarılarına imza atan; kuruluşundan bu yana birçoğu, fiziksel çevreye ve mimari tasarım dünyasına somut ve kalıcı etkiler bırakan araştırma geliştirme faaliyetleri, yeni süreçler ve inovatif fikirler konusundaki liderliğini sürdüren SOM, 1500’ün üzerinde ödülün sahibi… Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından 1962’de ve 1996’da olmak üzere iki kez en yüksek onur ödülüne layık görülen firma; Chicago, Newyork, San Fransisco, Los Angeles, Washington D.C., Londra, Hong Kong, Şangai, Mumbai ve Abu Dhabi’deki ofisleriyle çalışmalarına devam ediyor. Greenland Group’un Suzhou merkezi için açtığı tasarım yarışmasını kazanan SOM Chicago’nun tasarım direktörü Ross Wimer bu eşsiz proje ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Proje için aldığınız tasarım brifinden bahseder misiniz? Beklenen neydi ve bu sıra dışı atrium hangi ihtiyaçtan doğdu?

Tasarım brifi daire ve otellerin ofis katlarının üzerinde bulunacağı karma kullanımlı bir kule tanımlıyordu. Kulenin en üst noktasında yer alan zemin plakası çok küçüktü. Program için çok gerekli olmayan bu kısmı hacimden çıkardık ve böylece bir atrium yarattık. Tasarım süreci boyunca heyecan verici bir alan yaratmanın ötesinde, atriumun bizi yeni bir çevresel stratejiye yönlendirdiğini keşfettik.

Binada kullandığınız 30 kat yüksekliğindeki açılabilir camların avantajı nedir? Yapılarınızda tercih ettiğiniz bir yaklaşım mıdır bu?

Açılabilir camlar, binaya taze havayı getiriyor ve gerçekleşen hava akımı yazın kuleyi serinletiyor. Yüksek kotlarda hava daha temiz ve serin olduğu için sağlık açısından da bu çok yararlı… Daha önce de aynı yaklaşımlarla binalar tasarladık ancak hiç bu kadar büyük camlar kullanmamıştık.

Suzhou Merkez binası Çin’de sizin Greenland için tasarladığınız 6. yapı. Diğerleriyle karşılaştırdığınızda Suzhou binasının öne çıkan yönleri ve diğerleriyle benzerlikleri neler?

Evet, Greenland Group için gerçekleştirdiğimiz 6. bina, Suzhou. Aslında SOM son 25 yıldır Çin’de birçok proje gerçekleştirdi. Suzhou, diğer Greenland projeleri ile birçok benzer özelliklere sahip. Bugün Çin’de teşvik edilen inovasyon seviyesini yansıtan görsel ve çevresel bir yaklaşımla tasarlandılar. Dolayısıyla etkin hizmet çekirdeği ve strüktürel sistemi, tekrarlayan modüller kullanan yüksek performanslı dış cephesi ve düzenli, verimli zemin plakaları ile Greenland yapılarının tümü iyi birer yatırım.

Bu kadar başarılı yapılarak imza atan SOM’un disiplinlerarası koordinasyonu ve genel organizasyonu nasıl işliyor?

SOM yıllardır kompleks projeler gerçekleştiriyor. Yönetim ve teknik uygulama konusundaki verimli yaklaşımımız bizi, hakkıyla inşa edilmiş iddialı tasarımlar gerçekleştirmeye ulaştırdı. Firmamızda tasarım, teknik ve yönetim gibi tüm disiplinlerin, her biri eşit öneme sahip.

İnşaat ne zaman tamamlanacak? SOM şantiye aşamasında sürece dahil oluyor mu?

Projenin inşaatı için kazılar başladı ancak inşaat için gerekli tüm belgelerin tamamlanması için yaklaşık bir yıllık bir süre gerekiyor. Sonrasında inşaat süresince yani 2-3 yıl boyunca tüm aşamalar SOM’un Shanghai ofisinden izleniyor olacak.