Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tarihi binalara led teknolojisi

Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, tarihi yapıların dominant özelliklerini vurgulayan aydınlatma çözümlerinin en sağlıklı olarak LED teknolojisi ile sağlanabildiğini söyledi. “Doğru aydınlatma uygulamaları şehirlerin kimliklerini, imajlarını ve cazibelerini artırmaya yardımcı oluyor” diyen Kırımlı “Özellikle tarihi yapılarda binanın dokusuna uygun aydınlatma çözümleri kullanmak en önemli kriter” diye konuştu.

Dünyadaki tüm dış mekan aydınlatma noktalarının üçte birinde Philips ışık kaynakları kullanıldığını belirten Kırımlı, LED aydınlatmanın önemine dair şunları söyledi: “LED lambalar enkandesan lambalara oranla 25 kat daha uzun ömürlü olmalarının yanı sıra yüzde 80 oranında daha az enerji tüketiyor. Geleneksel aydınlatma ile karşılaştırıldığında LED’li aydınlatma ürünleri UV ışını yaymadığı için tarihi dokular üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmıyor.”

UYGUN ALTERNATİFLER MÜMKÜN

LED aydınlatma sayesinde mekanların renklerine uygun ışık renginde (sıcak beyaz, sarı – soğuk beyaz – ılık beyaz) alternatifler sağlanabildiğini söyleyen Kırımlı, “Örneğin Ayasofya Camii gibi tarihi mekanlarda dokuya uygun nitelikte ve ışık renginde aydınlatma sağlanmasının yanısıra, gün boyunca kullanılan bu tür yapılarda LED’li aydınlatma kullanımı en doğru çözüm olarak ön plana çıkıyor” dedi. Philips, şimdiye kadar aralarında Boğaziçi Köprüsü, Kuleli Askeri Lisesi, Selimiye Camii ve Amasya Valilik Binası’nın olduğu birçok kentin sembolü haline gelmiş önemli yapının aydınlatmasını gerçekleştirdi.