Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

WIN fuarında uluslararası buluşma

Hannover Messe Bileşim Fuarcılık tarafından 2-5 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen WIN 1.Faz Fuarı, bu yıl da Türkiye ve yurt dışından çok sayıda firma ve katılımcıyı ağırladı. 43 bin 817 kişinin ziyaret ettiği fuarda yurt dışı ziyaretçi sayısında bu yıl yüzde 7,5 oranında artış yaşandı. Fuara 33 ülkeden 927 firma katıldı. Hannover Messe Bileşim A.Ş.’nin, Deutsche Messe’nin ve dünya üzerinde 90 ülkede bulunan temsilcilerinin küresel çapta gerçekleştirdiği ziyaretçi tanıtımının başarısı göz doldurdu.

Fuar, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB, OAİB, KOSGEB ve VDW olmak üzere 30’u yabancı 76 kuruluş tarafından desteklendi. Fuara bu yıl Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve OAİB’nin (Orta Anadolu İhracatçılar Birliği) girişimiyle 13 ülkeden alım heyeti geldi. Azerbaycan, Fas, Hırvatistan, Irak, Kuveyt, Özbekistan, Sudan, Tunus, Ürdün ve Yunanistan dışında, İran, Yemen ve Japonya’dan gelen özel heyetler, katılımcı firmalarla verimli anlaşmalara imza attı.

TALEP ORTADOÐU VE ASYA ÜLKELERİNDEN

Katılımcı firmaların, önemli ölçekte satış anlaşması gerçekleştirdiği fuarda firmalar en çok talebin Cezayir, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Hindistan, Bulgaristan ve Rusya’dan geldiğini belirttiler.

Alman Makine ve Takım Tezgahı Üreticileri Derneği (VDW), 2012’de Alman Pavyonunu düzenleyerek ilk defa Metalworking fuarını destekledi. Fuardan çok etkilendiğini söyleyen VDW Fuarlar Direktörü Christoph Miller, “organizasyonun ve genel stant kurulumlarının çok yüksek ve profesyonel düzeyde olduğunu” belirtti.

Bu yıl ayrıca WIN Fuarları’nı destekleyen kuruluşlardan TİGİAD ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen “İş Güvenliği, Sağlığı ve Çevre Özel Bölümü” ile “parts2clean” işbirliğinde organize edilen “Yüzey Temizleme Özel Sunumu” da fuarda ilgi çeken bölümler arasında yer aldı.

JAPONYA DA KATILDI

Japonya bu yıl ilk kez WIN Fuarları’na milli katılım gerçekleştirdi. Japon Dış Ticaret Teşkilatı’nın (JETRO) girişimiyle, 6 önemli Japon firması, fuarda stantlarıyla yer alarak Türk firmaları ile buluştu. Ayrıca Japon parlamenterlerinden oluşan 16 kişilik bir heyet de fuarı ziyaret etti. Bu, Türkiye’nin Japonya için ne kadar önemli bir pazar olduğunu göstermesi bakımından olumlu olarak yorumlandı.

WIN 2. FAZ 29 MART’TA

29 Mart – 1 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek WIN 2. Faz ise, Otomasyon (19. Uluslararası Endüstriyel Otomasyon Fuarı), Electrotech (13. Uluslararası Enerji, Elektrik ve Elektronik Fuarı) Hydraulic & Pneumatic (9. Uluslararası Akışkan Gücü Teknolojileri Fuarı) Materials Handling (11. Uluslararası Taşıma, Depolama, İstifleme ve Lojistik Fuarı) sektörlerini kapsayacak.