Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

2M Kablo

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEBİ

“2M Kablo’nun Varyap Meridian Grand Tower projesinde tercih edilme sebeplerinin başında sektörde çok güçlü bir marka olarak yer alması, ürün çeşitliliği, gerek Türkiye’de gerekse de dünyada birçok prestijli projeyi referanslarının arasında sunabilmesi, kalite ve güven sağlamasıdır. 2M Kablo tüm süreçleri, müşteri beklentileri ve memnuniyeti üzerine kurmuş ve bu memnuniyeti maksimum seviyeye taşıyabilmek içinde sürekli kendisini geliştirilen bir yapıya sahip olmuştur. Bu bağlamda Varyap Meridian Grand Tower projesinde de, gerek satın alma sürecinden önce ihtiyaç duyulan tüm teknik destek, gerekse de satın alma sürecinden sonraki tüm ihtiyaçlarda yetkili birimler ile birebir iletişim kuran, teknik anlamda donanımlı, tecrübeli ve profesyonel ekiple hizmet vermiştir. 2M Kablo aynı zamanda dünyanın her yerindeki kullanıcılarını, üretimden kaynaklı bedeni ve maddi hasarlara karşı 10.000.000 Euro’ya varan ürün sorumluluk sigortası ile güvence altına alıyor.”

KULLANILAN ÜRÜNLER

“Projede kullanılan ürün grupları arasında yoğunluklu olarak yangına dayanıklı kablolar, kontrol kabloları, bilgi iletişim kabloları ve koaksiyel kablolar yer almaktadır. 2M KABLO’nun ´FireKab´ tescilli markasıyla ürettiği yangına dayanıklı kablolar, akıllı veya yarı akıllı binalarda tahliye sırasında belirli bir süre fonksiyonunu sürdürmesi gereken sistemlerde kullanılmaktadır. Ar-Ge çalışmaları sonucu 2007 yılında yangına dayanıklı görüntü ve data kablolarını da üretmeye başlayan 2M KABLO’nun bu ürünleri; alevi geciktirme, alevi yaymama, alev altında fonksiyon sürdürme, alev altında mekanik darbe testi, alev altında su püskürtme testi, duman yoğunluğu testi, korozif gaz testi ve diğer tüm elektriksel ve fiziksel testlerden geçirilen kablolar olup, yangın sırasında fonksiyonlarını sürdürme özelliğine sahiptir. Bu konuda dünyadaki talep ve gelişmeleri çok yakından takip eden 2M KABLO sadece silikon izoleli yangın kabloları değil, aynı zamanda cam elyaf ve mika bantlı yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. FireKab ürünleri TSEK, Rusya Yangın, LPCB (İngiliz)ve VDE (Alman) sertifikalarına sahiptir.”

TEKNİK ÇÖZÜMLEMELER VE SİSTEMLER

“2M KABLO; modern ekstrüder hatları ile üst kalite üretim gerçekleştirmektedir. Üretim hatlarının tümünde spark tester cihazları ile izolasyon ve dış kılıftaki yüzeysel hatalar ve incelmeler tespit edilebilmektedir. Tüm ekstrüder hatlarında lazerle ölçüm yapan çap ölçme cihazları kullanılmakta ve kablonun çap ölçüsü bu cihazlar yardımı ile minimum toleransla üretilmektedir. Makinelerin büyük çoğunluğu PLC kontrollüdür. Bütün bunların yanında ürünlerin dış kılıf malzemelerinin 10 yıl sonraki durumunu görebilmek amacıyla UV dayanım testi uygulanmaktadır. Ekranlı kablolarda transfer empedansı ve ekranlama faktörü ölçümlemeleri yapılabilmektedir. İzole, kılıf, büküm, mika bantlama, örgü, sargı, zırhlama, paketleme ve diğer hatlarımızda her bir ekipman titizlikle tanımlanmış; detaylandırılmış ve proses süreçlerinde maksimum verim alınması için organize edilmiştir. Modern test ekipmanlarıyla donanmış laboratuarında üretim anında ve sonrasındaki tüm testler yapılabilmektedir. Ayrıca sektörel gereklilik gerektirmeyen UV dayanım testi, hidrokarbon dayanım testi vs. gibi test düzenekleri de kendi bünyesinde bulunmaktadır. Kablo izolasyon ve dış kılıfında kullanılan PVC malzemenin çok özellikli türleri de (düşük duman yoğunluklu / alevi geciktirici, çok esnek, yağlara dayanıklı, UV dayanıklı, anti statik vb.) firma bünyesinde geliştirilmekte ve üretilmektedir. Tüm ürünleri, RoHS ve REACH şartlarına uygunluk taşıyan malzemelerle üretilmektedir. 2M KABLO’nun sahip olduğu belgeler içerisinde; ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi / WCS (World Certification Services) ve LPCB (Loss Prevention Certification Board), OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Uygunluğu Belgesi / WCS (World Certification Services), Rusya Yangın Sertifika ve GOST-R belgeleri, yangına dayanıklı kablolarda LPCB’den BS 6387 C,W,Z ve EN 50200 PH120 sertifikaları, 31 ürün grubunda TSEK, 1 ürün grubunda TSE sertifikaları bulunmaktadır. Yine yangına dayanıklı kablolarda GOST ve IEC 60332-3 CAT A / IEC 60331 testlerini geçtiğine dair Rus Yangın sertifikası da sertifikalarımız arasındadır. Ayrıca Halojen içermeyen (Halojen Free) yangına dayanıklı ürünler; EN 50200 PH90 – PH120, IEC 60331 FE180 (3 Saat) yanma testlerini başarı ile geçmiş ve VDE (Verband Der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik e.V.) tarafından belgelendirilmiştir. FireKab LPCB tarafından onaylanan firmaların yer aldığı kırmızı kitapta (RED BOOK bknz www.redbooklive.com) yer alan ilk TÜRK kablo firması 2M KABLO’dur.”