Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Betonsa

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEBİ

“Türkiye’nin lider çimento üreticisi Akçansa olarak, Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazır beton tesisinde “Betonsa” markasıyla hizmet veriyoruz. Sektörün ihtiyaçlarına en kolay şekilde ulaşmayı amaçlayan Betonsa, aynı zamanda müşterilerine en uygun çözümü sunmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda Betonsa tarafından müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen özel ürün yelpazesi ile maksimum müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Tüm bu özel ürünleri ve özel çözümleri ile Betonsa, en prestijli projelerde tercih edilen hazır beton markasıdır. Bunun yanı sıra, sürdürülebilir yapı malzemeleri üreten Akçansa olarak yapı sektöründe doğaya saygılı, ekolojik ve enerji tüketimini azaltan yeşil binalar olarak yeni bir yönelim oluşmasından dünyamızın geleceği adına oldukça umutluyuz. Sürdürülebilir bir yaşam biçimine verdiğimiz önem ve ekolojik duyarlılığımız doğrultusunda, hazır beton markamız Betonsa’nın çevreci yapı malzemeleri ile yeşil bina projelerinin yapımına katkıda bulunuyoruz. Yeşil bina sertifikasına sahip Varyap Meridian projesinde de Betonsa tercih edilmiş ve zengin ürün yelpazemizin en gözde markalarından Viskobeton kullanılmıştır.”

KULLANILAN ÜRÜNLER

“Viskobeton, Betonsa’nın geleneksel betona göre birçok üstünlüğe sahip olan ´Kendiliğinden Yerleşen Beton´ özel ürünüdür. C 40/50 ve üzeri dayanım sınıfları istenilen projeler ve bütün güçlendirme projeleri için üretilen Viskobeton, akıcılığına rağmen ayrışmadan, vibratör ile sıkıştırmaya gerek kalmadan minimum 65 cm yayılma ile sık donatıların arasından hızla geçerek boşluksuz bir kesit elde edilmesini sağlar.”

KULLANIM ALANLARI

Standart beton yerine tüm yatay ve düşey yapı elemanlarında,

Depreme karşı yapılan güçlendirme projelerinde,

Yüksek dayanım istenilen yapı elemanlarında,

Geçirimsizlik istenilen tüm projelerde,

Sık donatılı kesitlerde,

Zor ve ulaşılmaz kalıplarda,

Vibratör kullanımının mümkün olmadığı durumlarda,

Gece beton dökümlerinde,

Şehir merkezlerinde,

Estetik ve mimari özgürlüğün istendiği elemanlarda kullanılır.

PROJEYE ÖZEL ÇÖZÜMLER

“Projede toplamda 260.000 m3 hazır beton bulunmaktadır. Projenin en yüksek binası olan 61 katlı kulede C 60/75 sınıfındaki Betonsa Viskobeton ürünü tercih edilmiştir.

Proje için tam otomatik 90 m3/saat lik mobil hazır beton tesisi kurulmuştur. Projede 3 adet mobil pompa (38-42-47 m lik), 3 adet sabit pompa, 2 adet mast üzeri hidrolik dağıtıcı kullanılmıştır. Projede tek seferde en büyük temel 21.000m3 olup kademeli C 60/75 Viskobeton dökümü gerçekleşmiştir. Bu tip dökümlerde beton sıcaklığı önem teşkil ettiğinden sıcaklıklar günde 3 defa yerinde termokupllar ile ölçülüp düzenli olarak kayıt altında tutulmuştur.”

“Varyap Meridian projesinin LEED kayıtlı yeşil konut projesi olması nedeniyle, CEM I 42,5 R ve Öğütülmüş Yüksek Fırın Cürufu bir arada kullanılarak daha çevreci bir üretim yapılmış ve müşteriye katma değer sağlanmıştır.”