Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çalışanlara mesleki eğitim

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve İŞKUR arasında ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmesine ilişkin bir protokol imzalandı. Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü kapsamında ilk uygulama İNTES üyesi Tekfen İnşaat A.Ş tarafından yapılacak. Firma, bu yıl içinde 1200 çalışanın mesleki yeterlilik eğitimi almasını sağlayacak.

Eğitim ve sınavlar sonucunda başarılı olan çalışanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacak.

YENİ TEKNOLOJİLER ÖÐRETİLECEK

Düzenleme çerçevesinde İNTES üyeleri tarafından ilk defa işe alınacak çalışanların mesleki eğitim ve belgelendirme giderlerinin İŞKUR tarafından karşılanması kararlaştırıldı. Mesleki Yeterlilik Belgesi sistemi ile inşaat sektöründe istihdamın büyük çoğunluğunu oluşturan mavi yakalı çalışanların yeni teknolojiler doğrultusunda eğitilmesi planlanıyor.

EÐİTİMLER REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRACAK

Tekfen İnşaat Genel Müdürü ve Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Ümit Özdemir, dünya müteahhitlik pazarında rekabet ortamının giderek ağırlaştığını belirterek, “Mesleki Yeterlilik Belgesi sistemi sayesinde, çalışanların yeni teknolojiler doğrultusunda eğitilmesi, dünya standartlarına ulaşması rekabet gücümüzü artıracaktır” diye konuştu.

Sektörde mesleki yetersizlik kadar sağlık-emniyet-çevre bilincinin eksikliğini vurgulayan Özdemir “Ancak rekabet gücünden daha da önemlisi can sağlığıdır. Bu yeni sistem, bilinçli, bilgili, emniyet kurallarına ezbere değil, bunun öneminin farkına varan işçiler yetiştirecek. Eğitim yetmez, denetim ve yaptırım, bu işin başarılı olmasında anahtar kelimeler olacak” dedi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmesine ilk olarak Tekfen’in TÜPRAŞ projesinde görev yapacak 2 bin çalışan ile başlayacaklarını açıklayan Özdemir, “Oluşturduğumuz eğitim takvimi çerçevesinde ayda ortalama 100 kişiye, 2012 yılı sonunda yaklaşık 1000-1200 çalışanımıza mesleki yeterlilik sertifikası vermeyi hedefliyoruz. Ahşap kalıp, betonarme demir, boru kaynağı, boru, demir, iskele, elektrik, kalıp, çelik imalat ve montaj ile montajcılar eğitimden geçirilerek ve daha sonra sınava alınacak. Eğitim ve sınavlar sonucunda başarılı olanlara mesleki yeterlilik sertifikaları verilecek. Ahşap kalıpçı ve betonarme demircisi olarak çalışan işçilerimizin eğitimlerine başlandı” dedi.