Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çimento sektörü yüzde 5 artış bekliyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TCMB) 54. Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçilen Mustafa Güçlü, sektörün 2012 yılı satış beklentisini 2011 yılındaki iç satışların % 4-5 üzerinde artması olarak açıkladı.

Güçlü’nün verdiği rakamlara göre geçen yıl gerçekleşen 55,7 milyon ton iç satışın 52,2 milyon tonu TÇMB üyeleri tarafından yapıldı. Bu miktar 2010 yılında 47,7 milyon tonu TÇMB üyeleri olmak üzere yaklaşık 50 milyon ton düzeyindeydi. İç satışlarda Türkiye bazında % 11, TÇMB üyeleri bazında % 9 düzeyinde artış yaşadı.

BÜYÜMEDE ÇİN ETKİLİ

Güçlü, sektörün 2012 yılı çimento tüketiminin 58,5 milyon ton civarında olacağını söyledi.

Türkiye’ye komşu ülkeler sıkıntı yaşarken dünyada tüketim ve gelişmenin artmasının nedeninin Çin olduğunu belirten Güçlü şu verileri paylaştı:

‘’Büyümenin baş etkeni Çin’dir. 2011 yılında dünyadaki toplam tüketim yaklaşık 3,56 milyar ton olarak gerçekleşti. Bu rakamın %56’sını Çin temsil ediyor. Bu da yaklaşık 2 milyar ton demek. 2012’de dünya tüketim hacminin 3,78 milyar ton olarak gerçekleşeceği düşünülüyor ve Çin’in payının %59’lara gelerek 2,22 milyar ton seviyelerinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Bu gelişmeler çerçevesinde 2013 yılına gelindiğinde dünya talebinin 4 milyar tona ulaşacağı ve yine bu talebin %59’unun Çin tarafından gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.’’