Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Erbe Kalıp Sistemleriyle örnek bir uygulama

Soyak Yapı ve Emlak Konut GYO ortaklığında hasılat paylaşımı yöntemi ile hayata geçirilen Soyak Park Aparts projesinin 1. ve 2. etaplarının inşaatı Ayık İnşaat tarafından İstanbul Halkalı’da devam ediyor. Nisan 2011’de yapımına başlanan inşaatta ERBE kalıp sistemleri kullanılıyor.

Soyak Park Aparts projesinin 1.Etabı 844 Ada 2 parselde, 2. Etabı 844 Ada 3 parselde inşa ediliyor. 23.142 metrekare arsa alanı üzerine inşa edilen Soyak Park Aparts projesinin inşaat alanı ise 196 bin metrekare. 1. Etap A1, A2, A3 ve B1, B2, B3 olmak üzere altı,. 2. Etap ise A4, A5 ve C1, C2 olmak üzere dört bloktan oluşuyor.

TASARRUF İMKANLARI

“Perde ve kolon kalıplarında Erbe endüstriyel ahşap kalıp sistemleri kullanılıyor. AYIK İnşaat’ın stoğunda bulunan, projeye uygun kolon ve perde kuşakları da projeye entegre edilerek, firmanın tasarruf etmesi sağlandı.

Planlamada, A1 ve A2 bloklar birlikte çözümlendi. İç perde ve kolon kalıpları, kiriş altı yüksekliği olan 235 cm yüksekliğinde verildi. Dış cephede ve şaft içlerinde yer alan kolon ve perde kalıpları 295 cm yüksekliğinde verilirken, döşeme ve kiriş kalıpları ile birlikte kullanıldı. Bu kalıplar tırmanır sistem olarak tasarlandı, böylelikle bu bölgelere kiriş kanadı çakma gereği ortadan kalktı.”

TIRMANIR ÇALIŞMA KONSOLLARI

“Dış cephelerde güvenli çalışmayı sağlamak amacıyla, tırmanır çalışma konsolları verildi. Konsollar cepheye betona gömülen konik bağlantı elemanları ile monte edildi. İlgili katta iş tamamlandıktan sonra konik bağlantılar yerinden sökülüp yeniden kullanılıldı, beton içinde sarf malzeme kalmadı.

İşçi güvenliğini sağlamak üzere, bina dış cephelerine güvenlik ağı platformları da ERBE tarafından tedarik edildi. GP-Güvenlik Ağı Platformları, bina cephesinden 4m mesafeye kadar, düşmelere karşı güvenlik sağlayacak şekilde tasarlandı. Sistem TS EN 1263-1 normunun gereklerine göre tasarlanıp test edildi.”