Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Geleceğin İstanbul’u için büyük yarış

İnanlar İnşaat’ın Mimar Sinan İmar Kültür Eğitim Vakfı (MİKEV) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde başlattığı “İstanbul’un Geleceği İçin Alternatif Öneriler” yarışmasına başvurular başladı. Türkiye’de bir ilk olan yarışma, İstanbul’un yeni çehresini belirlemeyi hedefliyor.

İki ayrı kategoride gerçekleşecek yarışmalardan ilki, kente bakışları ve yaratıcı görüşleri ile İstanbul için alternatifler sunmaları istenilen öğrencilere yönelik olacak. Akademisyenlere yönelik ikinci yarışmada ise, sürekli vizyon ve görüşlerin çarpıştığı akademik dünyadan kenti yeni ve bütünsel bir bakışla değerlendirmeleri istenecek.

YARIŞMANIN ARDINDAN SERGİ

Yarışmanın proje teslim tarihi 15 Haziran 2012. Sonuçların 01 Ağustos 2012’de açıklanacağı yarışmanın akademisyenler kategorisi birincisinin ödülü 40.000 TL, 5’er adet eşdeğer ödül ise 12.000 TL olacak. Öğrenci kategorisinde ise her biri 10.000 TL olmak üzere 5 adet eşdeğer ödül verilecek.

Yarışma sonucunda teslim edilen çalışmalardan oluşacak bir sergi açılacak. Ödül alan projelerin sunumu ile uluslararası katılımcıların konuyu tartışacağı bir panelde ise sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak. Kentin geleceğine dair öngörülerin akademisyenler ve öğrencilerin gözlemleri ile değerlendirileceği yarışma Türkiye’deki tüm üniversitelerden akademisyenler ve öğrencilerin katılımına açık.