Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Harbin Ice Hotel

“Doğadaki geometriler verimlilik ve güzellik sunar. Ondan ilham alır, merkeze insanı koyarız.” LAVA

Chris Bosse, Tobias Wallisser ve Alexander Rieck; Düşsel Mimarlık Laboratuarı’nı 2007’de kurdu. Sydney, Shanghai, Stuttgart ve Abu Dhabi’de ofisleri olan firma, araştırma ile tasarıma dayalı yaratıcı isimlerin bir ağı gibi…

LAVA, doğada bulunan organizasyon modellerini geleceğin teknolojileriyle birleştiren sınırları keşfederek bunların daha akıllı, daha dost, daha sosyal ve çevreye daha duyarlı bir gelecek yaratacağına inanıyor.

Yeni bina tipleri ve yapılar için kar taneleri, örümcek ağları ve sabun baloncukları gibi doğal gelişen sistemlerin potansiyeli LAVA’yı etkilemeye devam ediyor.

Buz dağları, kuvarz kristal oluşumları ve zarif bir kuğudan ilham alınan yeni bir otel, alışveriş ve kültür merkezi… Ateş ve buzun dramatik lobideki çatışmasının, elektro ışıklarla tasarlanmış şeffaf cepheyle yarattığı kontrast…

Çin’in 10. büyük kenti Harbin, Kuzey Çin’in önemli siyasi, ekonomik, bilimsel, kültürel ve iletişim merkezlerinden. “Buz Şehri” olarak da bilinen Harbin her yıl düzenlenen uluslararası Kar ve Buz Festivali ile ünlü… Han, Mançu ve Rus kültürlerinin birleşiminin; yerel mimari tarzı, yemeği, müziği etkilediği bu kentte konumlanan ICE HOTEL’de şeffaf bir cephe ve dikey doğrusal buzdağı geometrisinin yarattığı “soğuk” algısıyla insanları buz dağlarının içindeki sıcacık bir mağaraya çağırıyor. Birçok kristal formdaki binanın gruplaşması ise bu dramaya katkı sağlıyor.

Farklı yüksekliklerde on kuartz kristal kule, Harbin’in ünlü buz festivalini betimliyor. Yapıların transparan dış yüzeyleri; ışıklarla renk cümbüşü yaratan ve bina fonksiyonlarını vurgulayan bir elektro ışık ekranı gibi parlıyor. Bir altıgen voronoi grid kolay erişilebilir alanları düzenliyor. Dikey doğrusal geometri üst katlarda keskinleşiyor ve balo salonu, bar gibi özel alanlar bu kısımlarda yer alıyor. Bu form, iç mekanlarda farklı manzaralara sahip olan, farklı ölçülerde, kişisel odalar yaratıyor.

Zarif bir kuğu şeklinde tasarlanmış konser salonu ise bina iskeleti ile dinleyici balkonlarını ayırıyor. Dinleyici böylece tamamen müzikle çevrelenmiş oluyor. Bir çatı diyaframı doğal ışığı sağlarken sahne üzerinde yüzen akustik reflektör sahne ışığını veriyor.

Sokaktan ulaşılabilen alışveriş birimleri, kendisini çevreleyen alanlarla ilişki kurarken insan trafiğini de artırıyor. Yedi boşluk, alışveriş birimlerini dikey olarak kesiyor ve parlak bina zirveleri farklı katlara bağlanarak alışveriş merkezini doğal ışık ile dolduruyor.