Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi Support® Sistem’i seçti

Azerbaycan Hükümeti tarafından düzenlenen mimari yarışmanın birincisi Zaha Hadid Architects tarafından gerçekleştirilen Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesi inşası, Azerbaycan’ın Bakü kentinde tüm hızıyla devam ediyor. Bakü için şehrin simgesi olacağı düşünülen bu önemli projede dünya çapında başarısını kanıtlamış firmalarla beraber çok sayıda Türk firması da yer alıyor. Armada Groupe, Support® ayarlanabilir yüzer döşeme ayakları ile bu önemli projeye değer katan firmalardan biri…

Yapılan yarışmada birinci olmasının yanında dünya çapında birçok ödüle layık görülen Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi, Zaha Hadid’in sıra dışı çizgileriyle şehrin geleceğe dönük yüzü olarak tanımlanıyor. Şehrin doğal yapısıyla bütünleşen kültür merkezinin akışkan görünümü, görsel olarak doyuruculuğuyla beraber iç mekanlarda da sıra dışı bir ortam yaratıyor. Bir konferans salonu, üç oditoryum, bir kütüphane ve müzenin yer alacağı Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin, Bakü’nün entelektüel yaşantısında belirleyici olması bekleniyor. Kent merkezine yakınlığı ve yapılacak karşılama alanı ile birçok önemli organizasyonun ilk durağı olması planlanan merkezin kentin gelişiminde büyük rol oynayacağı tahmin ediliyor.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli isimlerinden biri olan Dia Holding ile çalışan Armada Groupe, Support® Ayarlanabilir yüzer döşeme ayakları ile yalıtım konusunda çözüm ortağı olarak yer alıyor. Tasarımı ile dünyanın sayılı yapıları arasında yer alacak merkezde kullanılan her sistem büyük titizlikle seçiliyor. Çizimleri sıradanlıktan uzak olan projede her detay üzerinde büyük bir titizlikle çalışılıyor. Bu şartlar altında, Support® Sistem, su yalıtımı konusunda beklentileri en iyi karşılayan sistem olarak projede yer alıyor.

Dış mekanlar, balkonlar ve teraslarda klasik çözümlerin aksine pratik ve uzun ömürlü olan Support® Sistem, daha önce de Türkiye’nin sayılı büyük projeleri olan Sapphire, DİB Camii ve Zorlu Center gibi projelerde yer almıştı. Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi büyük bir projede, “yalıtım temelli sorunlarda en kısa sürede ve yapının dokusuna zarar vermeden müdahale” öncelikli tercih nedeni olduğundan, Support® Sistem seçildi. Yapıştırıcı herhangi bir malzeme kullanılmadan, serbest olarak yalıtım yüzeyine yerleştirilen ayakların taşıdığı döşeme taşlarından ya da ahşaptan oluşan Support® Sistem yalıtımda meydana gelebilecek sorunları noktasal olarak saptama ve tamir etme olanağı sağlıyor. Bu işlemler sırasında zarar görmeyen döşeme yerlerine yerleştirilerek ekstra masraf, görsel kirlilik ve konfor sorununa neden olmuyor. Yapıştırıcı malzeme kullanılmamasının getirdiği bir diğer özellik ise; döşemede bulunan derz boşluklarından su drenajı gerçekleştiğinden yüzeyde göllenme oluşmasını engellemek… Yenilenebilir bir malzeme olan kopolimer polipropilenden üretilen Support® ayarlanabilir yüzer döşeme ayakları, günümüz mimarisinde ön plana çıkan çevreci politikaları destekler nitelikte…

Support® ayarlanabilir yüzer döşeme ayakları, TSEK, ISO 9001:2008, CE belgeleri ve uygulama sonrası hizmetleri ile günümüz mimarisine çağ atlatan Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi’nde yer alarak kalitesini bir kez daha kanıtladı. Ahşap döşeme sistemleri ile Armwood® ve taş döşeme sistemleri ile Armstone® markalarıyla sektördeki büyümesini sürdürüyor.