Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

HMF Makina – Hyundaı

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEBİ

”Meridian projesi Varyap’la birlikte çalıştığımız ikinci işimiz. Daha önce Çağlayan’daki Adalet Sarayı projesinde birlikte çalışmıştık. 350 bin m² kapalı alana sahip Adalet Sarayı’nda 121 ünite asansör ve yürüyen merdiven yaptık. Bunların 73’ü asansör, 48 yürüyen merdivendi. Bu projede Hyundai’nin HMF olarak Türkiye’deki ilk işiydi ve böyle büyük bir projeyle Türkiye pazarına girmiş oldu. Başarılı olmuş olmalıyız ki; Varyap da Meridian projesinde daha uygun fiyatlar veren firmaları değil bizim çözüm ortağı olarak sunduğumuz hizmeti dikkate alarak bizimle birlikte çalışmaya karar verdi. Bizim için müşteri memnuniyeti ön planda. Müşterilerimiz de ilk projelerinden sonraki işlerinde bizimle çalışmaya devam ediyor.”

KULLANILAN ÜRÜNLER VE TEKNİK ÇÖZÜMLEMELER

”Projede 9 blok ve 54 asansör bulunuyor. Bu asansörlerin bazıları yüksek katlı binalarda ve yüksek hızlı. 7 tane 4 m/sn, 5 tane 3 buçuk m/sn, 4 tane de 3 m/sn asansör bulunuyor. Diğerleri de daha düşük hızdaki asansörler. Bunların 4 m/sn olanları 61 kata ulaşan asansörler. Tabii bu Türkiye için oldukça büyük bir kat yüksekliği. Projede yürüyen merdiven yok, hepsini asansör olarak çalıştık. Projedeki asansörlerin başka bir özelliği de, Otomatik Çağrı Yönlendirme ve Çağrı Sistemi isimli bir sisteme sahip olması. Bu sistemde asansörün dışındaki katta bir ekran var ve o ekranda gideceğiniz katı belirtiyorsunuz, o da size “3 numaralı asansöre gidin” diye yönlendiriyor. Kabinlerin içinde düğme yok. Bunun avantajı da yüzde 40’a yakın enerji tasarrufu sağlıyor olması. Akıllı bilgisayar sistemi asansörleri sizin en uygun şekilde kullanmanızı ve en az beklemenizi sağlıyor. Bunu bir kartla da yapabiliyorsunuz. Sistem kartı gösterdiğinizde nereye gitmeniz gerektiğini algılıyor ve sizi oraya götürüyor. Türkiye ve dünyada örneği az olan, pahalı ve özel bir sistem bu… Uyguladığımız sistemdeki bir başka özellik de enerji geri dönüşüm sistemi. Bu da elektrikte yüzde 60’a yakın bir tasarruf sağlıyor. Elektriği sisteme geri basıyor. Asansörden çıkan enerjiyi elektrik haline çevirerek kumanda panolarıyla sisteme geri kazandırıyor. Bir yerde bunu depolayabiliyor ve başka alanda kullanabiliyorsunuz.”

ÖZEL TASARIMLAR

”Kullandığımız kabin tasarımları çok özel dizaynlar. Bu projeye özel yapıldılar. Bazı kabinlerde granit ve bronz kaplama kullanıldı. Doğal bitkilerin camın içine sıkıştırılmasıyla oluşan camlar kullanıldı ve bunlar LED ile aydınlatılıyor. Giriş katlarında bronz kaplama yapıldı. Kapıların üstünde ve kabin içinde özel büyük LCD ekranlar var. Bu ekranlardan çeşitli bilgiler veriliyor kullanıcıya. Tüm bu çözümler projenin kalitesine uygun olarak geliştirildi.”

YÜK ASANSÖRÜ

”Yüksek binalarda özellikle itfaiyeci asansörünün olması gerekiyor. Bu asansör aynı zamanda yük asansörü olarak da kullanılabiliyor. Tüm binalarda dolayısıyla bir yük asansörü var. Yangın anlarında itfaiyecinin rahatlıkla yukarı çıkabilmesi için tasarlanmış özel asansörler bunlar… Asansörlerimizde hem yangın hem deprem senaryoları var. İki durumda da içindekileri boşaltıp olduğu katta duruyor, kullanamıyorsunuz. Ancak yük itfaiyeci asansörü dediğimiz asansörde itfaiyeciler kurtarma çalışması yapabilmek için bunu kullanabiliyorlar.”

SATIŞ SONRASI HİZMETLER

”Satış sonrasına dair en önemli kol bizim için bakım hizmetleri. Asansörlerin aylık periyodik olarak bakımlarını yapıyoruz. Bunun yanında acil bir durumda arızaya müdahale etme servisimiz var. Asansörlerde meydana gelebilecek olası arızalarda kullanıcılarımız 7 gün 24 saat açık olan arıza hattımıza ulaşabiliyorlar ve bu arızalara bir saat içinde müdahale ediyoruz. Hyundai’nin biri Kore’de biri Çin’de iki fabrikası var. Varyap Meridian’a gelen ürünler de bu iki fabrikada üretildi. Konsepte göre parçalar çeşitli fabrikalarda üretiliyor. Projeler yurt dışında çiziliyor ve hazırlanıyor. Koreli bir mühendisimiz de buradaki inşaatları sona erene kadar izliyor. Asansör binanın kalbidir, o yüzden çok ciddi bir şekilde üzerinde duruyoruz. Şunu da ekleyelim; kullandığımız makinelerin tümü çevre dostu ve A sınıfı enerji sertifikalarına sahip çok az enerji tüketen makineler…”