Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Infotron

İnşaat sektörüne yakın bir süre önce girdiniz. Genel olarak hizmet alanınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tarcan KİPER: Mekanik tasarıma yönelik teknolojiler geliştiren ve satan bir şirketiz. Tecrübemiz geçtiğimiz yıllara kadar özellikle savunma, havacılık ve otomotiv sanayilerinde oldu. Türkiye’de ne kadar çok yerli ürün yapıldıysa InfoTron da o ölçüde dahil oldu.

İnşaat sektörüne yönelmenize ne yol açtı?

Son dönemde dünyadaki trende uygun olarak bu bilgi birikimi ve geçmiş deneyimlerimizi inşaat ve mimarlık sektörüne de sunmaya başladık. Bu konuda Dassult Systemes’in partneriyiz. Dassault da savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinden gelen teknoloji ve deneyimini inşaat ve mimarlık sektörlerine sokuyor. Biz de buna paralel bir strateji izliyoruz.

TASARIM VE ÜRETİM HİZMETLERİ

Havacılık, otomotiv ve savunma sektörlerine sunduğunuz çözümler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz bugüne kadar tasarım ve üretim hizmetleri sunduk. Sıfırdan endüstriyel, mekanik, otomobil veya herhangi bir aracın parçasının dizaynı, uçak kanadı veya bir parçasının tasarım ve üretimi, beyaz eşya ve elektronik sektörüne yönelik olarak kalıp tasarımları ve prototip üretimleri gibi hizmetler sunuyoruz. Bu hizmetlerimiz eskisi gibi devam etmekte.

İnşaat ve mimarlık sektörülerine sunacağınız çözümler neler olacak?

Son yıllarda inşaat ve mimarlık sektörlerini ilgilendiren çok önemli iki kavram var. Biri Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM). Bu da işin mimari tasarımından müteahhitliğine, müteahhitliğinden lojistiğe, şantiye, proje yönetimi, hatta inşaat sonrası tesis yönetimine kadarki süreçleri yönettiğiniz bir elektronik bilgi paylaşım ortamı. İkinci teknoloji ise Yapı Bilgi Sistemi (BIM). Bunun da temel felsefesi şu; kağıtta çizdiğiniz şeyle inşaatını bitirdiğiniz bina aynı şey olsun. Böyle bir sistemi gerçekleştirebilmeniz için de bazı kriterler ve standartlar sözkonusu. Biz de firmalara bunu mümkün kılan teknolojileri kuruyoruz. Bütün bu süreçleri yönetsinler, şantiyeleri, dizaynlarını teknolojik ortamlarda yeni araçlar ve yazılımlarla yapsınlar diye biz bunları inşaat ve mimarlık firmalarına kuruyoruz.

Bu yazılımla beraber ilerleyen inşaat süreçlerinin takibini yapıyor musunuz?

Tabii. Bu teknolojiler bilgi sayarak kurulan basit programlar değil. Bunlar şirket bazında bütün departmanları ilgilendiren teknolojiler. Sistemi kurmadan önce müşteriye doğru hizmeti sunabilmek için birlikte çalıştığımız firmada aylarca vakit geçirip bir iş ve süreç analizi yapıyoruz.

Bu sistem Türkiye’de ne ölçüde yerleşmiş ve kullanılan bir sistem?

Türkiye’yi bırakın, dünyada da yeni olan bir sistem bu. Avrupa’da bile henüz bir elin parmaklarını geçmez. Orada da ismi bilinen büyük firmalar buna başladı.

MASA BAŞINDAN ŞANTİYE TAKİBİ

Sunduğunuz teknolojik çözümün yatırımcı firmalara nasıl bir ekonomik getirisi var?

İnanılmaz bir maliyet etkinliği kazandırıyor sunduğumuz çözüm. Herşeyden önce mimarlık-inşaat süreçleri boyunca üretilen her türlü bilgi aynı ortamda merkezi bir veri tabanında saklanıyor. Tasarım dosyalarıyla proje yönetim dosyalarının ilişkilendirilmesi, her türlü veri kaybının önlenmesi, şantiyelerle merkez ofislerin entegrasyonu mümkün hale geliyor. Tasarım aşamasından maliyet analizi gibi olanaklar getiriyoruz. Bu da satın alma süreçlerinin ona göre şirket tarafından kurgulanması ve tahmin edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla çok önemli finansal verimlilikler sözkonusu oluyor. Mal sahibi, mütehhit, mimar arasında aynı lisanı konuşturuyoruz, bunları aynı elektronik ortamda çalıştırıyoruz. Yapılan mimari tasarımla inşaat arasında bir fark olmaması, sürprizler olmaması için bütün teknolojiyi uyguluyoruz. Bir yatırımcı yurtdışındaki şantiyesini oraya gitmeden, masa başında dört-beş boyutlu halde takip edebilecek.

Şimdiye kadar nasıl geri bildirimler aldınız?

Yüzde yüz pozitif yanıtlar aldık. Şimdiye kadar temkinli bakan bir firma çıkmadı.

Sistemin henüz bir uygulaması yok ama isteyen firmalara uygulamasını nasıl gösteriyorsunuz?

İnşaat sektörü dışında uyguladığımız örnekler var, sonuçta kavramlar çok benzer. İster bina ister araç olsun, her sektörde bir tasarım işi, bir mühendislik ve üretim sözkonusu. Herkeste bir kalite ve proje yönetim süreci mevcut. Dolayısıyla benzer mühendislik şirketlerinde uyguladığımız sistemleri gösteriyoruz. Şirketimizde bütün bu sistemlerin çalıştığı bir laboratuar var. Arzu edenlere nasıl uygulandığını gösteriyoruz. Bazen sistemi kurup da müşteriye gösterdiğimiz oluyor.

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİÐİ

Akademiyle birlikte yaptığınız işler var mı?

Evet, özellikle BIM konusunda İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde bir Mükemmeliyet Merkezi kurmak üzereyiz. Önümüzdeki iki ay içinde devreye girecek. Orada kalifiye insan yetiştireceğiz, BIM teknolojilerini kullanmayı öğreteceğiz. Aynı şekilde ODTÜ Mimarlık Fakültesi’yle de anlaşmak üzereyiz. Onlarla da önümüzdeki aylarda bir BIM Mükemmeliyet Merkezi kuracağız. Bunu diğer üniversitelere de yaymak istiyoruz.

İnşaat sektöründe nasıl bir büyüme hedefiniz var?

Bir yıldan fazladır inşaat ve mimarlık sektörlerinde çalışıyoruz. Bu konuda geçen Kasım ayında Dassault Systemes ile beraber bir seminer yaptık. Bu seneki hedefimiz de benzer şekilde Dassaul System ile daha kapsamlı bir seminer yapmak. Şu an konuştuğumuz 20’ye yakın büyük inşaat ve mimarlık şirketi var. Bu yılın sonuna doğru bunlardan en az birkaçına uygulamayı başlatmak istiyoruz.DASSAULT SYSTEMES: İNŞAATTA BÜYÜK BÜYÜME BEKLİYORUZ

InfoTron ile kurduğunuz iş ortaklığını anlatabilir misiniz?

Satış Geliştirme Müdürü Alper Soysal: Dassault, şirketler ve insanlara sürekli yenilik yapabilmeleri için üç boyutlu deneyimler sağlayan bir firmadır. 30 yıldan fazla bu konuda çalışıyor. Çıkış yeri havacılık ve otomotivdir ancak şu anda 11 farklı sektöre yayılmış, yeni bir fikir ve ürün geliştirmenin olduğu her yerde aktivitesi olan bir firmadır. Avrupa’nın şu anda ikinci en büyük yazılım firmasıyız. 80’den fazla ülkede çalışıyoruz. 20’den fazla Ar-Ge laboratuarımız var. Dünyada 3 bin 500’den fazla birlikte çalıştığımız partnerimiz var. Bu partnerlerle farklı ilişkiler kuruyoruz. Kimiyle eğitim, kimiyle ek yazılımlar konusunda çalışıyoruz. Bu firmalardan biri de InfoTron. InfoTron ile iki yıldır birlikte çalışıyoruz. Daha eskilerde de işbirliklerimiz oldu ancak son iki yılda büyük bir ivmeyle PLM tarafında ve üç boyutlu teknolojilerin moda, konfeksiyon ve inşaat sektörlerinde kullanımı üzerinde birlikte çalışmaktayız.

Nasıl bir iş ortaklığı nasıl olacak?

Biz yazılım sistemleri satıyoruz. Bizim iş ortaklarımız da geliştirdiğimiz ürünlerimizi son kullanıcıya satmakla ve onların kurulup çalıştırılmasıyla ve satış sonrası destek hizmetlerinin verilmesinde uğraşır.

Firma olarak bu yeni girişiminizden beklentiniz nedir?

Biz havacılık, savunma, otomotiv gibi alanlarda başarı sağlamış durumdayız. Dünyada baktığımızda bizim çözümlerimizi kullanan başka sektörler de var. Türkiye’nin büyük sektörleriyle olan kesişime baktığımızda inşaat ve mimarlık çok ön plana çıkıyor. Bu iki sektörde önümüzdeki iki yılda ciddi bir büyüme bekliyoruz.

Dassault Systèmes’in V6 platformu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dassault Systèmes çözümleri, inşaat ve mimarlık sektörlerini bir adım ötesine taşıyor. Bunlar müşterilere yeşil binalar oluşturmak, inşaatlarda enerji tasarrufu sağlamak, sürdürülebilir alanlar yaratmak, yatırımlarda maliyeti azaltmak ve zamanı verimli kullanmak konularında da çözümler sunuyor. 3 boyutlu simülasyon teknolojileriyle inşaat sektörü hem maliyet hem de enerji konusunda diğer sektörlere oranla çok daha fazla tasarruf sağlayabiliyor. Dassault Systèmes’in V6 platformu ise tasarımdan bakım çalışmalarına kadar şirketlere birçok avantaj sağlıyor. V6 işbirliği platformu, tüm tedarikçilerin aynı bilgilere ve kaynaklara gerçek zamanlı ulaşmasını sağlıyor. Sorun çözümü ve karar mekanizmalarını hızlandırarak etkili bir tedarikçi yönetimi olanağı da sunuyor. V6 platformu ayrıca, 3D bilgilerin satış ve pazarlama alanlarına entegre edilmesine imkan sağlayarak satış ve pazarlamanın etkinliğini artırıyor.