Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaatçılar Brezilya’da iş aradı

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) çatısı altında bulunan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) bünyesindeki yapı ve inşaat malzemeleri sektör temsilcileri Brezilya’da düzenlenen BATIMAT Feicon İnşaat ve Yapı Malzemeleri fuarında iş fırsatları aradı.

‘Kalkınmayı Hızlandırma Projesi’ kapsamında 2018’e kadar kentsel dönüşüm ve altyapı yatırımlarına 1 trilyon dolar harcayacağını açıklayan Brezilya, yeni dönemde Türk inşaat ve yapı malzemeleri sektörünün ilgisini çekiyor. 25-29 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen BATIMAT Feicon İnşaat ve Yapı Malzemeleri fuarına aralarında Çağ Çelik, Cemer Makine, MTC Metal, Asil Krom, Tunç Kapı gibi firmaların olduğu çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Sabah gazetesinden Dilek Taş’ın haberine göre şirketler, 2014’te Brezilya’da oynanacak Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları’ndaki altyapı işlerini almak için görüşmeler gerçekleştirdi.

PAZARI YENİ KEŞFETTİK

Fuara katılan firmalardan Çağ Çelik İhracat Müdürü Güruz Uz, Brezilya pazarını yeni keşfettiklerini söyleyerek ilk olarak ayda 2-3 bin tonluk satış yapıp sonra pazarı sürekli hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. MTC Metal Genel Müdürü Osman Yavuz ise Güney Amerika pazarına yöneldiklerini, lojistik maliyetlerinin yüksek olmadığını aktardı.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz, “Önümüzdeki 10 yıl içinde ülkede 1 trilyon dolarlık kentsel dönüşüm ve altyapı yatırımları planlanıyor. Bu rakam, Türk müteahhitlik ve inşaat malzemesi üreticileri için çok büyük bir fırsat anlamına geliyor” dedi.