Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaatın yeni adresi İzmir

İzmir’de kentsel dönüşüm projelerine hız verilmesi ulusal ve uluslararası grupları harekete geçirdi. Kentte bu yıl sonundan itibaren büyük dönüşüm projelerine başlanması öngörülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın İzmir’deki kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vereceklerini açıklamasının ardından müteahhitlik şirketleri yeni projeleri gündemlerine almaya başladı.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir’in bu yıl sonundan itibaren inşaat sektörü için en cazip merkez haline geleceğini belirtti.

Kentteki gecekonduların hızla dönüşümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bazı yasal düzenleme önerilerinde bulunduklarını, Bakan Bayraktar’ın önerileri olumlu karşıladığını belirten Nasır, EXPO 2020 adaylığı kapsamında İnciraltı bölgesi için hazırlanan özel yasanın meclisten geçmesiyle birlikte İzmir’in yeni bir döneme gireceğini ifade etti.

KONUTLARIN YÜZDE 40’I RİSKLİ

Müteahhitler Federasyonu verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye’nin en fazla ‘şuyulu arsasına’ sahip ili olan İzmir’de konutların yüzde 40’ı afet riski taşıyan alanlarda kurulu bulunuyor. Yapıların yüzde 55’inin kaçak olduğu kentte, ruhsatlı binaların da önemli bölümü deprem yönetmeliğine göre güçlendirmeye ihtiyaç duyuyor.

Kentte heyelan riski taşıyan Kadifekale’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projelerinin ardından 12 dönüşüm projesi için yasal düzenleme bekleniyor.

“İnşaat sektöründe görülmemiş bir ivme yaşanacak” diyen Nasır, “Şu anda aralarında yabancı oyuncular da olmak üzere bir çok grup İzmir’e gözünü dökmüş gardını almaya çalışıyor” diye konuştu.