Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İntek Kalıp Sistemleri

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEBİ

“İNTEK kalıp olarak, böylesine prestijli bir projenin ´kalıp mühendisliği´ konusundaki çözüm ortağı olmaktan büyük gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz. Değerli müşterimiz Varyap ile yine Batı Ataşehir bölgesindeki ´Uphill Court´ projesinde başlayan işbirliğimiz daha sonra Konya Adalet Sarayı, İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı, Trabzon’da Varlıbaş AVM Atapark projesi, Trabzon Belediye Hizmet Binası, Ankara’da Danıştay Başkanlığı Hizmet Binası, Varyap Meridian projesi ve Türkiye’de son dönemdeki en önemli projelerden birisi olan Seyrantepe Spor Kompleksi projeleri ile devam etmiştir. Bu süreçte, müşterimizin her yeni projesinin başlangıcında, daha önceki projelerinden elinde kalan kalıp stokları en küçük detayına kadar değerlendirilmiş ve müşterimiz açısından en ekonomik çözümler oluşturulmuştur. 2005 yılında Uphill Court- Ataşehir projesi için alınmış olan kalıplar, bu proje tamamlandıktan sonra Avrupa Yakası Adalet Sarayı, Trabzon Belediye Hizmet Binası, sonra ise Varyap Meridian projesinde kullanılmıştır. Firmamızın ana stratejisi olan müşteri odaklı hizmet anlayışı, müşterimizin bize duyduğu güven ile takdir edilince tam da olması gereken bir partner ilişkisi ortaya çıkmıştır. Bunun oluşmasında bize duyduğu güven ile başrolü oynayan Sayın Metin Varlıbaş’a teşekkürü bir borç biliriz.”

PROJE SÜRECİ

“Bir projeye başlarken kalıpla ilgili olarak verilmesi gereken iki önemli karar vardır:

1- Projeyi iş programında belirlenen sürelerde yapabilmek için hangi miktarda bir kalıp stoku ile çalışılmalıdır?

2- Projeye en uygun olan kalıp sistemleri hangileridir?

Bu kararların verilmesi aşamasında kalıp firmasının tecrübelerinden faydalanmak projeye olumlu anlamda katkıda bulunur. Ana yüklenici, kalıp firması ve alt yüklenicinin (kaba inşaat taşeronunun) katılacağı bir tartışma platformu yaratılmalıdır. Oluşturulacak beyin fırtınasından sonra nihai karar ana yüklenici tarafından verilmelidir. Bu projede süreç tam bu şekilde gelişmiştir.

Kalıp dizayn çalışmalarına başlamadan önce, müşterimizin daha önceki projeleri için almış olduğu ve bu projede kullanım için müsait olan kalıp stokları belirlenmiş ve dizayn bu doğrultuda yapılmıştır. Bu süreç İNTEK Kalıp Satış bölümü tarafından koordine edilmiştir. Projenin İNTEK Kalıp tarafından sorumlusu olan satış mühendisimizin koordinasyonu ile İNTEK Kalıp süpervizörlerimizin ve proje mühendislerimizin çalışmaları, müşterimizin şantiye yetkilileri tarafından denetlenip onaylanmış; en uygun çözümler yaratılmıştır. Varyap Meridian projesinin inşaatına sırasıyla D blok, E blok, C blok, B ve A bloklar olarak başlanılmıştır. Şu anda tüm blokların kaba inşaatı bitmiştir.”

PROJEDE KULLANILAN SİSTEMLER

Döşeme Kalıpları: HD 150 Masa Kalıp Sistemi

Perde Kalıpları: İNTEVA Geniş Yüzeyli Pano Sistemi

Kolon Kalıpları: İNTEVA Ayarlanabilir Kolon Kalıp Sistemi

Tırmanma Sistemi: 150 A Tırmanma Konsolları

Perde – Kolon Kalıp Sistemleri: “Perde – Kolon kalıplarında, vinçle taşınan İNTEVA ‘geniş yüzeyli pano sistemi’ tercih edilmiştir. Sistem plywood, H20 ahşap kiriş ve çelik perde kuşağı olmak üzere 3 ana elemandan oluşmaktadır. Projenin başlangıcında uygulama projelerine göre monte edilen perde ve kolon panoları, işin sonuna kadar demonte edilmeden birer standart eleman olarak kullanılmıştır. Kolon kuşaklarında bir İNTEK dizaynı olan ‘ayarlanabilir ps-ks’ sistemi kullanılmıştır. Kolon ölçülerinde çok geniş bir ayar aralığı sağlayan bu sistem sayesinde müşterilerimiz, ellerindeki kolon kuşaklarını bir sonraki projelerinde rahatlıkla kullanabilmektedirler. Aksi taktirde, kolon kuşaklarının kaynaklı olarak yapılması durumunda, bir sonraki projede kullanılma yüzdeleri çok daha düşük olmaktadır. Kısa süre ara ile başlayan D ve E bloklar için birer takım çekirdek perde kalıbı ve ¼’er takım kolon kalıbı verilmiştir. Tamamlanan D bloğun çekirdek perde kalıpları İNTEK Kalıp proje bölümü tarafından, yapımına daha sonra başlanılan A blok çekirdek perde kalıplarına uyarlanmıştır. B ve C bloklar için de birer takım çekirdek perde kalıbı ve ¼’er takım kolon kalıbı oluşturulmuştur. D ve B bloklar için verilen bodrum perde kalıbı faz farkı yaratılarak diğer bloklarla ortak kullanılmıştır.”

Döşeme Kalıp Sistemleri: “Döşeme kalıplarında ‘HD 150 Masa Kalıp Sistemi’ kullanılmıştır. HD 150 sistemi istendiğinde masa olarak kullanılabildiği gibi her defasında sökülüp tekrar kurularak iskele gibi de kullanılabilmektedir. Eğer proje form olarak uygunsa, birbirinin aynısı, tekrar eden çok sayıda kat mevcutsa ve kule vincin yeterli zamanı varsa ‘masa kalıp’ sistemi mükemmel bir sistemdir. Çok büyük işçilik verimleri elde edilmesini sağladığı gibi kalıp malzemesinin yıpranmasını engelleyerek, toplamda çok büyük bir ekonomik fayda sağlamaktadır. Bu projede her blokta 1,5 takım döşeme kalıbı ile çalışılmıştır. Tamamlanan D bloğu masa kalıpları İNTEK Kalıp proje bölümü tarafından A blok için yeniden dizayn edilmiştir.”

Tırmanma Sistemi: “Gerek dış cephe perdelerinde gerekse çekirdek bölgesindeki perdelerin asansör ve tesisat boşluklarında 150 A tırmanma konsolları kullanılmıştır. Genelde asansör ve tesisat boşluklarında tırmanma konsolları yerine şaft platformları daha kullanışlı ve ekonomiktir. Fakat bu projede çekirdek bölgesindeki perdelerin ve buna bağlı olarak boşlukların düzgün değil açılı olması nedeni ile şaft platformları tercih edilmemiş, tırmanma konsolları kullanılmıştır.”