Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İşçi güvenliğine öncelik

Prefabrike şantiye binaları ile ofis ve yaşam konteynırları üreten Vekon’un Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, “İş güvenliği ve sağlığı açısından, standartlara uygun olarak üretilen prefabrike şantiye binalarının ve yaşam konteynerlerinin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Sağlamkaya, inşaat şantiyelerinde çalışan işçilerin verimlilikleri ve motivasyonlarının kaldıkları yaşam alanlarının konforu ile doğru orantılı olarak arttığını söyledi. Sağlamkaya, “İş güvenliği ve sağlığı açısından ise prefabrike şantiye binaları ve yaşam konteynırları vazgeçilmezdir” dedi.

YANGINA DAYANIKLILIK

Prefabrike şantiye binaları ve yaşam konteynırlarının kullanılacakları bölgenin iklim koşullarına göre üretildiğini dile getiren Sağlamkaya, böylece belirlenen izolasyon değerlerine uygun tavan, duvar ve çatıların kullanıldığını söyledi. Elektrik tesisatlarının da kışın gerekli olan ısıtma ve yazın gerekli olan soğutma ihtiyaçlarına uygun enerji kullanımlarına göre yapıldığını kaydeden Sağlamkaya şöyle konuştu:

“Bunlara ek olarak kaçak akım röleleri ile her türlü güvenlik önemi alınıyor. Vekon’un duvar ve çatılarda kullandığı Neopan sandviç ve kompozit panellerin en önemli özellikleri ise yüksek izolasyon değerlerine sahip olmaları ve yangın dayanımlarının yüksek olması. Nitekim Neopan sandviç paneller, TSE’nin İzmir’deki EX laboratuvarında TS EN 11925-2 standardına uygun olarak yapılan aleve maruz bırakılma testlerinden olumlu sonuçlarla döndü.”

STANDARTLARA UYGUN KONTEYNIRLAR

Ön üretimli hafif prefabrikeler ve modüler yaşam konteynırları ile büyük projeler için kamplar, şantiye binaları, sosyal tesis binaları, acil yerleşim üniteleri ve şantiye ofisleri kurduklarını söyleyen Sağlamkaya, ürünlerinin taşıyıcı sistemi, tavanı, duvarları ve çatılarının Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun olarak üretildiğini belirtti. Sağlamkaya, “Bu standartlar, depreme dayanıklılık, rüzgar ve kar yüklerine dayanıklılık, izolasyon, yangın dayanımı gibi konuları düzenliyor” dedi.