Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mimar Metin Hepgüler

MİMARİDE MAKYAJ: ORGANİK BİNA

Yaşadığımız süreçte, insan yaşamının gerekli esasları da makyajlar gibi, şekiller değiştirerek tatbikata giriyor. Adem ile Havva’dan bu yana, hiçbir değişimi gerektirmeyen, insan hayatının psikolojik ve fiziksel baz ihtiyaçlarının, milyonlarca yıl sonra, garip şekiller ile realizasyonuna çalışılması, bendenizi hakikaten üzüyor.

Mevzunun, bu kadar geç ve elan tatbikat hataları ile yapımı, insan yaşamına gerekçe ve faydalarının değil, mimaride makyaj olarak tatbikinin görülmesi, Frank Lloyd Wright’ın insan yaşam tadı 50 metreye kadardır, sözünün anlaşılmadığı, 50,100,200 katlı binaların pencere arkasına yeşil bitki ve saksıların konarak Organik Bina yapıldığı imajının verilmeye çalışılması üzücü olan…

1966’DAN BİR ÇEVRECİ PROJE ÖRNEÐİ

Mezuniyetime kadar, talebelik sürecinde ve takiben çalıştığım proje ve tatbikatlarında, organik konsept esas olmuştur. 1968 yılında projelendirdiğim ve 1976 yılında yapımı gerçekleştirilen Ankara’da konumlanan Kurtboğazı Rekreasyon Alanı ve İşletmeleri projesi, daha o yıllarda doğaya ve insana faydalı çözümler ürettiğimiz bir projeydi. Detayları şöyle:

1966 yılında açılan milli proje yarışmasında 1.mükafatı alarak, projeleri 1968 yılında hazırlanmıştır. Mevcut barajın üst toplama bölgesi, Ankara’nın ve Kızılcahamam kasabasının özellikle yazlık mesire bölgesidir. Baraj sularının, mevsimlere göre önemli yükseklik değiştirmelerinin getirdiği negatif etkilerin, çözüme bağlanarak pozitif kullanma imkanlarının araştırılmaları neticesinde, çeşitli ve zengin fonksiyonel bölümler oluşturulmuştur. Otel, motel, küçük çarşı, toplantı mekanı, idare, su yükselme seviyesi üzerinde, (sabit inşaat alanında) projelendirilmiştir. Plajlar ile yazın gölün kullanımında, yüzer metal (üzeri tabii kum kaplı) dubalardan (sekizgen formda) plato-plaj tasarımı öngörülmüştür. Kışın yüksek, yazın alçak seviyede olan göl, çevresinde, özellikle de kaynak bölgesinde balçık bir alan bırakmaktadır. Bu toprak yapısı, bölgeyi sivrisinek alanı haline getirmekte olduğundan mimar, alana pirinç ekimi ve yanındaki köye de arı yetiştirme-bal üretimi tavsiye etmiştir. Bu suretle, arıların, sivrisinekleri ortadan kaldırması ve bölgede üretime yönelme imkanı hazırlanmıştır. İzcilik kampları, tesisi, atlıspor-jogging imkanlarının projede belirlenmesi, ileriki tatbikat etaplarında (teleferik) projelendirilmesinin kullanım ve bölge tabiatına, insan yaklaşımının faydaları düşünülmüştür.