Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Rüzgar türbiniyle konutlara elektrik

Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik değişikliği ve uygulama esaslarının yer aldığı tebliğ çıktı. Buna göre isteyenler rüzgar türbini kurarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek ve fazlasını dağıtım şirketine satabilecek.

Yeni düzenlemeyi değerlendiren rüzgar türbini üreticisi SoyutWind’in Genel Müdürü Serhat Ay, 150 dairelik bir sitenin ihtiyacı olan 500 kW’lık elektriği üretmek için bir rüzgar türbini kurmanın yeterli olduğunu, 500 dairelik bir site için de üç adet 500 kW’lık rüzgar türbini kurulabileceğini söyledi. 500 kW’lık bir türbinin anahtar teslimi maliyetinin 700 bin dolarla 750 bin dolar arasında değiştiğini belirten Ay, yatırımın kendini 3 ile 5 yıl içinde amorti ettiğini anlattı.

ÜST SINIR 500 KW

Lisanssız elektrik üretiminde üst sınırın 500 kW olarak belirlendiğini ifade eden Ay, “500 kW’ın üzerinde elektrik gideri olan site, fabrika ya da turizm tesisleri ihtiyaçlarının kalan kısmını şehir şebekesinden karşılayabilecek. Yönetmeliğin verdiği limitlerde üretim yapan kuruluşlar aylık enerji giderinden yüzde 40 ila yüzde 70 arasında bir tasarruf sağlayacak. Bu da son derece önemli bir rakam” diye konuştu.

RÜZGAR POTANSİYELİMİZ YÜKSEK

Konut sektörünün yanı sıra sanayinin her alanından, metalürji, tekstil, tarım, hayvancılık, gıda ve turizm sektörlerinden rüzgar türbini kurulması yönünde talepler aldıklarını belirten Ay, “Rüzgar enerjisinin anavatanı aslında Anadolu. Çanakkale, Gelibolu, Balıkesir, Bandırma, Bursa, İskenderun, Çatalca, Silivri, Tekirdağ, Edirne, İzmir, Aydın, Manisa ve Kahramanmaraş rüzgar potansiyeli açısından son derece zengin yerler” dedi.