Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tevid’den ‘yerli vinç’ çağrısı

Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği (TEVİD) Başkanı Ahmet Tekin Çelikbilek, Türkiye’de yerli vinç imal edilirken ve 7 milyar dolar dış ticaret açığına rağmen son 2 ayda yaklaşık 8 milyon dolarlık vinç ithalatı yapıldığını vurguladı. Çelikbilek, bu açığın yerli ürünle kapatılabileceğini belirtti.

Türkiye’nin dış ticaret açığı sorunu yaşarken dünya pazarlarında rekabet edebilecek yerli ürünlerden uzaklaşıldığına dikkat çeken Çelikbilek, “Dış ticaret açığı ocak ayında 7 milyar dolar açıklandı. Pek çok üründe olduğu gibi uluslararası arenada kalitesiyle adından söz ettiren yerli üretim vinçlere rağmen son iki ayda yaklaşık 8 milyon dolarlık vinç ithalatı yapıldı” dedi.

2012 yılının Ocak ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracatın yüzde 8.6 artarak 10.37 milyar doları, ithalatın ise yüzde 2.8 artarak 17.38 milyar dolar gerçekleştiğini hatırlatan Çelikbilek, Türkiye’nin her geçen gün artan dış ticaret açığını yerli ürünlere yönelerek kapatılabileceğini vurguladı.

KALİTE FARKI YOK

Çelikbilek, “Yerli üreticilerin sesi olmak ve merdiven altı üretimin yoğun olduğu sektörümüze öncelikle üretimde düzenleme ve standart getirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de kaliteli vinç imalatı yapan şirketler var. Yerli imalat vinçler yabancı marka vinçlerden kalite açısından hiçbir farkı yokken üstelik daha uygun fiyattan satılırken maalesef talep edilmiyor, yurt dışından ithal ediliyor. Son 2 ayda yaklaşık 8 milyon dolarlık vinç ithalatı yapıldı. Türkiye dış ticaret açığını yerli vinç kullanımıyla kapatabilir” dedi.