Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Türkiye için hafif çelik yapı şart

Türkiye’de ilk hafif çelik sistem binayı kuran Vefa Group’un markası Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın, hafif çelik yapı sisteminin deprem kuşağında yer alan Türkiye için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerin çoğunda yüksek oranlarda kullanılan hafif çelik yapı sisteminin, neredeyse tamamı deprem kuşağında yer alan Türkiye için vazgeçilmez olduğunun altını çizen Aydın, buna karşılık Türkiye’deki çelik kullanım oranının çok düşük olduğuna dikkat çekti.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN TERCİHİ

Aydın, özellikle Japonya gibi deprem kuşağında olan gelişmiş ülkelerde çelik konstrüksiyondan oluşan taşıyıcı sisteme sahip binaların toplam bina stoku içinde önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. İngiltere, İskandinav ülkeleri, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde de çelik kullanımının oldukça yaygın olduğuna dikkat çeken Aydın, çeliğin ahşaptan 21, betonarmeden 10 kat daha esnek olduğuna dikkat çekti.

VAN’DA DA TERCİH EDİLMELİ

Van’da yaşanan depreme de değinen Bülent Aydın, Van’da kalıcı yaşam alanları için hafif çelik yapı sisteminin tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Depremden sonra Van’da hafif çelik yapı sistemi ile binalar yapmaya devam ettiklerini söyleyen Aydın, “Van merkez ve Erciş’te kalıcı yurt binalarının üretimi devam ediyor. Ayrıca yine Van ve Erciş’te konutlar yapıyoruz” diye konuştu.

Çelik yapıların yüksek üretim ve kurulum hızı sayesinde özellikle afetler sonrasında afet bölgesinin yeniden yaşama dönmesine büyük katkı sunabildiğini belirten Bülent Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Burada iki katlı bir binanın bir ay gibi süre içinde anahtar teslim olarak tamamlanabilmesinden bahsediyoruz. Ve tüm bu süreçler iklim koşullarından bağımsız olarak yürütülebiliyor. Ağır kış koşullarında ya da yazın ortasında iklimden bağımsız olarak kurulumlar gerçekleştirilebiliyor.