Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Varyap CEO Erdinç Varlıbaş: Varyap Meridian, her geçen gün değer kazanıyor

Varyap Meridian tamamlandığında İstanbul’un en büyük karma yapılarından biri olacak. Bu projeye karar verme sürecinizi biraz anlatabilir misiniz?

Varyap olarak hedefimiz, hayata geçirdiğimiz her projede dünya çapında ses getirecek başarılar elde etmek. Amacımız, tüm yatırımcılarımıza ve ülkemize, yaratıcı, zevkli, çağdaş, kaliteli, yaşam konforunu artıran, akıllı projelerle hizmet vermektir. Varyap Meridian da bu anlayışımız çerçevesinde şekillenen bir projedir. Uluslararası platformlarda aldığımız ödüller, bu hedefimize ulaşmak için doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor.

Lokasyon olarak Ataşehir’i seçmenizin nedeni neydi? Ataşehir bölge olarak projeye ne tür değerler katıyor size göre?

Ataşehir, uluslararası konut ve ofis piyasası açısından dünya yatırımcılarının gözlerinin üzerinde olduğu yeni bir lokasyon olarak yükselmektedir. Türkiye Bankalar Birliği için Deloitte Consulting firmasının gerçekleştirdiği fizibilite çalışmasına göre İstanbul, finans merkezi olarak ‘kritik kitle’ye ulaşacak ve orta vadede Moskova’yı geride bırakarak Londra, New York, Şanghay ve Tokyo ile birlikte, dünyanın beş lider finans merkezinden biri olacak. İstanbul Finans Merkezi kapsamında Ataşehir bölgesinde yeni yollar ve raylı sistem-metro çalışmaları yapılacaktır. Boğaz Köprüsü ile FSM Köprüsü yollarının kesişme noktasındaki konumu önemlidir. Ataşehir, İstanbul’un Asya yakasını Ankara’ya bağlayan ana artere çok yakındır.  

Varyap Meridian projesi, Boğaziçi’nden, batıda Prens adalarına, güneyde Marmara denizine kadar uzanan panoramik bir manzaraya sahip. Toplam 107 bin m² lik alana yayılı projenin yaklaşık yüzde 85’i yeşil alan olarak değerlendirilen Varyap Meridian’da konut sahipleri hem manzaranın, hem de doğanın tadını çıkarabilecek.

Projenin LEED sertifikalı olmasına karar vermenizin nedeni neydi? Bu sertifika beklediğinizin ötesinde bir maliyete yol açtı mı?

Varyap olarak projelerimizde sürdürülebilir enerji tasarrufu ve verimliliğini esas alıyoruz. Varyap Meridian sürdürülebilir peyzaj tasarımı ile yüzde 50 oranında su tasarrufu sağlayacak. Bu tasarruf Varyap Meridian sakinlerinin aidatlarına da yansıyacak.

Varyap Grand Tower’da da bina formları gün doğumuna göre tasarlandı. Böylece bina sahiplerinin doğu-batı güneşine maruziyetleri minimuma indirildi. Bina cephesinde ise enerji performansı yüksek malzemeler kullanılarak, olumsuz dış hava koşullarının iç ortama etkisi minimuma indirildi. Burada da daire sahiplerinin ısıtma-soğutma maliyetlerinin minimuma düşürülmesi hedeflendi.

Binaların birbirlerini gölgelememeleri ve hakim rüzgar yönü gibi bir çok kriter dikkate alınarak enerji tasarrufuna odaklı tasarımıyla öne çıkan Varyap Meridian’da binaların çatıları da güneş panelleri ile kaplandı, peyzaj alanlarının arasında uygun yerlere rüzgar türbinleri yerleştirildi. Ortak alanlarda kullanılan elektrik enerjisinin bir bölümü, yenilenebilir enerjilerden sağlanmış olacak. Tüm bu çalışmalar ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design/Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) kriterlerine uygun olarak tasarlandı ve projenin tamamlanmasıyla LEED Sertifika’sını almayı hedefliyor.

Varyap Meridian’ın İstanbul kent kimliği açısından önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Varyap olarak, dünya standartlarında projeler üreterek ülkemiz adına bu mimari eserlerle ses getirmek için çabalıyoruz. Bu çabalarımız bizleri çok mutlu edecek şekilde sonuçlar verdi.

Varyap Meridian, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında dünya karmasında yarıştı ve dünyanın 131 ülkesinden gelen yüzlerce projeyi geride bırakarak “Dünyanın En İyi Mimari Projesi” ödülünün sahibi oldu. Varyap Meridian, 2010 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri yarışmasının birinci turunda da ise; Türkiye’nin En İyi Mimarisi, Türkiye’nin En İyi Yüksek Bina Mimarisi, Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Web Sitesi, Avrupa’nın En İyi Mimarisi ve Avrupa’nın En İyi Yüksek Bina Mimarisi olmak üzere, beş kategoride birden ödül almıştı.

Proje ayrıca, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri 2009 yarışmasında “Avrupa’nın En İyi Gayrimenkul Projesi” ve “En İyi Yüksek Bina” ödülünü almıştı. 2010 yılında ise İngiltere’nin 1 numaralı dergisi Overseas Living Magazine tarafından “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Projesi” ödülünü alan proje, İtalya/Milano’da yapılan, Avrupa’nın en önemli ödüllerinden biri olan “Gayrimenkul Ödülleri/Real Estate Awards”da da “Avrupa’nın En İyi Akıllı Şehir Projesi/Best European Smart City Scheme” ödülünün sahibi oldu.

Sahip olduğu özellikler ile uluslararası arenada ilgi çeken Varyap Meridian, Herald Tribune, New York Times, Le Monde ve CNN International’da da haber konusu oldu.

Dünya çapında haber konusu olan, dünya çapında yarışmalarda birincilikler elde eden bir proje elbette İstanbul’un kimliğine ve önemine de katkıda bulunuyor. Bu alanda yeni kriterler belirleyen bir kuruluş olduk. Bizim projemizin ilk yeşil bina kriterlerine uygun konut projesi olmasıyla, artık birçok firmanın bu kriterleri yerine getirmeyi benimsediğini görüyoruz. Aynı şekilde mimari açıdan alışılagelmiş yapıların dışında, tasarım açısından fark yaratan bir proje yaratmamızla yine bu alanda çıtayı yükseltmiş olduk. Bulunduğumuz çevredeki diğer yapılara da değer kazandırdık. Herşeyden önce yatırımcımıza diğer tüm yatırım araçlarından daha fazla kazandırmış olduk. Varyap Meridian’ın bu kadar başarılı bir proje olmasıyla bu alanda rekabeti kızıştırdığımızı, insanların artık ev satın alırken lokasyon ya da dairenin özellikleri haricinde projenin geneline bakarak seçim yaptıklarını düşünüyoruz. Varyap olarak her yeni projemizde bir önceki işimizden de başarılı olacak projeler gerçekleştirmeye önem veriyoruz.Projenin tasarım yarışmasını İngiliz RMJM firması kazandı. Bu tasarımda sizi cezbeden özellikler neler? Meridian’ı Varyap’ın diğer projeleri arasında farklı kılan nedir?

İstanbul’un zengin kültürel yapısından esinlenen RMJM tasarım ekibi, Varyap Meridian’ı planlama ve sürdürülebilirliğe yaklaşımında yenilikçi, İstanbul’un şehir manzarasıyla bütünleşmesinde ikonik bir kompleks olarak tasarladı. tasarım ekibi İstanbul’dan ilham almak üzere çok sayıda ziyarette bulunarak binaları fotoğrafladı.

Tasarımın yanı sıra Varyap Meridian’ı diğer projeler arasında farklı kılan bir başka özellik; Türkiye’nin ilk büyük ekolojik karma inşaat projesi olması. Mühendislik açısından bakıldığında, Varyap Meridian Türkiyenin yüksek teknolojili projelerinden birisi olma özelliğiyle de öne çıkıyor. Projede, depremde kritik öneme sahip, bir metrekarede 6 bin ton yük taşıyan C60 beton kullanıldı.

ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED kriterlerine uygun olarak tasarlanan Varyap Meridian, bu tasarımıyla Türkiye’nin ilk büyük ekolojik karma inşaat projesi oldu.

Varyap Meridian projesi, deprem bölgelerinde kritik öneme sahip olan beton sistemi ile inşa edilerek, Türkiye’nin yüksek teknolojili projelerinden birisi olma özelliğiyle öne çıkıyor. Projede, bir metrekarede 6 bin ton yük taşıyan C60 beton kullanıldı.

Proje, otopark mimarisiyle de yüksek konfor sunuyor. 2.30 – 2.70 m kat yüksekliğiyle standart otoparklara göre daha geniş ve yüksek olan Varyap Meridian otoparkları, kat yükseğiyle de araç sahiplerine kullanım kolaylığı getiriyor.

2012’de tüm teslimlerin tamamlanacağı Varyap Meridian projesinde, 20 ila 58 kata sahip 5 rezidans kule içerisinde 1.500 konutun yanı sıra, G Blok içerisinde yer alan değişik büyüklükte mağazalar ve ofisler ile şekillenen şehir meydanı yer alıyor.

Yeni kurulacak İstanbul Finans Merkezi’nin ilk iş ve kongre merkezini içinde barındıran Meridian for Business ise 53 m² ile 930 m² arasında değişen farklı büyüklüklerdeki ofis seçenekleri, toplantı odaları, kütüphane, kongre salonları, spa ve spor merkezleri, açık ve kapalı havuzlar, şık restoranlar, kafeler ve Exclusive lounge ile günümüzde iş yaşamının getirdiği tüm üst düzey ihtiyaçlara cevap veriyor.

Kredi kuruluşları ile finansal kuruluşlar arasında bilgi ve belge paylaşımını sağlamak üzere kurulan KKB Kredi Kayıt Bürosu da merkezini Ataşehir’de kurulacak İstanbul Finans Merkezi’ne yakın olmak amacıyla Varyap Meridian içerisindeki bir bloğa taşıyor.

Bunun yanı sıra orta ve üst düzey gelir grubuna hitap eden gıda marketi MacroCenter ile sözleşme imzalanarak Varyap Meridian bünyesinde yer alması sağlandı. Çok yakında hizmete açılması planlanıyor.

Projenin metre kare fiyatı başladığı 2009’daki 3 bin liradan geçen yılın sonuna doğru 7 bin liraya yükseldi. Bu hızlı yükseliş hakkında neler söyleyeceksiniz?

Nisan 2009’da satışa çıktığımız rakamlar ile bugün ulaşılan fiyatlar arasındaki kazanç, aynı zaman dilimi içinde Altın, Dolar, Euro, Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili gibi yatırım araçlarının getirilerinin çok üzerinde olmuştur. Varyap Meridian yatırımcısına bundan sonra da büyük getiri sağlayacaktır.

Gayrimenkul sektöründe doğru lokasyonda, doğru zamanda, doğru projeleri hayata geçirmek çok önemlidir. Varyap Meridian tüm bu kriterlerini bünyesinde barındırıyor. Gerek lokasyonu gerek mimari ve tasarım özellikleri ile her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor.

2011 sonlarında projede satılan konutların yüzde 7’si yabancılara gitti. Proje hangi yönleriyle yabancıları cezbediyor? Şu anki yabancı ilgisi ne düzeyde? Özellikle hangi ülkelerden ilgi var?

Ataşehir’de kurulacak İstanbul Finans Merkezi (İFM) çalışmaları ve yabancılara konut satışını sağlayacak mütekabiliyet yasa taslağında son aşamaya gelinmiştir. Mütekabiliyetin kalkması gayrimenkul sektörü için dönüm noktası olacak bir gelişmedir. Hiçbir tanıtım faaliyetimiz olmamasına rağmen Varyap Meridian’da satışların %7’sini 20 değişik ülkeden müşterilerimize sattık. Almanya, Fransa, Belçika gibi Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra ABD, Rusya, Güney Kore, Avustralya, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt gibi ülkelerin vatandaşları var. Yasanın yürürlüğe girmesi ile yabancılara satışlardaki artışın kısa vadede %100’ün üzerinde olacağını düşünüyoruz.