Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Varyap Meridian Proje Müdürü Yüksek Mimar Mahmut Uyar

Varyap Meridian’ın siz proje müdürü için önemi nedir? Projeyi benzerlerinden ayıran özellikleri sizin gözünüzden neler?

Birçok konuda cesaretimiz ve öncülüğümüzle ülkemize ciddi hizmetimiz olduğu kanaatindeyiz. Özellikle bizden sonraki dönemlerde gerçekleştirilen bütün projelerde çevreye saygılı çalışmalar yapıldığını görmekteyiz. Hatta kamu kuruluşları artık şartnamelerinde bunu şart koşmaktadırlar. Yaptığımız bu öncülükten dolayı gurur duymaktayız.

Ayrıca projemiz tasarımıyla, harcanan emekle, butik bir projede uygulanacak detaylı çalışmaların böyle büyük ölçekli bir projede uygulanmasıyla herkes tarafından beğeni toplamış ve Türkiye’nin projesi olarak görülmüş, sahiplenilmiş, benimsenmiştir. Yerli ve yabancı birçok üniversite öğrenci grupları ve meslek gurupları tarafından ziyaret edilmiştir. Mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencilerinin birçoğu stajını bizim projemizde yapmak istemiş, elimizden geldiği ölçüde destek olmaya çalışmışızdır. Çoğu keresinde bu yoğun talebi karşılayamaz duruma düştüğümüz zamanlar olmuştur. Bütün bunlar da bizi gururlandırmıştır.

Sizce proje tamamı dikkate alındığında inşaat sektörüne ve yan unsurlarına ne tür katkılar sunmaktadır?

Özellikle cephe tasarımı ile çok iddalı bir projedir. Cephede bu denli farklı renklerin kullanılması Türkiye’de bir ilktir. Türkiye’de bu mertebede ısı yalıtımı sağlayan panel cephe sistemine de pek rastlanmamaktadır.

6 yüksek binadan biri olan 61 katlı binamızın tamamında C60 sınıfı beton kullanarak yine Türkiye’de bir ilke imza attık.

Türkiye’de ilk defa konut içeren karma tip projeye yeşil bina sertifikası alıyoruz. Malzeme piyasasından LEED’e uygun malzemeler talep ederek, pazarı bu yöne yönlendirdik ve pazarı çeşitlendirdik.

Projenin uygulama aşamaları mimarlar, çözüm ortakları ve mühendisler gibi farklı taraflar arasında nasıl bir organizasyonla yürütülüyor?

Proje başlangıcında konsept tasarım grubu, avan projeleri hazırlayan firmalar, proje danışmanları ve Varyap olarak biz, bir araya gelerek bir tasarım hazırladık. Konsept tasarımı yapan yabancı firmalar, RMJM ve Buro Happold ile yerel uygulama regülasyonlarını anlatmak için avan projeleri hazırlayan gruplar bir arada çalıştı. Biz Varyap olarak, ülkemiz konut, ofis kültürü ve mekan gereklilikleri konusunda beklentilerimizi bizzat tasarım sürecine dahil olarak belirttik, tasarımcıları yönlendirdik. Tasarım evreleri danışmanların kontrolleri ve yönlendirmeleri doğrultusunda devam etti. Konsept tasarımın bitmesi ve avan projelerin tamamlanması ile inşaat ruhsatımızı aldık ve şantiyeye yöneldik. Uygulama projelerimizi de Varyap’ın mimari grubu olan 8 kişilik donanımlı bir mimari ekip ile şantiye ofislerimizde çizip, saha ile dizayn ekibi bağlantısını koruyarak uygulamalara devam etmekteyiz. Tasarım ve saha uygulamaları arasında büyük revizyonlara gitmemiş olmamızın proje sürecini iyi yönettiğimizin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz.

LEED sertifikası nedeniyle seçilen ürün ve markalarda hangi özelliklere dikkat ettiniz? Nasıl seçimler yaptınız? Hangi markalarla çalıştınız?

LEED, seçilen malzemelerde bu zamana kadar karşılaşmadığımız standartlara uyum ve bazı mekanik uygulama prosedürlerinin uygulanmasını istiyordu. Projede, istenen malzeme standartlarını şartnamelerimize ekledik. Zaman zaman uygun malzeme bulma konusunda sıkıntılar yaşasak da malzeme tedarikçilerimiz kolayca bu standartlara adapte olup, ihtiyaçlarımızı karşılayacak çözümler ürettiler.

Varyap’ın inşaat alanı için çok güzel bir atık yönetimi politikası var. Bu çalışmadan bahseder misiniz?

Atıkların ayrı biriktirilmesi için gerekli alan ve iş gücünü sağladık. Çıkan atıkları belediyenin yönlendirdiği geri dönüşüm alanlarına göndermek için firmalarla iletişime geçtik. Şantiyenin başlangıcından bu zaman kadar da bu firmalar düzenli olarak şantiyeye gelip, geri dönüşüm atıklarımızı almaktadırlar.

Projenin mühendislik kısmını yürüten Buro Hoppold firması ile koordinasyonunuz nasıldı? Bu süreç nasıl işledi?

Buro Hoppold bizim mekanik, elektrik ve statik danışmamızdı. Bu grup da hem mekanik-elektrik hem de statik yapının ilgili Amerikan standartlarına ve LEED’e uygun olması için yönlendirmeler yaptı. Mekanik, elektrik ve statik uygulamacılarımız bu grupla beraber çalıştı.

Şantiye süresince karşılaştığınız teknik problemleri çözmek konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Benzer bir süreç örneği verebilir misiniz?

Projelendirme sürecinde titizlikle çalışmalarımızı yaptıktan sonra uygulamalara geçtiğimiz için ciddi anlamda teknik sorunlarla karşılaşmamaktayız. Karşılaştığımız olağan küçük sorunlarda da üretici firmaların teknik servisleri ile diyalog kurmaktayız.