Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VMZINC® titanyum çinko ve sürdürülebilirlik

Çinko, doğal çevremizde sıklıkla bulunan bir elementtir. Haddelenmiş çinko üretiminde, diğer tüm yassı metal ürünlerine göre çok daha düşük enerji (alüminyuma göre 4 kat daha az) tüketilir. Çinkonun en büyük özelliği ise, atmosfer bileşenleri ile reaksiyona girmesi ve yüzeyinde kendini koruyucu patinayı oluşturmasıdır, bu sayede ömrü yüzyıllara ulaşır, binaların bakımına veya değişimine gerek kalmaz. Çinko aynı zamanda % 100 geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Günümüzde, sökülen çinkoların %95’i farklı uygulama alanlarında yeniden kullanılmaktadır. (Boya, galvaniz, kozmetik, lastik sanayi vb.).

Çatı, cephe kaplamaları, yağmur indirme sistemleri, bitim aksesuarları, sanatsal süslemeler gibi çok geniş bir sistem çeşitliliği ve 5 farklı renkte patinalı yüzey alternatifi ile titanyum çinko aranılan ve tercih edilen bir sürdürülebilir yapı malzemesidir. Yakın gelecekte Türkiye pazarına sunulacak güneş enerjisini elektriğe çeviren ve bunu genel elektrik sistemine dağıtan fotovoltaik çözümler de tüm çatı uygulamalarına entegre olabilmekte.

YURT DIŞINDA ÖDÜLLÜ REFERANSLAR

Güçlü çevresel özellikleri (çok uzun ömür, geri dönüştürülebilir, üretimindeki enerji tasarrufu vb.) sayesinde, VMZINC® çözümleri binaların çevre performansına katkıda bulunur. Tüm dünyada, HQE (Fransa), LEED (ABD), BREEAM (İngiltere), GREEN STARS (Avustralya) gibi çevre kriterlerine göre gerçekleştirilen birçok mimari yapının çatı ve cephelerinde VMZINC® ürünleri tercih edilmektedir.

Fransa, Les Vosges’da “HQE” ye göre gerçekleştirilen Bioklimatik kolej « Guy Dolmaire »projesi.

ABD, Cincinnati Üniversitesi araştırma geliştirme merkezinde ”LEED” altın seviyesinde proje.

Avustralya, Melbourne’de “GREEN STARS” 5 yıldız seviyesinde gerçekleştirilen fuar merkezi projesi.

Birleşik Krallık ’ta “BREAM” mükemmel seviyede not alan Abergwynfi ilkokulu projesi.

SERTİFİKALAR

Tüm VMZINC üretim sahaları ISO 14001 sertifikalıdır. VMZINC ürün çözümleri, uluslararası ISO 14040-44’a göre yaşam döngü analizine tabidir ve ISO 14025 standartları çevre deklarasyonuna sahiptir. (FDES, IBU Certifikat veya BRE Environmental Profile).

RAKAMLAR İLE ÇİNKO

70 mg/kg: doğal olarak yerkabuğunda bulunan ortalama konsantrasyondur; çinko doğada değişken konsantrasyonlarda bulunmaktadır.

12 mg/gün: Dünya Sağlık Örgütü’nün yetişkinlere önerdiği günlük dozdur.

100 sene: Agresif olmayan ortamlarda VMZINC® titanyum çinkonun ortalama ömrüdür. Bu süre, klorür ve sülfür dioksitin yoğun olduğu endüstriyel alanlarda biraz daha azalabilmektedir.

%95: güncel bilgilere göre, çinkonun günümüzdeki geri dönüştürme oranıdır.

13,4 MJ: 1 kg çinko üretimi için harcanan enerji miktarıdır.