Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeşil Bina Sektörüne Tarafsız Platform: Yesilmalzemeler.com.tr

Yesilmalzemeler.com.tr; proje, danışmanlık ve uygulama birikimine sahip, yeşil bina konusunda uzman bir ekip tarafından, binaların doğal çevreye ve insan sağlığına olan etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için kuruldu. Yapı sektöründeki bütün paydaşlara güvenilir ve tarafsız olarak çevre dostu malzemeler, ürünler ve sistemler sağlayan, yeşil bina sektörünün gelişmesine katkıda bulunan sanal bir platform olan Yesilmalzemeler.com.tr; öncü, yenilikçi ve tarafsız kimliğiyle Türkiye’de yeşil bina sektörüne yön vermeyi amaçlıyor.

“Amacımız ‘Yeşil’ malzemeleri herkes tarafından kolay erişilebilir hale getirmek; bu konuda sektörü bilinçlendirmek; yeşil malzeme üreten üretici firmalar ile inşaat yatırımcılarını, proje yöneticilerini, müteahhitleri, mimarları, mühendisleri, yeşil bina danışmalarını tek bir adreste buluşturmak, bununla birlikte YEŞİL BİNA (LEED/BREEAM vb. ) sertifikasyonu sürecinde sınırsızca faydalanabilecekleri bir rehber ve kaynak oluşturmaktır. Yeşil binalara yaklaşımın en önemli konularından biri malzemelerin ve sistemlerin belirlenmesindeki bilinçtir. Bununla birlikte, bir malzemenin sertifikalı olması, dünya standartlarına göre ‘yeşil’ bir malzeme olduğunu ispatlar.” Neslihan Aksoy, Mimar (MA), LEED Green Associate

KAPSAMI VE FAALİYETLERİ

Yapı sektöründeki aynı fonksiyon kategorisinde bulunan malzeme ve sistemlerin yeşil bina kriterlerine uygunluğunu belirliyor.

Yeşil bina kriterlerine uygunluğu belirlenen malzeme ve sistemlerin yeşil bina konusunda tecrübeli bir ekip tarafından değerlendirildikten sonra tasarım ve teknik özelliklerini yayınlıyor.

Malzeme ve sistemleri – bir ve ya daha fazla – yeşil bina kriterlerine uygunluk sebeplerini gösteren yeşil simgeleriyle birlikte (Yerel, Geri Dönüştürülmüş, Sorumluluk, Su Verimliliği, Enerji Verimliliği, İç Hava Kalitesi) yayınlıyor.

Ürünlerine yeşil sertifika almak isteyen üreticilere danışmanlık hizmeti vererek prestij kazandırmanın yanında, yeşil bina pazarında yer bulma şanslarını arttırıyor.