Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

300 Milyar TL katkı

GYODER tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2011” ve “Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü 2011 4. Çeyrek Raporu” sektörün geçen yılki görünümünü netleştirdi.

GYODER Başkanı Işık Gökkaya ve GYODER Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla The Ritz Carlton Oteli Cam Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında, gayrimenkul sektörünün 2011 yılı verileri paylaşıldı. GYODER’in Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri’nden Dr. Can Fuat Gürlesel’e hazırlattığı raporlarda, kamu kurumlarının ve sektörel üst kurumların yayınladığı verilerden yararlanıldı.

REKOR HARCAMA RAKAMLARI

Rapora göre inşaat sektörünün 2011’de Türkiye ekonomisine katkısı, yaklaşık 300 milyar TL oldu. Toplamda 118 milyar liraya ulaşan toplam inşaat yatırımlarında; kamu sektörü 41,5 milyar TL’lik harcama gerçekleştirirken özel sektör 76.5 milyar TL’lik toplam inşaat harcamaları ile rekor kırdı.

Rapora göre alınan konut yapı ruhsatları ve yapı izinleri, küresel kriz öncesi rakamları geride bıraktı. 2011’de 642 bin 972 adet konut ruhsatı, 547 bin 635 adet ise konut yapı izni alındı. Konut satış adetleri ise 2010 yılının üzerinde gelişirken, sözleşmeli satışlar hariç olmak üzere 419 bin tapu devri gerçekleşti…

GYODER’in Gelişen Kentler Zirveleri’nde dikkat çektiği, Anadolu illerinde gayrimenkul sektöründe gelişim daha da belirginleşti. Istanbul, İzmir ve Ankara dışındaki iller, % 58.3 ile konut satışlarındaki paylarını arttırmaya devam etti…

Ticari gayrimenkulde yabancı girişindeki artış da dikkat çekti. Türkiye’de yabancıların sahip veya ortak oldukları AVM sayısı 69’a yükselirken, bu AVM’lerin kiralanabilir alan metrekare büyüklüğü ise 2 milyon 417 bin 657 m² ye çıktı…

2011 YENİDEN BÜYÜME YILI OLDU

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, “Küresel kriz sonrası GYODER’in öngördüğü gibi; 2010 yılı ‘normalleşme ve iyileşme’, 2011 yılı ise ‘yeniden büyüme’ yılı oldu. Kriz sonrası yeni dönemde Türkiye gayrimenkul sektörü, uluslararası yatırımcıların gözdesi olarak istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme yakaladı. Türkiye gayrimenkul sektöründe, büyük illerin yanı sıra diğer illerin katılımı ile büyüme ve gelişme giderek derinleşiyor, daha sağlıklı, daha homojen bir yapıya kavuşuyor” dedi.