Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

35. Sokak Bu sokakta hayat başka

Akşan Yapı tarafından, İzmir’de inşaatına başlanan 35. Sokak, Türkiye’nin çelik yapı sistemi ile inşa edilen en büyük konut projesi. Aynı zamanda uluslararası yeşil bina sertifikası BREEAM’e sahip ilk konut projesi olan 35. Sokak, konutların çevre dostu olarak inşa edilip, yaşam alanlarının çevresel izlerini azaltması, iç mekan hava kalitesini doğal ışık ve doğal havalandırmayla sağlaması, konut sakinlerine daha sağlıklı, konforlu ve ekonomik yaşam koşulları sunmasıyla dikkat çekiyor.

Bahçeli evleri, tek bir sokak üzerinde, sosyal yönden zengin bir hayat sunmayı hedefleyen 35. Sokak’ın mimari tasarımını Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu yaptı.

555 adet konutu içeren 35. Sokak’ta; 1+1 bahçeli evler, 2+1 daireler, 2+1 bahçe dubleksleri, 3+1 sıra evler, 3+1 bahçe dubleksleri ve 4+1 avlulu evler olmak üzere toplam 6 tip konut seçeneği bulunuyor. Konut seçeneklerinin metrekare büyüklükleri ise 81 m² ile 272 m² arasında değişiyor. Proje büyüklüğünün 200 milyon TL olduğu 35. Sokak’ta 1+1 daire fiyatları 149.000 TL’den başlarken 4+1 avlulu daire fiyatları 467.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

GENİŞ SOSYAL YAŞAM ALANLARI

35.Sokak’ta kullanılan 3 bin 600 ton çeliğin % 90’nı geridönüştürülebilir özellikte. Proje, minimum inşaat atığıyla çevreye verilecek zararı ortadan kaldırarak, gelecek için daha yaşanabilir bir çevre vaad ediyor. Türkiye’de ilk defa kullanılan solar elektrik enerjisi sistemiyle yılda 400 bin kWh elektrik üreterek 290 ton daha az karbon salımı gerçekleştirmesi ve proje evlerinde kullanılacak yüksek verimli ısıtma ve soğutma sistemi (hava kaynaklı ısı pompası) sayesinde de her yıl 376 bin kWh elektrik tasarrufu sağlanarak 272 ağaç kurtarılması hedefleniyor.

35. Sokak’ta çocuklar için geniş oyun alanlarından şık restoran ve kafelere, organik sebze-meyve bahçelerinden spor alanlarına kadar sosyal yaşam olanakları mevcut.

95 dönüm yeşil alanıyla 35. Sokak, sürdürülebilir yaşam konseptiyle doğa dostu çözümler sunuyor. 1350 m² spor merkezi, basketbol sahası, tenis kortu, fitness salonu, spa salonu, Türk hamamı, sauna, yürüyüş ve bisiklet parkurları, iki adet açık yarı olimpik havuz, bir adet yarı kapalı yarı olimpik havuz, kreş, kütüphane, organik sebze ve meyve bahçeleri manavını bünyesinde barındırıyor. Proje, konutların altında bulunan 940 araçlık tamamen kapalı otopark imkanı da sunuyor.

Karşıyaka çıkışında Ulukent’te yer alan 35. Sokak, Mavişehir’e 8 km, Konak’a 22 km, Havaalanına 33 km, Metro istasyonuna 1 km, otobüs durağına 300 metre, Bostanlı İskelesi’ne 11 km, İzmir Limanı’na 17 km, Alsancak İskelesi’ne ise 19 km mesafede yer alıyor.

ŞİMŞEK: BAHÇELİ EV SAKİNLİÐİ

35. Sokak’ın ilk etap satışlarından son derece memnun olduğunu belirten Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek şöyle konuştu: “35. Sokak’ta, konut sahibi olmak isteyenlere birçok avantajı bir arada sunuyoruz. Türkiye’nin çelik yapı sistemi ile inşa edilen en büyük konut projesi 35. Sokak’ta daire fiyatına bahçeli konut sahibi olmak mümkün. Şehir hayatından kopmadan bahçeli ev sakinliğini yaşamak isteyenler için 35. Sokak ideal bir proje oldu. Diğer taraftan fiyatlarımız İstanbul ile kıyaslandığında çok cazip bir tablo çiziyor. Gayrimenkul sektöründe yükselen bir grafik izleyen İzmir’de bulunan projemiz, satışa sunulduğu günden bugüne kadar İzmir’e sağladığı katkılarla da kentsel dönüşüm için örnek proje konumuna geldi. Bütün bu özellikleri ile 35. Sokak tüm Türkiye’den büyük ilgi görüyor.”

ÇELİÐİN GÜCÜ 35. SOKAK’TA

Yapısal çelik sistemleriyle inşa edilen 35. Sokak, çeliğin gücünü kullanıyor. Yapısal çelik sistemi, tüm duvarların döşeme ile birlikte taşıyıcı özellikte olduğu ve galvanize çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen bir yapı türü. Fabrikada modern makinelerle kontrol ve denetim altında üretilen çelik taşıyıcı sistem elemanları, korunaklı bir şekilde inşaat sahasına getirilip monte ediliyor.