Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akçansa

Sektörde üretim payı itibariyle büyük bir orana sahip olan Akçansa önüne koyduğu “en kaliteli olma” hedefi için ne tür çalışmalar yapıyor? Bu konuda yakın gelecekte ne tür çalışmalar söz konusu olacak?

Hakan GÜRDAL: Akçansa olarak Çanakkale, Ladik ve Büyükçekmece fabrikalarında toplam 9 milyon ton çimento ve 6,5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahibiz. Türkiye çimento üretiminin ise %10’unu tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu olan Akçansa olarak, hizmet verdiğimiz pazarın dinamiklerini, rakiplerimizi, pazardaki müşterileri ve bu müşterilerin eğilimlerini, ihtiyaçlarını araştırıyoruz. Bunları sistematik bir şekilde takip ederek, yeni ürün ve hizmetler yaratmaya, bunları geliştirmeye böylece de sektörümüzde fark yaratmak amacıyla çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Yenilikçi yaklaşımımızla da pazarda önemli bir fark yaratırken, hayata geçirdiğimiz yatırımlarımıza devam ediyor, bu yaklaşımımızı uzun vadeli olarak kurguluyoruz.

Önümüzdeki dönemde sürdürülebilir büyüme kapsamında katma değer yaratacak yatırımlar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda özellikle enerji yönetimi ve çevre alanındaki yatırımlarımıza odaklanacağız. En önemli önceliğimizi alternatif yakıt kullanımımızı arttırmak oluşturuyor. Ayrıca enerji yönetiminde daha fizibl çalışmayı hedefliyoruz. Müşterilerimize katma değer yaratacak ürünlerin geliştirilmesi, yeni ürün segmentlerinin araştırılması ve yeni iş kollarının geliştirilmesi yönünde çalışıyoruz.

Günümüzde binalarda kullanılan betonun kalitesi gerçekten çok önemli. Ancak araştırmalar gösteriyor ki konut satın alan kişiler bu konuda çok bilinçli değiller. Bu yönde bir boşluk gördük ve yapılarda ve yaşam alanlarında kullanılan beton kalitesinin önemine dikkat çekmek amacıyla yeni bir yaklaşım ile yola çıktık. Sektörde ilk kez Betonsa markamız ile bu girişimi yaparak potansiyel konut alıcılarının konut satın alırken binada kullanılan betonun kalitesini de sorgulamalarını amaçlıyoruz. Bu yönde gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimizle konut alıcılarında farkındalık yaratacak ve bilinçlendireceğiz.

Akçansa’nın kalite kontrol süreçlerinden bahsedebilir misiniz?

Akçansa olarak, kalite politikamız kapsamında müşteri ve tedarikçilerimizin karşılıklı memnuniyet prensibini benimsiyoruz. Müşteri yükümlülüklerine ve konuyla ilgili harici taleplere uyarken, Kalite Kontrol Yönetim Sistemi’ni sürekli ve düzenli olarak gözden geçirerek denetliyoruz.

Öte yandan, ürünlerinin kalitesinin geliştirilmesini teşvik etmek bizim için büyük önem taşıyor. Müteahhitlerin ve tedarikçilerin kalite bilincinin geliştirilmesi amacıyla bilgilendirme toplantıları düzenleyerek katılımcıların sorunlarının giderilmesi için ortak çalışma grupları oluşturuyor, taraflar arasında etkin iletişim ortamının yaratılması için azami gayreti gösteriyoruz.

Ayrıca ürün, hizmet ve kaliteye verdiğimiz önem çerçevesinde, müşteri memnuniyetini geliştirmeye yönelik faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Müşteri memnuniyetini düzenli olarak yapılan anketlerle ölçerken, müşterilere yönelik eğitim ve seminerler planlayarak, bu eğitimleri düzenli aralıklarla düzenliyoruz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPILAR İÇİN SAFKAN ÇİMENTO

Üretim teknolojileri anlamında firmanız hangi özellikleriyle öne çıkıyor? Son teknolojiler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kullandığımız üretim teknolojilerimizin ana eksenini sürdürülebilirlik ve yenilikçi yaklaşımımız oluşturuyor. Bu kapsamda müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirdiğimiz yenilikçi ürünümüz “Safkan Çimento”yu sektörümüze sunduk. Türkiye’nin en yüksek performanslı ve çevreci çimentosu olan bu yeni ürünümüz aynı zamanda sürdürülebilir yapılar için en ideal çimento tipi olma özelliğini taşıyor. “Safkan Çimento” ile yıllık 8 bin ton daha az fosil yakıt kullanmayı, ayrıca 50 bin ton karbon emisyonunu da önleyerek 2 milyon ağacın saldığı oksijen miktarı kadar çevreye katkı sağlamayı hedefliyoruz.

2011 yılında yoğun ve yenilikçi çalışmalarımız sonucunda sektörde ilk kez yer alan 5kg’lık çimento paketlerini de pazara sunduk. Sürdürülebilir bir yaşama paralel olarak yürüttüğümüz çalışmalarımızın sonucunda ortaya çıkan bu ürün, pratik ve ekonomik. Öte yandan, ürünümüz özellikle daha küçük ihtiyaçlar için taşımada kolaylık yaratırken, sarfiyatın azaltılması ve daha az kağıt tüketilmesi ile de çevrenin korunmasına yardımcı oluyor.

YEŞİL BİNA PROJELERİNE ÖZEL YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİYLE BETONSA

Betonsa markası alanında müşteri talebi çerçevesinde üretimler oluyor mu? Müşterinin spesifik siparişlerine nasıl çözümler sunuyorsunuz?

Hazır beton markamız Betonsa’nın tesislerinde TS EN 206–1 standartlarına uygun olarak normal ve yüksek dayanımlı betonlar üretilmektedir. Sektörün ve tüketicilerin ihtiyaçlarına en kolay şekilde ulaşmak amacıyla çalışmalarına ara vermeden devam eden Betonsa, aynı zamanda müşterilerine en uygun çözümü sunmayı hedefliyor. Bu kapsamda da, müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen özel ürün yelpazesi ile maksimum müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

Örnek vermek gerekirse, hazır beton markamız Betonsa’nın çevreci yapı malzemeleri ile sektörde giderek önem kazanan yeşil bina projelerinin tercih edilen çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. 2011 yılı itibarıyla piyasaya sunduğumuz Yeşilşap, geleneksel şaplara göre % 25 daha hafif olmasının yanında, üretiminde kullanılan özel mineral katkılı çimentolar sayesinde de karbondioksit emisyonunu % 35 azaltarak ısı yalıtımına katkı sağlıyor. Ayrıca saha betonları ve endüstriyel zeminler için zaman ve işçilikten tasarruf sağlayacak yeni Fortabeton ürünümüzü pazara sunduk. Makro sentetik lif donatılı olan Fortabeton yüksek eğilme, çekme, darbe ve aşınma dayanımı özelliklerine sahiptir.

Betonsa markası yakın dönemde bir çok büyük projede tercih edildi. Bu projelerden öne çıkanlar hangileri?

Betonsa markasının tercih edildiği prestijli projelerden bazıları; Varyap Meridian, Sinpaş Bosphorus, West Blocks, Anthill, Skyport Residence, Uphill, Innovia, Ukracity, Galatasaray Stadı, Adalet Sarayı.