Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Braas Çatı Sistemleri

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEPLERİ

Sadece eğimli çatılar üzerine uzman olan Braas, bu alanda etkin ve sürekli olarak yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ile kendi bünyesinde birçok inovatif ürün geliştirip üretiyor. Türkiye’de faaliyete başladığı 1998 yılından beri çatıyı bir bütün olarak ele alan ve çatı detaylarının bilimsel esaslara uygun bir şekilde çözülmesini sağlayan geniş bir ürün gamı ile tüketicilerine hizmet vermektedir:

 • Kiremit ve tamamlayıcı kiremitler
 • Su yalıtımı
 • Isı yalıtımı
 • Kuru mahya sistemi
 • Baca-duvar dibi çözümleri
 • Eğimli vadi dere çözümleri
 • Saçak detay çözümleri
 • Özel detay çözümleri
 • Çatı penceresi ve Işıklık çözümleri
 • Baca ve baca şapkası
 • Yağmur indirme sistemleri
 • Güneş enerjisi sistemleri
 • Çatıda iş ve insan güvenliği çözümleri

Braas’ ın çözüm paketinde, uzun ömürlü, enerji verimliliği yüksek, sağlıklı, fonksiyonel ve estetik çatılar için:

Bilimselliği ve bilgiyi temel alarak geliştirilen ürün gamı,

Konusunda uzman ve Monier Grup’un sahip olduğu know-how çerçevesinde sürekli eğitime tabii tutulan çözüm ortakları vasıtası ile uygulama ve uzun vadede servis desteği,

Keşif, danışmanlık ve mühendislik hizmetleri bir arada sunuluyor.

KULLANILAN ÜRÜNLER

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım’ın üst düzey prestij projelerinden biri olan Ormanada (Zekeriyaköy-İstanbul) projesinde Braas Çatı Sistemleri ürünleri tercih edildi. Projede, zengin renk ve model alternatifleri ile farklı mimari tasarım ve konseptlere cevap verebilen ve sahip olduğu Novo Protector Dual Katman yüzey teknolojisi sayesinde yüksek renk ve yüzey kalitesi sunan Braas Kiremit ile birçok detay çözümü kullanılıyor. Mimari tasarımı gerçekleştiren Kreatif Mimarlık tarafından, projenin tasarım bütünlüğü dikkate alınarak Braas Akdeniz Granit Gri ve Havana Kahve (kısmi) kiremitlerinin kullanıldığı projede, ısı yalıtımı çözümlerinden kuru mahya sistemine, baca-duvar dibi çözümlerinden nefes alan su yalıtımı çözümlerine kadar onlarca yeni nesil detay çözümü uygulanıyor.

NOVO PROTECTOR DUAL KATMAN TEKNOLOJİSİ

Braas’ın 2010 yılından beri tüketicilerine sunduğu yeni NOVO Protector Dual Katman teknolojisi ile üretilen Braas Kiremitler, çok daha üst düzey estetik ve yüksek renk performansı sağlıyor. Türkiye’de ilk defa kullanılan ve sadece Braas’a özgü olan bu yeni nesil yüzey kaplama teknolojisi, Almanya’daki merkez Ar-Ge bölümü ile birlikte uzun bir proje çalışması sonucunda lanse edildi. Novo Protector Dual Katman Teknolojisi ile Braas Kiremit, yüksek estetik performansın yanı sıra teknik özelliklerini de çok daha uzun süre koruyabiliyor. Hali hazırda kendi özel sertifikası ile suya ve dona karşı 30 yıl ürün özellikleri garantisi ve CE belgesi ile birlikte sunulan Braas Kiremit’ in, Ormanada projesinde Akdeniz Granit Gri ve Havana Kahve modelleri kullanılıyor.

MAKSİMUM KİREMİT ALTI HAVALANDIRMA

Yüksek performanslı mahya havalandırma çözümü Figaroll PLUS, yeni çift kanallı “labirent havalandırma tekniği” ile mahya hattında 150 cm2/m havalandırma sağlıyor. Çatı alt yapısını yoğuşma vb. etkilerle oluşabilecek neme karşı koruyarak sağlıklı bir iç mekan teşkiline yardımcı oluyor. Ebatları optimize edilmiş havalandırma kanalları ile içeri sızmaya çalışan yağmur ve kara karşı etkin bir direnç sağlıyor, çatı alt yapısını suya karşı mükemmel bir şekilde koruyor ve yapısal hasarları önlüyor. Özel bir aparat kullanmadan kolayca şekillendirilebilen alüminyum yan şeritler, oldukça esnek yapısı (min. %50 uzama oranında) sayesinde tüm çatı kaplama profilleri ile %100 uyum içerisinde çalışıyor. Ürünün, 28 cm.’den 32 cm.’ye genişleyebilmesi yüksek profilli çatı kaplama örtülerinde dahi tam bütünleşme sağlıyor. Yüksek UV dayanımı ise durabilitesi yüksek bir çözüm sunuyor.

THERMOMANTO SİSTEM

Yapılan bazı araştırmalarda yapılardaki toplam ısı kaybının % 25’inin çatılardan gerçekleştiği ortaya konuluyor. Bu nedenle enerji maliyetlerindeki artışlar da göz önüne alındığında, çatılarda doğru ısı yalıtım uygulamalarının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Braas yüksek basma mukavemetine sahip Thermomanto sistem ile maksimum enerji verimliliği ve ideal yaşam konforu sağlarken, daha fazla enerji tasarrufu ile yapıların “enerjisini” koruyor. Kar, rüzgar ve öz ağırlık gibi yüklere karşı yüksek basma mukavemeti sayesinde yapısal bütünlüğünü koruyan Thermomanto Sistem, yatay kanalları sayesinde kiremitlerin düzgün bir şekilde montajını sağlarken, dikey kanalları ile kiremit altında optimum havalandırma kesitini temin ediyor.