Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Buhajar’da DK Mimarlık imzası

Mücevher sektörünün önde gelen markalarına çok sayıda mağaza uygulaması yapan DK Mimarlık, Nişantaşı’nda açılan Buhajar mağazasının içmimarisine imza attı.

Deniz Çiner ve Kuzey Çiner ile İnşaat Mühendisi Necmi Elgin’in kurduğu DK Mimarlık, 1996 senesinden beri mimari proje ve uygulama alanında faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar Collection, Tiffany&CO ve Damas gibi dünyaca ünlü mücevher markalarına mağaza projeleri çizip uygulayan şirket, Abdi İpekçi Caddesi üzerinde konumlanan Buhajar’ı iki ayda tamamladı.

SANAT GALERİSİ GİBİ TASARLANDI

DK Mimarlık’tan yapılan açıklamada, mağazanın iç tasarımı şöyle anlatıldı:

“Buhajar’ın genel mağaza konsepti, satılan ürünlerin değeri ve el işçiliği göz önünde bulundurularak, ‘sanat galerisi’ temasından hareketle oluşturuldu. Mağazanın Abdi İpekçi Caddesi’ndeki konumu göz önüne alınarak, caddede yürüyenlerin mağazayı ‘galeri gezer gibi’ dolaşması amaçlandı.”

“İki kat yüksekliğindeki mağaza girişinin, galeri hissini arttırmak üzere merdiven ve asma kat hizası geriye çekildi. Girişte sağlı sollu ahşap paneller bu yüksekliği vurgulatmak amacıyla 4.5 m yüksekliğinde tutuldu. Genel konseptte yer alan beyaz fon duvarların önüne ahşaplar, ışık bantlarından faydalanılarak yerden ve tavandan kopuk yerleştirildi. Ahşap panolar yine ışıklı fugalarla kendi içinde de düzensiz dikdörtgenlere ayrıldı. Böylelikle sol duvarda ürün teşhir boxları için paspartu oluşturuldu. Girişte sağdaki ahşap panoda ise 2.5×2.5 m boyutundaki led ekran mağaza ürünlerinin ve özel günlerin vurgusunun yapıldığı görüntülerle yoldan geçen kişilerin dahi algılayacağı konuma yerleştirildi.”