Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Eczacıbaşı Gayrımenkul Geliştirme ve Yatırım Genel Müdürü Mehmet İmre

Ormanada yatırım maliyeti, büyüklüğü ve konsepti itibariyle Eczacıbaşı Gayrimenkul için ne ifade ediyor?

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım’ın temel amacı, topluluğun mevcut gayrimenkullerini değerlendirmenin yanı sıra, çözüm ortaklıkları oluşturarak, mimari farklılık ve tasarım öncülüğü ile yaşam tarzlarını dikkate alan özgün, ekolojik, sürdürülebilir projeler geliştirmektir. Ormanada da “Birlikte Yaşam Konsepti” çerçevesinde, huzur, konfor, komşuluk, güven, sürdürülebilirlik ve doğa temalarının harmanlanmasıyla oluşan bir yaşam projesi ve şehir planlama, mimari tasarım, peyzaj mimarisi, inşaat alanında uluslararası bilgi ve deneyime sahip Torti Gallas and Partners, Kreatif Mimarlık ve Rainer Schmidt Landscape Architects işbirliğiyle tasarlandı. 220 dönümlük bir arazi üzerinde 103.000m2 toplam inşaat alanından oluşan proje Eczacıbaşı Gayrimenkul’ün Kanyon’dan sonraki en büyük ve en önem verdiği projedir.

Ormanada, İstanbul’un en büyük villa ve müstakil konut projelerinden biri olarak öne çıkıyor. Projeye karar verme sürecini anlatabilir misiniz?

En başından beri Ormanada’yı planlarken vizyonumuz, sadece konforlu bir evin ötesinde ev sahiplerinin uzun yıllar hayatlarını paylaşacağı, komşularıyla anılarının oluşacağı ve içinde olmaktan huzur duyacağı özel bir mahalle kurmaktı. Ormanada’nin içinde bulundugu arazi de, Karadeniz’e kadar uzanan vadi ve yamaç manzaralarına sahip çok özel bir alanda. Bu doğal yapı, mimariyi yamaç ile birleştirerek evler ve doğanın hatları arasında benzersiz bir bağlantı kurmak için kullanıldı. Plan çalışmasında ortak kullanım alanları ve özel bahçeleri, yamaçlara yerleştirilmiş evler ve sosyal tesis binaları ile tarif edilmiş özel düşünülmüş alanlar olarak tasarlandı.

Zekeriyaköy’ü proje için tercih etmenizin nedeni neydi? Proje bu bölgeye neler katacak?

Zekeriyaköy, İstanbul’un en önemli oksijen deposu olan Belgrad ormanlarının içerisinde ve denize en yakın yaşam bölgesinde konumlanıyor. İstanbul’un deprem hattından uzak köşerinden biri olması, şehir trafiğinin sıkıntısını yaşamadan Boğaz ve Maslak hattına 20 dakika uzaklıkta olması, önemli eğitim ve sağlık kurumlarına yakın olması sebebiyle çok önemli bir bölge. Üstelik 3. köprü ve Sarıyer – Çayırbaşı tünel hattının bitmesi ile bölge daha da önem kazanacak.

Proje yaratılırken, çocukların güvenle oynayabileceği, parklar ve oyun alanları ile Adakoru’da yürüyüş yapılabilecek parkurlar, spor alanları, köpek gezdirme mekanları düşünüldü. Site sakinlerinin sosyalleşebileceği Adamekan’ın yanı sıra, Ormanada bostanlarında yetişen doğal meyve ve sebzeleri, Adabostan’da kurulacak pazardan taze taze seçip alma imkanı olacaktır. Bu anlamlarda Ormanada şimdiden bölgenin sosyal dokusunu güçlendirecek bir proje olarak gelişmekte.

Proje “Adabostan” ve diğer sosyal yaşam alanlarıyla sakinlerine kentten uzak bir kır hayatı da vaat ediyor. Bu konsepti anlatabilir misiniz?

Ormanada’da Adabostan adı verilen 5 dönüm organik bostan alanında, sağlıklı ve lezzetli ürünler üretilmesi hedefleniyor. Ormanada bostanlarında yetişen 12.000 sebze fidesi, 11.000 meyve fidesi ve 100 meyve ağacının doğal ürünleri Adabostan’da kurulacak pazardan taze taze alınabilecek.

Proje enerji verimliliği açısından hangi yönleriyle öne çıkıyor? 3 bin ağaç dikmenin yanında ne gibi çalışmalar düşünülüyor?

Eczacıbaşı Topluluğu’nun değerleri arasında çevreye saygı ve sürdürülebilirlik en önemli yere sahip. Bu bakış açısıyla, doğayı korumanın ötesinde, doğadan ilham alan, “doğa yaratan” bir proje Ormanada. Öncelikle, Ormanada arazisinde mevcut 233 ağaç, projenin yerleşim planı çerçevesinde korunarak, uzmanların görüşleri doğrultusunda uzmanlarca özenle taşındı ve doğal tarım alanımız olan Adabostan’da ekildi. Bunun yanı sıra, 44 bin metrekare yeşil alan oluşumu ve zengin bir ağaçlandırma projesi de yürütülüyor. Avrupa’nın peyzaj alanında önde gelen isimlerinden Rainer Schmidt Landscape Architects’in tasarımları ile dört mevsim yeşil bir doğa için Ormanada’da: 2 bin 800 adet çam, meşe, gürgen, süs elması, manolya, ıhlamur, kırmızı yapraklı süs eriği, lale ağacı, defne; 39 bin adet alev çalısı, kartopu, lavanta; 11 bin adet orman sarmaşığı, mum yasemin; 100 bin adet funda çalısı, Cezayir menekşesi gibi bitki çeşitleri hayat bulacak.

Projenin popüler isimlerden taliplilerinin olduğu biliniyor. Ormanada hangi yönleriyle bu isimleri cezbediyor?

Ormanada projesinin tercih edilmesinde projenin özellikle İstanbul’un deprem hattından uzak, müstakil ve doğa ile iç içe bir hayat sunması, Eczacıbaşı güvencesi, kullanılan bina yalıtım teknikleri ve Kanyon Yönetim İşletim’in uzman ekibi ile 24 saat güvenlikli bir site olması çok önemli.

Villa ve sıra ev fiyatlarında projenin başlangıç fiyatlarıyla şimdiki fiyatları arasında ne gibi farklar söz konusu oldu?

Ormanada’da fiyatlar 550.000$’dan başlıyor ve evlerin tipine ve konumuna göre değişiyor. Ancak ödeme planlarında sabit kur ve indirimli banka faizi uygulamaları ile birlikte, Eczacıbaşı özel faiz ve vade seçeneklerimiz de bulunmaktadır.