Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Fonksiyonel yeşil çatılar

Almanya’nın lider çatı sistemleri üreticisi Paul Bauder GmbH’nın yapılara ve yaşam kalitesine artılar kazandıran çok özel çözümleri, Proaktif A.Ş. ile artık Türkiye’de.

Çatı sektöründe 150 yıllık bir geçmişe sahip Paul Bauder GmbH’nın tecrübe ve teknolojiyi bir araya getirerek geliştirdiği, birbirine uyumlu onlarca yeşil çatı sistemi ile yeşile, doğaya duyulan ihtiyacı kolayca karşılıyor. Söz konusu ürünlerin yapılara göz alıcı bir estetik kazandırması ve bunun neticesinde yapının değerinin artması ilk göze çarpan avantajları arasında yer alsa da yeşil çatı sistemlerinin faydaları bu sayılanların çok ötesinde… Hava kalitesini ve yaşam konforunu arttırması, mevcut su yalıtım malzemesini mekanik ve doğal etkilerden koruyarak kullanım ömrünü uzatması, bitki ve küçük canlılar için alternatif yaşam alanları oluşturması, binanın ısı ve ses yalıtım performansına katkı yapması diğer avantajlarından bazıları… Tüm bunların yanı sıra aşırı yağışlı mevsimlerde yağmur suyunu tutarak kontrollü bir drenaj sağlayabilmesi, yapının sağlığı açısından ayrı bir noktada konumlandırılması gereken faydaların başında geliyor.

Yeşil çatı sistemleri kendi aralarında kullanım amacına uygun olarak “extensive” ve “intensive” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Örneğin çatıya mümkün olduğu kadar az yük binmesi veya sistem yüksekliğinin düşük olmasının gerektirdiği hallerde, Extensive yeşil çatı sistemleri doğru bir tercih… Binaya nispeten az yük getiren Extensive sistemlerde; su gereksinimleri düşük, bakımı kolay ve toplam yüksekliği yaklaşık 20 cm olan (toprak yüksekliği dahil) bodur bitkiler ve çim kullanılıyor.

“Intensive” yeşil çatı sistemlerinde ise son derece geniş bir bitki seçeneğinden yararlanılabiliyor, binaya getireceği yükün mutlaka önceden hesaplanması gerekmesiyle beraber neredeyse istenilen her türlü bitki dikilebiliyor. Yaya ve araç trafiğine açık, aktif kullanım için uygun olan “Intensive” yeşil çatı sistemlerini tercih edenlerin, bitkilerin sağlığı için belirli dönemlerde bakım çalışmaları yapmaları gerekiyor.