Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaat en çok eleman arayan sektör

Türkiye’de istihdam piyasası geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 30’luk bir artış gösterdi. Bu dönemde en çok eleman arayan sektör ise yapı inşaat sektörü oldu. İnşaat sektörünü sağlık ve eğitim sektörleri izledi. Yenibiris.com sitesinin “İstihdam Raporu”na göre, göre iş ilanları geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 30 artarken, ilanlara yapılan başvurular da yüzde 46 civarında artış gösterdi.

Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise iş arayanların ilanlara yaptığı başvurularda yüzde 54, yayınlanan ilanlarda da yüzde 43 oranında yükselme yaşandı.

2012 yılının ilk çeyreğinde en fazla ilan yayınlayan sektörlerin başında yüzde 8’lik oranla yapı-inşaat yer aldı. Bu sektörü sağlık tıp (yüzde 6), eğitim (yüzde 6), turizm-otelcilik (yüzde 5) ve bilişim (yüzde 5), tekstil (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 5), perakendecilik (yüzde 4), toptancılık (4), hizmet (yüzde 4) ve gıda (yüzde 3) sektörleri izledi. Yapı-inşaat ve sağlık-tıp sektörleri, hem bir önceki çeyrekte hem de geçen yılın aynı döneminde yine ilk üçe giren sektörler olmuştu.

En çok ilan yayınlanan iller 2011 yılının son çeyreğinde olduğu gibi sırasıyla İstanbul (yüzde 65), Ankara (yüzde 8), İzmir (yüzde 3) oldu.

TÜRKİYE’DE HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Yenibiris Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2012 yılının ilk çeyreğini şöyle değerlendirdi: “Geçen yılın son döneminde olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat bu dönemde de en çok eleman aranan sektör olarak öne çıktı. Dünyada istihdam piyasası zor bir dönemden geçerken Türkiye’de hareketlilik devam ediyor. Şirketler bir yandan piyasaları takip ederken diğer yandan yoğun rekabet ortamında söz sahibi olmak için ihtiyaç duydukları nitelikleri çalışanları bünyelerine katmaya devam ediyorlar.”