Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Islak Hacim

Mimar MEHPARE EVRENOL

MEHPARE EVRENOL’UN İDEAL BANYOSU

Banyoların büyük olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Fonksiyon tamamen yerindeyse lavabo, klozet, tezgah, duş ve küvetin minimumda çözülmesi yeterli. Konutlarımızdaki metrekareler giderek küçüldü ve bu küçülme banyolara da yansıdı. Buna karşılık yapılabilecek çözümler var. Çok büyük ayna kaplanmış yüzeyleri, küçücük, yüksek, çocukların yüzünü göremediği aynalara tercih ediyoruz. Böylelikle mekanlar da büyüyorlar.

Diğer önemli konu da lavabo tezgahlarının varlığı. Tek başına ayaklı bir lavabo ve duvarda rafları iyi bir çözüm olarak görmüyoruz, demode olan ve zor kullanılan çözümler bunlar. Ne kadar küçük olursa olsun lavaboyu tezgahla birlikte tasarlamayı uygun görüyoruz.

Kendi projelerimizde bir gereklilik olarak çamaşır fonksiyonu için ayrı bir dolap veya odacık teşkil ediyoruz. Banyo sadece ihtiyaç giderilen, dağınık, her şeyin bir yerde tıkıldığı, kirli sepetlerinin olduğu, çamaşırların yerlere dağılmış olduğu bir alan olmamalı. Günümüzün banyosu gündelik yorgunluğun atıldığı, keyifle insanın kendisini şımarttığı, bakım yaptığı bir alan olarak tasarlanmalı. Gayet sükunetli ve güzel dizayn edilmiş, ışıkları güzel ayarlanmış, mumların yakıldığı, çok az sayıda objeyle sade ve dingin, ‘spa’ gibi bir alan olmalı banyo.

Mimar BÜNYAMİN DERMAN

KÜÇÜK METREKARELERDE BANYO HEYKEL GİBİ TASARLANMALI

Küçük metrekarelerde banyo ve mutfak tasarlamak, sınırlı alanı maksimum oranda estetik, şık ve işlevsel çözmeyi gerektirir. Böyle alanlarda bu mekanlar bir mobilya ya da heykel gibi tasarlanmalıdır. Kullanılan malzemelerin rengi, türü, aydınlatma tasarımı mekanda genişlik algısını kuvvetlendirecek şekilde olmalıdır. Seçilen ekipmanlar büyüklük ve model olarak mekanın büyüklüğü ile orantılı olmalıdır.

Mimar MUSTAFA TONER

BANYO VE MUTFAK YAŞAM ALANI KONUMLANDIRMASI

Banyo ve mutfaklar bir süredir yaşam alanları ile iç içe ve direkt bağlantılı olarak konumlandırılıyor. Mutfak hacimleri yaşam alanlarının, banyolar ise yatak odalarının uzantısı ve bağlantısı olarak düzenleniyor. Kısacası, birbirinden bağımsız ufak hacimler yerine iç içe geçmiş daha geniş alanların içinde yatma, banyo, oturma, soyunma işlevleri bir bütün olarak çözümleniyor.

İçmimar ESAT FİŞEK

KULLANICININ GUSTOSU HAKKINDA İPUÇLARI VERİR

Restoran ve kimi ofislerde endüstriyel mutfak kullanımı fonksiyoneldir ki, bu konut mutfaklarından hem tasarım hem maliyet açısından oldukça farklıdır. Fakat son dönemde bu tarz mutfakların oldukça estetik rezidental uygulamaları da yapılmakta. Esasen mutfak kurgusu ve görseli bence bir yaşam alanında, kullanıcının gustosu hakkında, en önemli ipuçlarını verdiği yerdir.

DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARININ MEKAN ALGISINA ETKİSİ

Duvar ve zemin kaplamaları tercihi tamamen mekanın sınırları ve yaratmak istediğiniz efektle alakalı… Sınırlı alanlarda mekan algılamasını kimi yerde netleştirmezsiniz, diğer yandan genişçe ve bölüntülü mekanlar içinse apayrı bir senaryo kurgulayabilirsiniz. Tabii ki tasarımın bu aşamalarında materyalin karakteri önemli bir rol oynar.

İçmimar BURÇİN DİNLER

BANYO İÇİN MALZEME TERCİHİ

Günümüzde banyolar için birçok kaliteli ve büyük firma, birçok farklı malzemeler üretti ve üretmektedirler. Önemli olan bunları dengeli bir şekilde, içinde yaşanacak, insanın yaşam tarzına ve ruhuna göre oluşturmaktır. Şahsi tercihim ise doğal tasarlanmış mekanlardan yanadır. Mermer ve granit çeşitlerinin yanı sıra cam ve masif ağaç türleri arasında sıra cam mozaiklerle taçlandırmaktan keyif alırım.

DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARI

Banyo duvarları ve zeminleri otellerde, barlarda, kulüplerde, flatlarda, konutlarda, hastanelerde farklı konseptlerde tasarlanır. Mekan algısını etki eden duvar ve zemin kaplamalarını mekanın türüne göre tasarlamak çok önemlidir. Sizi bulunduğunuz mekan içinde olumlu hissettirmelidir. Bahsettiğim tüm mekanlardaki banyo atmosferi sizin nerede olduğunuzu bilinçaltınıza söyleyebilir. Önemli olan hangi ruh haliyle bulunursanız bulunun, o mekanda kullandığınız banyo bilinçaltınızda size rahatlık vermelidir.

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı TAMER NAKIŞÇI

BANYO VE ÖZGÜRLÜK

Bir projeye başladığım an, o konuda bütün bildiklerimi, gördüklerimi unutuyorum. Bu bakış açısını yakaladığınızda ve konunun gerçekten özüne inmeyi başarabildiğinizde orada oldukça temel bir fonksiyon veya çok sade bir duygu olduğunu keşfediyorsunuz. İşte bütün o tasarım süreci bu nokta üzerinde şekilleniyor; hem duygusal hem fiziksel boyutta. Bu, benim için çok net bir olgu. Bir kahve fincanı da, bir banyo kadar duygusal anlamda dolu olabilir ki aslında etrafımızdaki her obje, her mekan öyledir. Ancak çoğu zaman insanlar bunun farkında olmazlar, en azından bilinçli olarak. Banyo ise sınırların doğal olarak daha da serbest olduğu bir mekandır. Kullandığımız ürünler, mekan ve objeler ile olan ilişkimiz, günlük hayatımızın başka hiçbir alanındaki tecrübelerimize benzemez. Yalnız olduğumuz bu mekanda özgürüzdür ve dolayısıyla tasarım açısından da…

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı CLAUDIA DANELON

GÜNÜMÜZDE VE GELECEKTE BANYOLAR

Banyo kavramı standart bir aile evi için oldukça yeni “genç” bir oluşum. Bir asır öncesine kadar yalnızca zengin insanların temizlik fonksiyonu için evlerinde ayırabildikleri alanlardı, banyolar.

Banyo odası kavramı günümüzde; tamamen beyaz soğuk bir odadan, özenle seçilmiş malzemelerle sahibini yansıtan rahatlama vahalarına doğru oldukça radikal bir dönüşüm geçiriyor.

Sağlıklı yaşama dünyada giderek artan bir ilgi de var. İnsanlar, çılgın iş hayatlarını ve günlük streslerini dengelemek için doğaya dönmeye ihtiyaç duyuyorlar ve su elbette en temel, en doğal element… Dolayısıyla bu radikal dönüşüm daha ileri seviyelere taşınacak gibi gözüküyor.