Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İzocam 12. Yalıtım Yarışması’nda sona gelindi

İzocam’ın bu sene 12.sini düzenlediği Üniversite Öğrencileri Yalıtım Yarışması’na toplam 79 grup başvurusu yapıldı.

Yarışmanın ilk üç finalisti, Slovakya Bratislava’da, Saint-Gobain Insulation tarafından gerçekleştirilecek Multi Konfor Binalar Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Yalıtım Yarışması’nda proje konusu, 12-15 aileyi barındıracak sürdürülebilir bir mahallenin geliştirilmesi olacak. Yarışmada söz konusu mahalledeki altyapı, ofisler, eğlence ve dinlenme alanlarının mevcut binalarda tekrar kullanımla çözülmesi ve bu yapıların kentle iyi bir şekilde bütünleşmesinin sağlanması hedeflenecek.

Öğrenciler Yalıtım Yarışması’nda; İngiltere’de Nottingham Trent Basin bölgesinin yenilenme programı kapsamında, sürdürülebilir bir yaşamın tasarımını gerçekleştirecek. Tasarlanacak olan mahallenin konumlandırıldığı yerde daha geniş alanlarda bir yenilenme vizyonunun geliştirilmesi ve etkili bir ev-iş planının temin edilmesi kriteri aranacak.

Türkiye ve KKTC Üniversitelerinin Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Kentsel Tasarım, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerinin katıldığı “İzocam 12. Yalıtım Yarışması’nda”, ulusal jüri, ses yalıtımı, yangın güvenliği, ekolojik binalar ve yapı fiziği konusunda yetkin öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşuyor.

26 Mart’ta başvuruları sona eren yarışmaya, 79 grup başvurusu yapıldı. Dereceye giren gruplar ödüllerini, 2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek 35. Yapı Fuarı-Turkeybuild 2012’de İzocam standında düzenlenecek bir törenle alacak. Ulusal yarışmanın birincisi 6.000 TL, ikincisi 4.000 TL ve üçüncüsü 3.000 TL ile ödüllendirilecek.

Ulusal etapta ilk üç dereceyi paylaşan proje sahipleri, 22-25 Mayıs tarihleri arasında da Slovakya’nın başkenti Bratislava kentinde düzenlenecek uluslararası etapta ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak.