Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Portekizli Mimar Siza İstanbul’da

2000 yılında hayatını kaybeden genç mimar Yunus Aran’ın anısını yaşatmak için 2001’den bu yana düzenlenen Yunus Aran Konferansları’nın 45. konuğu, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi, ünlü Portekizli mimar Álvaro Siza olacak.

15 Mayıs’ta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde düzenlenecek konferansta Türkiye’deki dinleyicilerle ilk kez buluşacak olan Siza, Brezilya’da Iber Camargo Vakfı için tasarladığı müzeden yola çıkarak mimarlık öyküsünü dinleyicilerle paylaşacak. Ünlü mimar, dinleyiciye Iber Camargo Vakfı’nın koleksiyonlarının sergilenmesi için tasarladığı binayı anlatacak. Brezilya’nın Porto Alegre kentinde, deniz kenarında yüksek kayalıklarla çevrili bir alana konumlanması öngörülen yapı bir çok işlevsel alanın yanısıra çalışma alanlarını da içeriyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda 15 Mayıs’ta 14.30’da başlayacak konferansta simültane tercüme yapılacak.

Yunus Aran’ın anısını yaşatmak üzere kişi ve kuruluşların bir araya gelerek oluşturdugu Yunus Aran Birlikteliği’nin amacı, tasarım, mimarlık, şehir ve bölge plancılığı, restorasyon ve peyzaj mimarlığı konularının gelişmesine hizmet etmek. Bu amaçla biraraya gelen kişi ve kurumlar, bu disiplinlerin kuram ve pratiği ile eğitimini desteklemenin yanı sıra, mimarlık, yapı ve kentsel kültürün gelişmesi doğrultusundaki çabalara destek veriyor.