Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Rainer Schmidt Landscape Architects

“Doğal bitki örtüsüne saygı göstererek master planı oluşturan ana ve ara yollar için seçtiğimiz bitkiler; mevsimlere, çiçek ve yaprak renklerine göre farklılık gösteriyor, site içindeki yön ve konum duygusunu vurguluyor. Ormanada içinde planlanan yaya yolları parselleri bağlarken, komşuluk birimlerindeki parklar site sakinlerine nefes alma imkanı sağlıyor. Geometrik şekillerin bu parklara verdiği sakinlik ve huzur çocuk oyun alanlarıyla hareketleniyor.” HERMAN SALM

ORMANADA´DA 44 BİN METREKARE YEŞİL ALAN

Ormanada, sürdürülebilir bir yaşam için, doğanın sadeliği ile modern mimariyi ve tasarımı buluşturmak üzere, konusunda önde gelen isimler tarafından planlandı.

Zekeriyaköy’de çok özel bir yaşam alanı yaratan Ormanada, doğadan esinlenerek ve doğayı koruyarak şekillendiriyor.

“Sürdürülebilir bir çevre” anlayışıyla belirlenen bitki örtüsü, Avrupa’nın peyzaj alanında en başarılı isimlerinden Rainer Schmidt Landscape Architects’in tasarımlarında hayat buldu.

Ormanada projesinin 25 dönümü yeşil alan olarak tasarlandı ve 44 bin m² yeşil alan ve zengin bir ağaçlandırma projesi yürütülüyor:

  • 2 bin 800 adet çam, meşe, gürgen, süs elması, manolya, ıhlamur, kırmızı yapraklı süs eriği, lale ağacı, defne
  • 39 bin adet alev çalısı, kartopu, lavanta
  • 11 bin adet orman sarmaşığı, mum yasemin
  • 100 bin adet funda çalısı, Cezayir menekşesi, Ormanada’da 12 ay sonra hayat buluyor.

Projenin peyzaj ihale süreci 2011 Kasım ayı içinde tamamlandı ve satın alınan fidanlar fidanlıkta korumaya alındı. Bu ihale kapsamında bitkiler bölgenin doğal bitki örtüsüne de uygun olarak seçildi. Ayrıca Ormanada arazisinde mevcut bulunan 233 ağaç, projenin yerleşim planı çerçevesinde korunarak, uzman ekipler tarafından özenle taşındı ve doğal tarım alanımız Adabostan’da ekildi.

Adabostan benzeri az görülen bir konsept. Ormanada’da Adabostan adı verilen 5 dönüm organik bostan alanında, sağlıklı ve lezzetli ürünler üretilmesi hedefleniyor. Ormanada bostanlarında yetişen organik meyve ve sebzelerin, haftanın belirli günlerinde Adabostan’da kurulacak pazardan taze taze alınması mümkün olacak.

İşletmesini Kanyon yönetiminin yapacağı Adabostan’da 12.000 sebze fidesi, 11.000 meyve fidesi ve 100 meyve ağacının organik ürünlerini haftanın belirli günlerinde kurulacak pazarda bulunabilecek.

Şu anda Adabostan sınırları içindeki bir bölüm toprak ileride hedeflenen üretimi gerçekleştirilmek üzere organik tarım için gerekli şartlar sağlanacak şekilde dinlendiriliyor.