Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Restorasyon projelerinde titanyum ve bakır alaşımlı çinko

Çinko, bakır ve kurşun gibi yüzyıllardır mimariye hizmet ediyor. Klasik Türk mimarisinde bilinen en yaygın çinko uygulaması cephelerdeki ahşap cumbaların çinko ile kaplanması. 19.yy Osmanlı döneminde ilk örnekleri görülen ve 2.Mahmut döneminde gelenek haline gelen bu mimari kavram estetikten ziyade işlevsel bir amaç taşıyor: Yangının bir evden, hemen yanına inşa edilmiş diğer evlere hızlıca sıçramasını engellemek… Çinko, evi yağmura, paslanmaya karşı korurken aynı zamanda yangınların yayılmasını da engelliyor. Tamamen unutulan bu geleneğe, Gaziantep Belediyesi tekrar can vererek, Kudep yönetiminde kale içinde bulunan eski Türk evlerini titanyum çinko ile restore ediyor. Daha 20 seneye kadar, Karadeniz’de ve Doğu Anadolu’da aşırı yağışı karşılayan eğimli çatılarda, tüm dere, oluk ve saçaklarda; korniş ve etek örtülerinin çinko olduğunu hatırlıyoruz.

Bugün VMZİNC, teknolojinin de sunduğu imkânları kullanarak saf çinkoyu minimum oranlarda titanyum ve bakır ile birleştirebiliyor ve bu üstün özellikli alaşım tüm doğal malzemeler ile mükemmel bir uyum göstererek çatı renovasyon ve restorasyonlarında kullanılabiliyor. Doğada çinko ve kurşun beraber çıkıyor; dolayısıyla rengi, kurşunun orijinal grisine en yakın tonda olan çevre dostu, füme gri patinalı QUARTZ yüzey, restorasyon mimarisi için ideal çözümler getiriyor. Çok uzun ömrü ve doğal estetiği sayesinde tarihi eserler ilk günkü gibi doğal ve gösterişli kalabiliyor.

VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi

Cumhuriyet Cad. Uğurlu Palas No:11 Kat:4,

Taksim / İstanbul

T: +90 212 255 5829

F: +90 212 255 5815

E: info@vmzinc.com.tr

W: www.vmzinc.com.tr