Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TMS Acıbadem Akasya Evlerinin de tercihi

40 yılın verdiği deneyim ile kalıp ve iskele alanında çözüm ortağı olan ve teknik destek sağlayan TMS, yurt dışı ve yurt içindeki projelerde tercih edilen firma olarak, çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Hedef olarak sürekli kendini yenilemeyi ve ilerlemeyi amaç haline getiren, bu anlayışla teknolojiyi takip edip, Ar-Ge çalışmalarına önem veren şirketimiz Kastamonu’da açılan ikinci fabrikası ile üretim kapasitesini arttırırdı. TMS Şirketler Grubu altında 2008 yılında kurulan TFK Şirketi ile 4250 m² Perde, 1500 m² Kolon, 14.000 m³ Döşeme Kalıp İskelesi, Hidrolik Tırmanır Kalıp ve Rüzgar Koruma Perdesini içeren kiralık malzeme stokunu gün geçtikçe arttırıp bu alanda da müşterilerine hizmet vermektedir.

TMS’NİN ANLATIMIYLA…

“Kiralama alternatifimizle müteahhitlerimizin gücüne güç katıyoruz.”

Kiralama; kısa süreli projelerde ilk kalıp satın alma maliyetinin karşılanamaması ve bunun üzerine stok maliyetlerinin de yük getirmesine karşılık finansal olarak müteahhitlerimize ekonomi sağlamaktadır. Proje büyüklüğüne göre kısmi satın almayla beraber kiralama da yapılarak proje kalıp maliyetlerinin minimum düzeyde olması sağlanarak müteahhitlerimize avantaj sağlanmaktadır.

2012 Nisan ayı itibari ile inşaatı devam eden İstanbul Acıbadem Akasya Evleri projesi için TMS tarafından C parsel Faz 2 kısmının yapımını üstlenen HEDEF YAPI SAN. TİC. LTD. ŞTİ. firmasına, C2 Blok (otopark ve alışveriş merkezi katları 2317 m² tip katlar 849 m²), C3 Blok (otopark ve alışveriş merkezi katları 3142 m² tip katlar 1214 m²), C6 Blok (otopark ve alışveriş merkezi katları 2520m²) ve C9 Blok (otopark ve alışveriş merkezi katları 3145 m²) için; 700 m² Vinc’i 80 Perde, 400 m² Vinc’i 80 Kolon ve 10.000 m³ MK-H 150 Döşeme Kalıpları kiralık olarak tedarik edilmiştir.

Proje kapsamında; 3m; 3,2m; 3,5m; 3,8m; 4,4m; 5,2m ve 7m olarak değişen kat yükseklikleri ile çeşitli kolon ebatları ve yüksek kotlarda kalınlığı azalan şaft kalıpları bulunmaktadır.

Proje detayları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Proje 182.000 m² alan üzerine toplam 400.000 m² inşaat alanına sahip, 80.000 m² lik kiralanabilir alana sahip bir alışveriş merkezi, 1600 adet lüks konut, 5000 m² büyüklüğünde bir poliklinik, spor, rehabilitasyon ve sosyal tesisler için 25000 m² büyüklüğünde bir park yer almaktadır. Kiralık olarak verdiğimiz, çelik çerçeve ve kutu profillerden oluşmuş Vinc’i 80 kolon kalıpları minimum 20×20 kolondan maksimum istenilen her ölçüdeki kolonu yapabilecek şekilde ayarlanabilir. Dizayn ve yüksekliklerde değişiklik gösteren şaft ve perde kalıpları için verilen Vinc’i 80 standart panolar, birbirlerine yatayda ve düşeyde, kilitlerle sabitlenerek adaptasyonu kolaylaştırır. Vinç kulpları kullanılarak taşınabilen panolar 80kN Beton basıncı altında çalışabilir, yüzeyleri ise dikkatli kullanılması durumunda kolayca deforme olmayan, Wisa®-Form Elephant (300 döküme kadar kullanılabiliyor) veya Alkus (1000 döküme kadar kullanılabiliyor) ile kaplanarak uzun süre kullanılmasını sağlanır. Bu zamanı ve iş gücünü azaltan bir husustur.

Döşemeler için; yüksek taşıma kapasitesi ve her yüksekliğe uyum sağlayan ayak boyları bakımından MK-H 150 Masa Kalıbı uygun görülmüştür. Döşeme Kalıbı için verilen ürünlerimiz daldırma galvanizli olup ayak boru kalınlığı 4,3mm dir.

Yurt içinde ve yurt dışında önemli projelere imza atan, kalıp ve iskele konusunda bizlerden destek alan firmalarımızdaki artış, bizlere duyulan güvenin bir ispatıdır. Yaptığı başarılı çalışmalarla adından söz ettiren TMS, çıtasını yükseltmeye devam edecektir.