Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeni enerji kaynaklarına ihtiyacımız var

Sürdürülebilirlik Akademisi’nin, Rehau işbirliği ile düzenlediği Yeni Nesil İklimlendirme Semineri’nde, binalarda ve endüstriyel yapılarda düşük sıcaklıkta yerden ısıtma, yüksek sıcaklıkta tavandan serinletmenin önemi ve iklimlendirmede sürdürülebilirlik etkileşimi konuları konuşuldu.

Technische Universität München’de Bina İklim Bilimleri ve Servisleri Başkanı, “climadesign” yüksek lisans programının kurucusu Prof. Dr. Gerhard Hausladen, Rehau Doğu Avrupa Bölgesi Yapı Tekniği Müdürü Jörg Eberhardt ve Steellife Genel Müdürü Bülent Aydın’ın konuşmacı olduğu seminer sektörün ilgilileri tarafından yoğun ilgi gösterildi.

TEKNOLOJİDEN UZAKLAŞMAK GEREKİYOR

“Enerji’den Ekserji’ye Binalar ve Yerleşim Yerlerinde Geleceğin Enerji Modeli” konulu bir konuşma yapan Prof. Dr. Hausladen, “Yeni enerji kaynakları ve sürdürülebilir bir enerji bulmak gerektiğine” vurgu yaptı. Almanya’da yapıların sıfır enerji amacıyla inşa edilmeye başlandığını söyleyen Hausladen, “Sürdürülebilir evler için teknolojiden uzaklaşmak gerekiyor” diye konuştu. Avrupada evler iklime göre şekillenirken özellikle Ortadoğu’da böyle bir sürecin yaşanmadığına değinen Hausladen, daha düşük derecelerde ısıtma için mevcut sistemlerin gözden geçirilmesinin şart olduğunu söyledi.

EBERHARDT: VERİMLİLİK ÖNCELİÐİMİZ

“Yeni nesil iklimlendirme çözümleri ile işverimliliği ve yaşam kalitesinin arttırılması” konusunda bir sunum yapan Rehau Doğu Avrupa Bölgesi Yapı Tekniği Müdürü Jörg Eberhardt ise, Rehau’nun enerji giderlerinin oldukça düşük olduğunu söyleyerek “Paradan tasarruf etmek için değil, insanların daha verimli olmaları için büro inşa ediyoruz” diye konuştu. “Rehau’nun tüm ürünleri enerji tasarrufuna yönelik, insanları modern ortamlarda yaşatmaya yöneliktir” diyen Eberhardt, Rehau’nun bu kapsamda inşa ettiği büroların özelliklerini katılımcılarla paylaştı.

Steellife Genel Müdürü Bülent Aydın ise Türkiye’de “Mimari projelerde uygulama ve avantajları“ başlıklı sunumunda İstanbul’un Anadolu yakasında inşa ettikleri referans ekolojik bina ile elde edilen değerleri anlattı.