Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yer & Zemin Kaplamaları

Mimar HAKAN KÜLAHÇI

Mekanların algılanmasındaki en önemli öğeler duvar, zemin ve tavandır. Yaratılmak istenilen atmosferde kullanılan duvar ve zemin malzemeleri, ilk algılanan ve insanlar üzerinde en çok etkiyi yaratan öğelerdir. Duvar ve zeminde yapılacak her form ve malzeme değişikliği algıda büyük farklılıklar yaratacağı için konu tasarımın ilk aşamasında ele alınır, kalan tasarım sürecinde belirleyici ve bağlayıcı bir unsur olarak kullanılır. İç mimarinin her aşamasında olduğu gibi duvar ve zeminlerde kullanılacak malzemelerin seçiminde de teknolojiyi, yeni ürünleri takip etmek en az tecrübelerinizden faydalanmak kadar önemlidir. Aynı zamanda bu malzemelerin birbiriyle ilişkisi, algıyı ve etkiyi tamamen değiştirebilir.

Mimar MAHMUT NÜVİT

Konstrüksiyonun her bir elemanı birbirine karşı sorumlu plastik bir öğedir. Dekoratif değildir ve sanatsal karşılığı espastır. Gerek figür ve gerekse, her üç boyutlu eleman bu espas içinde yer alır. Özlüce söyleyecek olursak bu espasın sanatsal sorunları diğer major sanatlarınkinden daha farklı değildir. Kesintisiz ve atmosferik bir espas için duvarları tavanı yer döşemesine yaklaştırabilirsiniz hatta döşemelerde, duvarlarda ve tavanda aynı malzemeyi kullanarak kesintisiz atmosferik etki yaratmada uç noktalara ulaşabilirsiniz. Böylelikle minimalin “neyle başladıysa onla bitmeli” veya “en az en iyidir” prensibine uygun olmakla beraber soyut resmin uzaysal espas fikrine de yaklaşılmış olursunuz. Soyuta geçmeden yeryüzü çizgisini muhafaza etmek isterseniz duvar ve yer döşemelerinde farklı tutumlar takınabilirsiniz.

Mimar HAKAN HELVACIOÐLU

Resim için tuval neyse, iç mimari için duvar da o dur. Hacmin tüm kişiliğini ve hangi stilde yansıması gerektiğini o duvara giydirdiğimiz malzeme belirler. Stil olarak, tamamen kullanıcı veya tasarımcının belirlediği tema veya atmosfere bağlıdır bu birliktelik. Modern, klasik, avangard, etnik, nötr… Belli bir kuralı olmamakla birlikte, bu temaları oluşturan malzeme cinsleri vardır. Zeminler doğal ahşap, mermer, taş veya petrol kökenli sentetik malzemelerle kaplanırken bazen elyaf ve lif içeren halı gibi yüzeylerle de giydirilebiliyor. Duvarlarda da aynı olasılık mümkün…

Mimar NEŞET GÜNE

Konsepti belirleyen, mekanın kişiliğini oluşturan temel unsurlardır duvarlarda ve zeminlerde kullanılan malzemeler. Bu nedenle mekanın algılanmasındaki en önemli etkenlerdir. İç mimari tasarımı yapılacak olan mekanın konsepti belirlendikten sonra bu doğrultuda seçilecek olan duvar ve zemin malzemeleri mekana yaratılmak ve yaşatılmak istenen soluğu getirecektir. Kimi zaman duvar kağıdı, kimi zaman eskitme tuğla, kimi zaman masif ahşap kaplamalardan ve bunlara uygun, genel atmosferi destekleyecek zemin malzemelerinden yararlanarak mekanın etkisi arttırılır.