Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yüksek performanslı koruma ve drenaj sistemi

DELTA®-TERRAXX

EN 13252 standardına uygun olarak yatay ve dikey uygulamalar için basınca dayanıklı, yüksek performanslı koruma ve drenaj sistemi Delta®-Terraxx, temel duvarlarının yanı sıra su depolama kapasitesine ihtiyaç duyulmayan bahçe, teras, taş kaplı ters çatılar ve otopark gibi yer altı yapılarının düz çatılarında da yatay drenaj olarak kullanılıyor.

Yalıtımı Korur

Yeşil çatılarda kullanılan yalıtım malzemeleri, üzerindeki drenaj levhası ve toprak sayesinde atmosferik etkilere (sıcaklık değişimi, UV ışınımı vb.) daha az maruz kaldığından, daha az yıpranır ve bu sayede ömrü daha uzun olur.

Isı Yalıtımına Katkı

DELTA®-TERRAXX ve toprak katmanı çatıyı bir battaniye gibi sararak binanın ısı yalıtımına yardımcı olur, yakıt tüketimini azaltır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yılda 2 l/m² ye yakın yakıt tasarrufları sağlanabildiği belirlenmiş. Buna ek olarak DELTA®-TERRAXX’ın gümüş-gri renginin ısıyı %30’lara varan oranlarda geri yansıtması da göz ardı edilmemeli. Ayrıca teras bahçelerinin üstündeki bitki örtüsü; karbondioksiti emerek küresel ısınmanın azaltılmasında yardımcı bir faktör. Aynı zamanda çeşitli canlıların barınabilmesi için ekolojik bir mekan.

Suyu Doğru Yönlendirir

Büyük teraslar; düz çatılar ve yeraltı otoparkları oyun alanları, park, yaya yolları vb. amaçlarla kullanılabilecek ideal yüzeyler. Ayrıca yeşillendirmek suretiyle bu yüzeyler, betondan “grileşen” kentlere çevreci bir soluk verecek. Bu tip uygulamalarda dikkat edilmesi gereken nokta, düşen yağmur sularının su yalıtımı üzerinde doğru bir yüzey drenajı ile yönlendirilmesi. Aksi takdirde, biriken sular yürüme ve araç yollarında çökmelere ve yeşil örtünün çürümesine yol açacak. Ayrıca birikecek sular özellikle kışın don durumunda esas su yalıtımına zarar verecek. Klasik çakıl drenajının zaman içerisinde çamurlanması ve tıkanması söz konusu olup yüksek ağırlığı ile de konstrüksiyon için büyük bir dezavantaj.

Yatay Drenajda Yüksek Performans

Üstün nitelikli drenaj ve koruma levhası DELTA®-TERRAXX’ın yatay kullanımı inşaat sektöründe yeni ufuklar açıyor. Düşük kesit yüksekliği ve az statik yükü ile artık projelendirmedeki sorunlar tarihe karışıyor. Yüksek drenaj kapasitesi ve hızlı işleme özellikleri, çakıl gibi mineral dolgu yöntemlerine ekonomik bir alternatif teşkil ediyor: k değeri 10-2 m/s olan 30 cm kalınlığında bir çakıl katmanına eşdeğer drenaj özelliklerine sahip. İki katmanlı bu drenaj levhası çok düşük kesit yüksekliğinde klasik çakıl drenajına oranla çok daha yüksek bir drenaj kapasitesi sunuyor ve su yalıtımının ömrünü arttırıyor. Mekanik yüklemelere karşı drenaj ve koruma levhası olarak büyük bir emniyet sağlıyor.

400 kN/m² lik yüksek basınç dayanımı ile uzun yıllar koruma ve drenaj fonksiyonunu yerine getiriyor. Aynı zamanda bir rulosu ile 30 m² lik bir alan metrekaresi 1 dakikadan az süren bir işçilikle drenaj yapabilir hale getirilebiliyor.

Paket Çözüm

DELTA®-TERRAXX’ın kabarcıklı levha ve filtre tabakasından oluşan kompozit yapısı verimli bir drenaj tabakası sunuyor. Yatayda toprak tabakasına doğru bakan geotekstil alttaki kabarcıklı levha için bir filtre tabakası oluşturuyor. Kum, çakıl ve toprak dolgularında levhaya termik olarak kaynaklanmış olan filtre tabakası, kabarcıklı yapının tıkanmasına engel oluyor ve sisteme etki eden fazla suyun engellenmeden ve birikmeden drene edilmesine olanak sağlıyor. Kendinden yapışkanlı kenarlar uygulamayı kolaylaştırıyor ve bitki köklerine karsı daha iyi bir koruma sunuyor. Pürüzsüz arka yüzeyi sayesinde gelen yükler su yalıtımına tam olarak dağıtılıyor. Bu sayede, inşaat devam ederken su yalıtımlarının üzerinde rahatça çalışılabiliyor, su yalıtımı mekanik ve termik etkilerden korunuyor. DIN 4095 Drenaj Normu’nda belirtilen 20 kN/m² lik yükleme altında 0,03 l/(mxs)’lik minimum drenaj kapasitesi yatay ve düşey kullanımda DELTA®-TERRAXX drenaj levhası tarafından büyük bir emniyetle karşılanabiliyor.