Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bosch Türkiye

2012-2013 DÖNEMİNDE 300 MİLYON AVRO’NUN ÜZERİNDE YATIRIM YAPACAK

Teknoloji ve hizmetler alanında dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri olan Bosch, 2012- 2013 yatırım planlarını açıkladı.

Bosch Türkiye, otomotiv piyasalarında yaşanan olumlu gelişmeler ve ihracatındaki %20’lik artışın da etkisiyle 2011 yılında beklenenden daha güçlü bir büyüme performansı sergiledi. İhracatın payı toplam ciro içinde %60’lık bir oran teşkil ederken, Bosch Türkiye’nin cirosu önceki yıla göre %17 artışla 2 milyar Avro’ya ulaştı. Şirketin ihracatı da 1,2 milyar Avro’ya yükseldi. Türkiye pazarında ise Bosch Grubu’nun satışları %15,5 oranında artışla 915 milyon Avro oldu.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, Türkiye’de 2011 yılı boyunca 1.200 kişilik istihdam artışıyla çalışan sayısını 10.250’ye çıkardı. Bosch Türkiye, böylece Avrupa ülkeleri içinde Almanya’dan sonra en geniş işgücüne sahip ülke konumunu sürdürdü. Bosch Türkiye, 2011 yılında ağırlıklı olarak otomotiv teknolojisi ve ev aletleri sektöründe olmak üzere, üretim tesislerinin geliştirilmesi için 200 milyon Avro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

STEVEN YOUNG: BOSCH, YAŞAMIN HER ALANINDA VAR

Bosch Grubu’nun Türkiye Temsilcisi Steven Young, İstanbul’da düzenlenen Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda, Bosch’un yaşamın her alanına dair ürünler geliştirdiğini belirterek, “Yaptığımız her işte sürekli kalıcı başarıyı yakalamak ve pazarda lider bir konum elde etmek ilk hedefimiz, ancak bunu da yine insanı ön planda tutarak başarmak istiyoruz. Bunun için sloganımızı ‘Yaşam İçin Teknoloji’ olarak belirledik” dedi. Young, otomotiv endüstrisi için güvenilir ve yenilikçi bir iş ortağı olan Bosch Grubu’nun çalışmalarını gelecekteki trendler paralelinde yürüttüğünü söyledi. 2020 yılında toplam 115 milyon araç üretileceğini, bunun yaklaşık %10’luk kısmının elektrikli ve hibrid olacağını öngördüklerini ifade eden Young, “2010’dan bu yana bazı güçlü markalar için hibrid teknolojisini tedarik ediyoruz. 2013’te ise 13 otomobil üreticisi için 21 farklı projede elektrik motoru, güç elektronikleri ve akü teknolojisi gibi temel parçaların seri üretimine geçmeyi planlıyoruz. Bosch’un tüm bu parçaları bir otomobilde kullanabilmesi en önemli gücüdür. Bunun için her yıl globalde 400 milyon Avro ayırıyoruz” diye konuştu. Bosch’un sürüşü daha emniyetli ve konforlu duruma getirmek için 100 yıldır çalıştığını hatırlatan Young, araç içindeki ve dışındaki insanların güvenliğine yönelik ‘sıfır kaza’ hedefine de hızla yaklaştıklarını söyledi.

BOSCH’TAN GELECEÐİN DİZEL VE BENZİNLİ SİSTEMLERİNE YATIRIM

Bosch teknolojisi sayesinde motorların daha kompakt hale geldiğini ve 2015 yılında yakıt tüketimini %30 düzeyinde azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını kaydeden Young, buna yönelik dizel ve benzinli enjeksiyon sistemlerinin Bursa fabrikasında üretileceğini dile getirdi. Young, Bosch Türkiye olarak 2012-2013 yıllarında gerçekleştirecekleri 300 milyon Avro’luk yatırımın %80’lik kısmının dizel ve benzinli yeni nesil ürünler için kullanılacağını söyledi. Young, “2012 yılında %15’lik büyüme ve 1,4 milyar Avro’luk ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlarımız neticesinde 2012-2013 döneminde 1.700 kişilik ek istihdam yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN TOPLAM İHRACATINDA BOSCH’UN PAYI %1’İN ÜZERİNDE

Steven Young, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında öncü rol üstlenmek istediklerini, Türkiye ve Türk insanı için katma değer yaratmaya devam edeceklerini açıkladı. Young, “Bosch olarak, Türkiye’de 100 yılı aşan varlığımızı geleceğe taşımak konusunda son derece kararlıyız. Şimdi ilk hedef: 2023 Türkiye’sini hep birlikte inşa etmek… Belirli iş kollarında ve ürünlerde, bölgede üretim merkezi olmayı ve Ar-Ge’de önemli ülkelerden biri haline gelmeyi amaçlıyoruz. Bugün Bosch olarak, Türkiye’nin toplam ihracatında %1’in üzerinde önemli bir paya sahibiz ve bu oranı daha da artıracağız. Bir yandan dünyadaki en güncel teknolojiyi Türkiye’ye taşıyarak, diğer yandan da burada Ar-Ge ve üretim gücümüzü birleştirdiğimiz ürünleri dünya pazarına sunarak ülkemizin gelişimi için azami katkıyı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

2011, BOSCH TÜRKİYE İÇİN REKORLAR VE ÖDÜLLER YILI OLDU

2011 yılında faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde önemli başarılara imza attıklarını ifade eden Young’ın verdiği bilgiye göre, 30’dan fazla araç markası için dizel ve benzinli enjeksiyon sistemleri üreten Bursa fabrikası, Kasım 2011 sonunda ‘100 milyonuncu enjektör’ üretim rakamına ulaştı. Bosch Dizel Sistemleri Bursa fabrikası, böylece grubun dünyadaki tüm üretim tesisleri içinde ‘en çok common rail enjektör üreten fabrika’ unvanını biraz daha pekiştirdi. Geçmiş yıllarda Avrupa EFQM Mükemmellik Ödülü ve Ulusal Kalite Büyük Ödülü ile onurlandırılan Bursa fabrikası, geçen yıl da KalDer tarafından verilen ‘Mükemmellikte Süreklilik’ ödülünü ikinci kez, dünyanın en prestijli ödüllerinden ‘Shainin Mükemmellik Ödülü”nü ise Türkiye’de ve Bosch Grubu’nda ilk kez alarak büyük gurur yaşattı. Ayrıca Bosch Grubu içinde ‘En iyi termoteknoloji fabrikası” seçilen Manisa fabrikasında geçtiğimiz yıl 500 binden fazla kombi üretim adediyle rekor kırıldı.AR-GE’YE 66 MİLYON AVRO YATIRIM

Küresel rekabet gücünü artırmak için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydeden Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, Bosch Grubu’nun önemli Ar-Ge merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. 2011-2013 döneminde 66 milyon Avro’luk bütçe ayırdık. 2013 yılı sonuna dek bu alandaki çalışan sayımızı 300 kişinin üzerine çıkaracağız.”

‘YAŞAM İÇİN TEKNOLOJİ’ ÇEVREYİ DE DUYARLI

‘Yaşam için teknoloji’ sloganıyla Bosch’un ekolojik sorunlara karşı hassasiyetini de ifade ettiklerini belirten Young, “Bosch Grubu olarak dünyada geçen yıl yaptığımız 4,2 milyar Avro’luk Ar-Ge yatırımının yarısı, çevreyi ve doğal kaynaklarımızı koruyan ürünlere yönelikti. Çevre konusu Bosch Türkiye için de büyük önem taşıyor. Son iki yılda, Türkiye’de hayata geçirdiğimiz 100‘den fazla projeyle 13.750 ton karbon emisyonunu önledik ve 1 milyon Avro tasarruf sağladık. Böylece doğaya 600 bin adet ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

STEVEN YOUNG KİMDİR?

1964 doğumlu olan Bosch Türkiye Genel Müdürü Steven Young, Avustralya’nın Wollongong Üniversitesi’ndeki mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra, Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde ve ardından Avustralya Yöneticilik Enstitüsü’nde eğitimine devam etmiştir. Young’ın Avustralya Deakin Üniversitesi’nden ‘Yönetim’ alanında lisansüstü derecesi de bulunmaktadır. Steven Young, 1988 yılında Avustralya Mannesmann’da özel proje mühendisi olarak başladığı kariyerini, 1994 yılına kadar aynı şirkette, Almanya dâhil, çeşitli pozisyonlarda üstlendiği görevlerle sürdürdü. 1994 yılında Mannesman Rexroth’un Almanya’daki merkezinde göreve başlayan Young, 1995 yılında yine aynı şirket bünyesinde Türkiye’de çalışmaya başladı. 2001 yılında Bosch ve Rexroth birleşmesinin ardından Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü oldu. Türkiye’de YASED (Yabancı Yatırımcılar Derneği), AKDER (Akışkan Gücü Derneği), AHK (Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası), ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği), TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği), MİB (Makine İmalatçıları Birliği), İSO, İTO ve Kocaeli Sanayi Odası üyesi olan Young, İngilizce, Türkçe ve Almanca biliyor.

Bosch Türkiye, ‘Otomotiv Teknolojileri’, ‘Dayanıklı Tüketim Malları ve Bina Teknolojileri’ ve ‘Endüstriyel Teknoloji’ alanlarında faaliyet gösteren altı ayrı şirketi kapsamaktadır. Bosch Grubu, Türkiye’de ilk kez 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle faaliyetlerine başlamış olup, ilk fabrikasını ise 1973 yılında Bursa’da kurmuştur. Bosch Türkiye, 2011 yılsonu itibarıyla 10 bini aşkın çalışanı, 2 milyar Avro cirosu ve 1,2 milyar Avro’luk ihracatıyla teknoloji ve hizmetler alanında önde gelen tedarikçilerden biri olarak faaliyet göstermektedir.

Bosch Grubu; Robert Bosch GmbH’ı, 350’den fazla alt kuruluşunu ve 60’dan fazla ülkede bulunan yerel şirketleri içermektedir. Satış ve hizmet alanlarındaki iş ortakları buna dâhil edildiğinde Bosch, yaklaşık 150 ülkede temsil edilmektedir. Dünya çapındaki bu gelişim, üretim ve satış ağı büyümeye yönelik temeli oluşturmaktadır. 2011 yılı finansal verilerine göre, yaklaşık 300.000’den fazla çalışanla 51,5 milyar Avro ciro gerçekleştirilmiştir. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri için 2011 yılında yaklaşık 4,2 milyar Avro harcanmış olup, dünya çapında yaklaşık 4.100 adet patent için başvuruda bulunulmuştur. Tüm ürün ve hizmetleri göz önüne alındığında, Bosch, yenilikçi ve faydalı çözümleri sayesinde yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmaktadır.