Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel dönüşümde finansman tüm taraflarca karşılanmalı

Gayrimenkul sektörünün hem ülkemizdeki hem de dünyadaki önemli temsilcilerini bir araya getiren ve Soyak’ın da destekçileri arasında yer aldığı Gayrimenkul Zirvesi 12, 10-11 Mayıs tarihlerinde, Hasköy İplik Fabrikası’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti. Zirveyi izleyenler oturum aralarında Soyak Holding tarafından gerçekleştirilen gayrimenkul anketine de dağıtılan key-pad’ler vasıtasıyla katılım sağlandı. Soyak Holding CEO’su ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel’in başkanlığını yaptığı “Değişen yaşamlar, dönüşen kentler, dünya uygulamaları” konulu oturuma Monika BIK (Broadway Maylan, Kentsel Tasarım Direktörü), Jordi Sacristan (Barcelona Belediye Meclisi Paz. ve Ulusal Ekonomi Reklam Direktörü), Andreas Schiller (Sph Newsletter Başyazarı), David Smith (Affordable Housing İnstitute Kurucu Başkanı) katılarak kentsel dönüşüm hakkındaki deneyimlerini aktardılar.

GAYRİMENKUL ANKETİNİN SONUÇLARI

12. Gayrimenkul Zirvesi’nde Soyak Holding sponsorluğunda katılımcıların kentsel dönüşüm hakkında görüşlerini almak için Soyak tarafından yapılan ankette iki günde katılımcılara toplam 18 soru soruldu. Ankete katılanların %50’si “2023 yılında gayrimenkul sektörü ne olacak?” sorusuna tüm yapılar enerji verimli hale gelecek ve kentsel dönüşüm/yenileme tamamlanmış olacak yanıtını verdiler. Katılımcıların %52’si de önümüzdeki dönemde gayrimenkul sektörünü şekillendirecek dinamikler içinde en çok öne çıkan başlığın “kentleşme” olacağını düşünüyorlar. Ankete katılanların %100’ü de “kentsel dönüşüm/yenileme uygulamaları enerji verimliliğini de içermelidir” konusunda birleştiler.

Zirvenin ikinci gününde de süren ankete, katılımcıların %47’si “Yabancılara satış sizce bir fırsat mıdır?” sorusuna hayır cevabını verirken %31’i evet olarak yanıtladı. İlerleyen dönemlerde sektörün gelişiminde belirleyici olacak en önemli konunun “Kentsel Dönüşüm” olduğu hakkında yarıdan fazla oy kullanıldı. Mütekabiliyet düzenlemesinin ardından konutlara olan talebin 1.5 milyar dolar artacağını düşünenlerin oranı da %71. Gayrimenkul sektörünün en önemli sorunu olarak katılımcıların %50’si “yüksek vergi ve harçları” görürken, %25’i de en önemli sorunun “arsa ve finansman sıkıntısı” olduğunu düşünüyorlar.