Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Avcı Gayrımenkul & Oral Mimarlık Kurucu ve Ortakları Y. Mimar Kerem Oral – Emre Oral

Palivor Çiftliği projesi nasıl ve ne zaman doğdu? Böyle bir projeyi hayata geçirme nedeniniz neydi?

Kerem ORAL: Avcı Gayrimenkul ağabeyim ve ortağım Emre Oral ile birlikte kurduğumuz bir gayrimenkul geliştirme şirketi. İkimizin de aileleri kalabalık. Emre’nin üç benim dört çocuğumuz var. Çocuklar hızla büyüyorlar ve bizim yoğun iş yaşamımız, şehrin hengamesi derken zaman geçiyor. Çocuklar büyüdükçe bilgisayar oyunları, televizyon, alışveriş merkezlerinde gezinmeler, kısacası İstanbul’da modern hayatın getirdiği imkanlardan yararlanmaya ancak doğadan ve topraktan uzaklaşmaya başlıyorlar. Çocuklarımız doğal yaşamın içerisinde, toprağı, suyu bilerek, hayvanları tanıyarak büyüsünler, çiftlik hayatı ve eko yaşam, eko tarım nasıl yapılır bilsinler istedik. Yani Palivor Çiftliği’nin çıkış noktası, ailenin bir araya gelmesi, çocukların şehir hayatından sıyrılıp, aileleri ile birlikte zengin doğaya sahip olan ülkemizde tarım, hayvancılık konusunda bilgilenmeleri ve çalışmaları oldu. Bu amaçla da, Silivri’den başlayıp, kendimizi Bulgaristan sınırında, Kırklareli ilinin Demirköy İlçesinde, İğneada’ya 11 km uzaklıkta, Istranca ormanlarının ortasında, özel bir arazide bulduk.

DOÐAL YAŞAMA DÖNMEK ŞART

Palivor Çiftliğini, bir eko-yaşam projesi olarak adlandırıyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız? Eko-yaşam denildiğinde anlaşılması gereken nedir?

Kerem ORAL: Öncelikle projede kullanılan malzeme ve metotlarımızdan söz etmek gerekir. Yerel malzemelerin kullanımını destekleyen, bu malzemelerin termik özelliklerinden faydalanan evlerimizde civar ocaklardan çıkan taşları ya da ağaçları kullandık. Evlere ulaşım yolunda kullanılan zemin kaplama, yürüme ya da bisiklet yolları stabilizesi civar madenlerden temin edildi. Çevre çitler için doğal ahşap kullanılırken, tüm uygulama alanlarında insan ve doğayı iç içe yaşatabilmeyi amaçladık. Güneş ışınlarının ev üzerindeki etkisini kontrol etmek amacıyla, tüm evleri güneş ışığı kırıcı pergola ile donattık. Dış mekan zeminlerindeyse yansımayı engelleyici malzemeler sayesinde ev içi ısı kontrolüne destek olduk. Doğal mekanik vantilasyon sayesinde önemli oranda enerji tasarrufu elde ederken, yağmur suyu toplama depolarımızla su tüketimi konusunda büyük tasarruf sağladık. Termik izolasyon konusunda da danışmanlarımız liderliğinde ısı tasarrufuna yönelik çalışmalar yapıldı.

PALİVOR ÇİFTLİÐİ, EKO-YAŞAMA ADANMIŞ BİR PROJE

Emre ORAL: Projenin çıkış noktasında belirttiğimiz gibi, doğa ile yaşamı buluşturmayı hedefledik. Palivor Çiftliği eko-yaşama adanmış bir proje. Meyve bahçesi eko yaşamın olmazsa olmazlarından biri. Bir yere bilinçli bir şekilde meyve ağaçları dikilirse burası bir meyve bahçesi olacaktır. Palivor Çiftliği meyve yetiştiriciliğine adanmış bir yer. Bağ Evi sahiplerinin kendi bahçelerinde meyve yetiştirip, bahçe bakımını yapabilmeleri için gerekli hizmetler sunuluyor. Öte yandan çiftlik evlerinde büyükbaş ve küçükbaş besicilik yapabiliyorsunuz. Palivor’da, çevrenin doğal ve eşsiz yapısını keşfederken hayatın basit zevklerini tadabilirsiniz. Palivor patikalarındaki etkinliklerde temiz havayı doya doya ciğerlerinize çekebilir, yöreye özgü büyüleyici bitkileri, bilgilendirici tabelalarımızla keşfedebilir ve vahşi doğadan esintilerle kesitler görebilirsiniz.

Proje için ne kadarlık bir yatırım yaptınız? Bölgeye yansımaları konusunda neler söyleyebilirsiniz? Satışlar istediğiniz hedefe ulaştı mı?

Emre ORAL: Proje için yaptığımız yatırım bölge için çok önemli ve yansımaları olumlu. İş gücümüzün ve malzemelerimizin çoğunu bölgeden tedarik ediyoruz. Satışlarda hedeflerimize ulaştık, ancak satışlarımızın çoğunun aile ve yakın arkadaş çevremizde gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu tür projelerde, belli bir gruplaşma oluyor, insanlar doğanın ortasında kafa dengi ve yakın bulduğu insanlarla olmak istiyor, bu yüzden Palivor alıcı değil, komşu aradığımız bir proje oldu.

Uygulama alanı olarak Kırklareli- Demirköy’ü tercih etmenizde neler etkili oldu?

Emre ORAL: Demirköy yurdumuzun Avrupa toprakları üzerinde deniz mavisi ile orman yeşilinin kucaklaştığı, Kırklareli ilinin Bulgaristan sınırında küçük bir ilçemiz. Istranca (Yıldız) dağlarının 400 metre yüksekliğinde ormanlar içinde kurulu. Demirköy’ün ekonomisinin büyük bölümü ormancılığa dayalı. Küçük çapta da olsa tarım, hayvancılık ve turizm de var. Halkın büyük çoğunluğu balkanlardan, bir kısmı da Anadolu’dan gelmiş. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmek için hazırlıklarını yaparken, demir madeninin bol olarak bulunduğu Demirköy’e de bir demir işleme fabrikası (Dökümhane) kurdurmuş. Biz Demirköy ile Palivor sayesinde tanıştık.

PALİVOR ÇİFTLİÐİ

“1700-1800’lü yıllarda ormanların içerisinde kurulmuş hayvan yetiştiren, ziraat yapılan genellikle Bulgar ve Rum kökenli insanların yaşadığı çiftlikleri varmış. Bu çiftliklerden bir tanesi Palivor Çiftliği imiş. Çiftlik yörede, Palihor, Polihor, Paliman veya Papaz’ın Yeri olarak da anılıyor. Burada bağ ve bahçeleri olan bir papaz, şarap yaparmış. Bölgede Aptos, Dimitri, Pedina, Toflu, Yankov gibi eski isimleri ile anılan birçok eski çiftlik var. 23 Ağustos 1915 tarihinde Edirne Valisi Hacı Adil Arda’nın Demirköy ilçesinden dönerken, Bulgar Komitacılar tarafından pusuya düşürülmesinden sonra, Bulgar ve Rum asıllı insanların yaşadıkları çiftlikler boşaltılmış, Tekirdağ tarafına yerleştirilmişler. Şimdi bu çiftliklerin yeniden tarıma, meyve bahçeciliğine ve hayvancılığa kazandırılmasını bu sayede de yörenin kalkınmasını istiyoruz.”

ŞEHİR YAŞAMI HAYATI KISITLIYOR

Hedef kitleniz kimler? Palivor kimlerin tercih ettiği bir proje oldu?

Emre ORAL: Hedef kitlemiz, İstanbul’daki stresli yaşamdan usanmış, Bodrum’daki yazlardan da yavaş yavaş bıkmış, Türkiye’de Fransa’nın güneyini, İtalya’nın Toskana Vadi’sini yaşamak isteyen, Trakya’yı yaşadıkça sevecek, kopamayacak, çevresine ve doğaya saygılı, tarım ve hayvancılık ile yani üretim ile hobi olarak uğraşmak isteyenler. Bazen her şeyi bırakıp yeni bir hayata başlamak isteyenler ya da torunlarıyla birlikte olmak için ev alan büyükanneler de geliyor.

En çok rastladığımız toprağı, bağı bahçesi olsun isteyen insanlar. Tarım ve hayvancılığa ilgi artıyor. Öte yandan projenin Avrupa Gayrimenkul Ödülü kazanması da nitelikli yapı severleri Palivor’a yönlendirdi. 10 evimizden, 2 tane kaldı.

Hem yatırımcısı hem mimarı olarak projenin başından sonuna yer almanın avantajları oldu mu? Ya da uygulamada mimari açıdan sıkıntı yaşadınız mı?

Kerem ORAL: Hem mimar hem de yatırımcı olmak, müthiş bir disiplin getiriyor. Yaptığım dizayn seçimlerinin, seçtiğim malzemelerin, ortaya çıkan esere etkileri ve bu seçimlerin hedef kitlenin üzerindeki etkisini izlemek benim için büyük tecrübe oldu. Uygulamada mimari açıdan hiç bir sıkıntı yaşamadım. Serbest irademle, mimar şapkamla verdiğim tüm kararlar gerek sahada, gerekse projenin finansal performansında bir problem yaratmadı. İSMİNE, TARİHİNE VE DİZAYNINA YAKIŞIR BİR ÇİFTLİK

Palivor, Türkiye konut sektöründe pek örneği olmayan bir proje. Bu açıdan baktığımızda yatırımcı ve sektör aktörlerine etkisi ne yönde olacak?

Emre ORAL: Bu proje özellikle hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin Palivor’da artması ve Palivor’un kendine özgün ürünlerinin çıkması ile bambaşka bir platforma konumlanacak. Bu yaz öncelikle Palivor Çiftliği Meşe Balı’nın internetten satışlarına başlıyoruz. Çok yakında, Palivor Çiftliği Çilek Reçeli ve Keçi Sütü projelerimiz var. Yani Palivor Çiftliği yaşayacak ve ismine, tarihine, dizaynına yakışır bir ‘Çiftlik’ olacak. Bu gelişme ile birlikte marka değeri tahminlerin ötesinde, bir gayrimenkul projesinin bir hayat konseptine dönmesini ve bu ‘Yeni Hayat Konsepti’nde bulunan tüm hizmet ve ürünlerin sunulduğu bir marka algılamasına doğru yolculuğumuz başlayacak. Bu vizyon çerçevesinde, Palivor’un Türkiye’de kırsal gelişim, kırsal yatırım projelerine çok büyük katkıları olacağını ve çok yakında model olarak örnek alınacağını düşünüyoruz.

Projenin kendi içinde farklı özelliklerinden ilhamla ad almış evleri var. Bu farklılığa neden gereksinim duydunuz? Evlerin mimari açıdan dikkat çeken özelliklerini anlatır mısınız?

Kerem ORAL: Palivor Çiftliğinde 5 adet Besi Çiftliği, 5 Adet Bağ Evi var. Besi Çiftlikleri 20,000 m² arsa içerisinde ev, ahır ve depolardan oluşuyor. Bağ Evleri 6,000m² arsa içerisinde meyve deposu ve evden oluşuyor. Çiftlik Evleri, besi ve çiftlik hayvanlarının barındığı ahırlarıyla birlikte bir bütün. Merkezi hizmetler vasıtasıyla çiftlik sakinleri, hayvanlarını yetiştirebilecekler. Arazinin özelliği yüzyıllar evvel Papaz tarafından bağ olarak ekilip, şarap yapılan bir çiftlik olarak hayatına başlaması ve şimdi yeniden eski ihtişamına kavuşacak olması.

MODERN VE YALIN TASARIMLAR

Günışığı Çiftlik Evi 20,000 m² den büyük besi çiftliği arsalarında ön görülmüştür. İç ve dış yaşamın birbirine karıştığı bu eşsiz yapı bodrum, zemin ve birinci kattan oluşuyor. Günışık çekici ve modern bir yalınlığın tasarımıdır. Zemin katı taş, birinci katı ahşap cepheli olan binanın en önemli özelliği muhteşem orman ve doğa manzarasını kucaklaması, doğanın içerisinde bir yaşam sunmasıdır. Günışığının tasarımı, nefes kesen orman manzarasını birinci katta bulunan odaların etkileyici bir şekilde faydalanmasına imkan veriyor. Bu katta bulunan büyük balkonlarda eşsiz gün batımının keyfini çıkarmak mümkün. Yatak odalarının zemini sert sağlam kerestedendir. Çıplak kiriş askıları ve çarpıcı orman manzarası da diğer özelliklerden.

Günışığı çiftlik evlerinin tasarımında ışığın ve doğanın kontrolü, bir şekilde zemin katın içine sokulması bu katın karakterini oluşturuyor. Ferah yaşam alanları özellikle geniş ve açık olarak tasarlandı. İç dekorasyonda kullanılan tüm malzemeler doğal. Zeminler lamine ahşap, duvarlar doğal taş. Mutfaklar özel olarak Palivor için üretildi. Nitelikli bir yaşam için gerekli olan, az enerji harcayan özel buzdolabı, mikrodalga fırın, ocak ve fırın, çiftliklerimiz ile birlikte teslim ediliyor.

GÖKIŞIK

İç avlu etrafında mekânların birbirine eklenmesi ile tasarlanmış, modern mimarinin birçok özelliğini taşıyan bir yapı. Doğal taş ve ahşabın birbirleri ile uyumlu birleşimi, iki katlı evin cephe karakterini oluşturuyor. Çiftlik arazisinin eğimini takip eden, peyzajı özenle yapılmış teraslar, değişik malzemelerin kullanımına imkan vermiştir. Evin içinde atmosfere açık olan iç avlu, kontrollü havalandırma olanağı sağlıyor. Düşük enerji kullanımını destekleyen bu sistem ve avlu aynı zamanda her iki kattaki gün ışığı seviyesini yükseltmeye destek vererek, enerji tasarruflu aydınlık mekânlar yaratmamızın önünü açtı. Tüm mobilyalar özel olarak Gökışık için tasarlandı. Geniş aileler için tasarlanmış yatak odalarına sahip olan Gökışık, ismini bölüntüsüz çift kat yüksekliğinde olan salonundan da görülen iç avlusundan almıştır.

TAŞ EV

Tek katlı tasarlanan evin şekilsel özelliği (L” form), gece ve gündüz işlevsel farklılığını mekanlara taşıma imkanı vermiştir. Evin karakterini yansıtan doğal malzemeler taş (gece) ve ahşap (gündüz) bahsettiğimiz farklılığı desteklemektedir. Dış mekan terasları çeşitli kademeleriyle değişik kullanımlara hizmet verir. Taş yapının içinden, araziye yayılan doğal yapı malzemeleri etkileyici tabiatla bir bütün oluşturmaktadır. Doğal taş ve ahşabın gün ışığı altındaki güzelliği dışarıdan içeriye akan evde, yaşama alanları bölüntüsüz düzayak olarak tasarlanmıştır. Çatı yapısının tüm doğal çıplaklığıyla yatak odalarının bulunduğu taş mekânda bırakılması tasarımın temel öğelerindendir.

BAÐ EVLERİ (TİP A)

Ahşap ve taşın uyumlu birleşimini yöresel tecrübelerle bir araya getiren bir tasarıma sahip. 1. kat yaşam alanları önü geniş ve ferah balkon teras evin karakterini oluşturan mimari öğelerden bir tanesidir. Bölge mimarisini baz alan tasarım, eşsiz güzellikteki doğayı evin tüm mekanlarında hissetmeyi sağlamaktadır. Çatı yapısını takip eden ahşap gölgelik sistemi, güneş ışınlarını kontrollü olarak iç mekânlara sızdırıyor. Bağ evlerimizde meyve deposu zemin katta, yaşam alanları birinci katta yer almaktadır. Ferah yaşam alanlarını ahşap çatı örtüsü güzelliği altında topladık. Zemin doğal taş kaplamaları, balkonlarda kullanılan ahşap zemin kaplamalarla birleşirken önemli enerji tasarrufuna da imkân veriyor. Kolay yaşanabilen planlamaya sahip bu evler, sakinlerini şehir hayatının alışkanlıklarından arındırmak için tasarlandı.

BAÐ EVLERİ (TİP B)

Trakya mimarisinden özünü alan bu evimizin zemin kat cephesi taş ve birinci kat cephesi ahşaptan tasarlandı. Geniş ve ferah balkon terası tabiatın sunduğu eşsiz manzarayla evin tamamını çevreliyor. Evin tasarımında etkin rol oynayan taş ve ahşap, yöresel malzemeler olmakla birlikte eski geleneklerle işlenmiştir.

Çiftlik, su ve arazi etkinlikleriyle, doğada yaşamın kapılarını açıyorsunuz. Belirli zamanlarda değil her zaman doğal yaşamın içinde olmak isteği mi buradaki amacınız?

Emre ORAL: Amacımız ülkemizde eksik ya da bilgisizce yapılan küçük ölçekli tarım ve hayvancılık işletmelerine örnek olacak bir yaşam, turizm, tarım ve hayvancılık merkezi kurmak.

Palivor Çiftliği, uluslararası gayrimenkul yarışmalarının birçok dalında ödüle de layık görüldü. Başarınızın haklılığını ön plana çıkaran özellikler neler oldu?

Kerem ORAL: Başarımız, vizyonumuz ve dizayn farklılığımızdan geliyor. Palivor bir gayrimenkul projesi olmaktan çok, model bir çiftlik projesi ve yarışma jürileri sadece dizaynı değil, tüm konsepti bir bütün olarak değerlendiriyorlar.

Yatırımcısı ve uygulayıcısı olduğunuz Palivor Çiftliği Projesi sizin için ne ifade ediyor?

Palivor öncelikle ailelerimizle baş başa vakit geçirebileceğimiz ve burada edindiğimiz anılarımızı uzun yıllar zihinlerimizden silemeyeceğimiz bize ait özel bir dünya. Projenin ülkemize faydalı ve geleceğe yönelik kalıcı bir özelliği var. Yine tarım ve hayvancılık konusundaki çalışmalarımızın da uzun vadeli katkıları olacaktır.

Avcı Gayrimenkul’ün gelecek dönem hedefleri neler, farklı konseptte projelerin devamı gelecek mi? Düşündüğünüz yeni yatırım bölgeleri var mı?

Emre ORAL: Avcı Gayrimenkul’ün gelecek hedefleri alışagelmemiş yeni projeler yapmak, büyük riskler almak ve bu risklerin karşılığında, doyuma ulaşmış projelerde olmayan performansı yakalamaktır. Düşündüğümüz yeni yatırım bölgeleri var, ancak nihai kararlarımızı henüz vermedik. Palivor tecrübesi bize çok şey öğretti. Bunları özümsemek ve bu doğrultuda yeni yatırımlarımıza yönelmek istiyoruz.