Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Arap Yarımadası’nın parlayan yıldızı Umman

Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında yer alan Umman, yakın dönemde farklı alanlardaki ekonomik hamleleri ile dikkat çeken ve birçok sektörde geleceğin büyüyen pazarlarından biri olarak görülen ülkeler arasında yer alıyor.

Diğer Körfez ülkelerinde olduğu gibi ekonomik gücünün ciddi bir oranını petrolden sağlayan ülkede 2011 yılı itibariyle, petrol üretiminde yaşanan gerileme nedeniyle hükümet ekonomik dengeleri sağlamak için farklı sektörlerde yatırımlara yönelmiştir. 2020 yılına kadar tükenmesi beklenen petrol rezervleri sebebiyle hükümet tarafından Umman ekonomisinin petrole bağımlılığın azaltılmasına yönelik bir ekonomi politikası izlenmektedir. Petrol gelirlerinin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) içindeki payının 2020 yılına gelindiğinde yüzde %9’lar seviyesine çekilmesi, doğalgaz payının %10’a, diğer sanayi ürünlerinin payının da %29’a çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca başta altyapı olmak üzere birçok alanda yapılan yatırımlar ile Umman hızlı bir dönüşüm sergiliyor.

DÜNYANIN YÖNELDİÐİ ÜLKELER ARASINDA

Yüksek petrol fiyatlarının büyük getirisi sayesinde ciddi altyapı yatırımlarına yönelen Umman, dünya genelinde iş yapan birçok taahhüt firması açısından büyük projelere potansiyel sağlayan bir pazar durumunda. Bugün dünyaca tanınan sektörün inşaat ve taahhüt şirketleri ( CB&I, Mitsubishi, The Woodlands, Foster Wheeler,Bechtel, Turner, KBR, Mitsubishi, Doosan, Dodsal, CCC, Hochtief, Enel Power, China Railway Construction ve Dar Al Handesah) Umman’da çalışmalarını sürdürüyor. Başkent Muskat ve çevresinde devam eden yeni yapılanma döneminde özellikle alışveriş merkezleri ve otellerin inşaatı devam ederken, özel inşaat faaliyetlerinin yaygınlık kazandığı kesim konut yapımında görülüyor. İnşaat sektöründeki hızlı büyümenin en önemli sebebi ise, devlet tarafından projelendirilen altyapı yatırımlarının artması. Muskat ve Salalah limanlarının genişletilmesi, çeşitli havaalanı inşaatları, serbest bölgelerin geliştirilmesi ve Khasab’da yeni bir liman inşa edilmesi gibi projelerin yanında petrol ve doğalgaz tesislerine yönelik projeler, devlet yatırımları arasında önemli bir yer tutuyor. Özellikle son yıllarda yüzde 10’u aşan inşaat sektöründeki büyüme 2000 yılından beri artarak devam ediyor. İnşaat sektörünün yanı sıra; turizm, madencilik ve ağır sanayi yatırımları ve gemicilik de ülkenin kalkınma ataklarını besleyen alanlar olarak öne çıkıyor. Umman özellikle, inşaat sektörü altyapı projeleri, enerji üretimi ve turizm sektörde büyük fırsatlar sunan bir pazar durumunda.

UMMAN KRALLIÐI TURİZMİN YENİ GÖZDESİ

Turizm operatörlerinin alternatif lokasyon arayışlarının önemli merkezlerinden biri haline gelen Umman, özellikle çöl safarileri ve sualtı zenginlikleri ile ülke ekonomisine canlılık katıyor. Ülkenin dört bir yanına dağılmış Portekiz kaleleri ise, turistleri cezbetmenin yanında, bu ülkenin bir zamanlar dünya ticareti için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Düzenli altyapısıyla dikkat çeken Başkent Maskat, dünyanın 2. Körfez ülkelerinin 1. temiz şehri ödülü ile ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Kentte tarihi dokuyu bozmadan, doğal bitki örtüsü ile uyumlu bir yapılanma süreci hakim.

UMMAN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE, TÜRKİYE’NİN YERİ

Umman, inşaat sektöründe bugün oldukça iyi bir noktaya gelen ülkeler arasında. Ülkede yatırımların bu yönde ağırlık kazanması, malzeme ve teknik eleman açısından bir sıkıntı yaşanmaması da sektörün ilerlemesinde oldukça etkili unsurlar…

Türkiye ve Umman arasındaki ilişkiler son yıllarda eskiye nazaran büyük bir gelişme göstermiş durumda. Bugün birçok Türk şirketi başta inşaat olmak üzere Umman’da faaliyet gösteriyor. Türk firmalarının Umman’daki toplam iş hacmi 4 milyar doların üzerinde. Türk inşaat firmalarının Umman’da gerçekleştirdikleri projelerin sayısı giderek artış göstermiş olsa da iki ülke arasında dikkat çeken bir ticaret atılımı olsa da, altyapı, sanayi, turizm, sağlık, tarım ve gıda üretimi gibi çeşitli sektörlerde işbirliği ilerletmek adına yeterli adımların atıldığını söylemek güç.

Bugün 10’dan fazla şirketin faaliyet gösterdiği Umman’da; Tekfen İnşaat, Erko, Alke, Enka, Fernas, Ay-Tek, Kulak, Erenport, Inco, Mapa Günal ve STFA gibi Türk inşaat firmalarının ülkede gerçekleştirdiği çalışmalarının büyüklüğü, 2,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Ülkede hedeflenen alt ve üstyapı projelerinin devam etmesi nedeniyle Türk inşaat şirketlerinin güçlenerek, gelecek dönemde de projelerini sürdürmeleri öngörülüyor.