Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Avrupa Konakları Florya

Florya Avrupa Konutları sekiz bloklu, 80 adet 250 m² büyüklüğünde konutlardan oluşan lüks bir sitedir. Projemiz, TOKİ ve Artaş İnşaat tarafından düzenlenmiş olan davetli yarışma sonucunda seçilmiş olan; cephe, çevre ve sosyal tesis düzenleme projesidir. Projenin yer aldığı parsel D-100 Karayolu’ nun arkasında, Florya Küçükçekmece sınırında yer almaktadır.

Florya Avrupa Konutları’ nın cephe tasarımı yapılırken blokların bölge yüksekliğine uyumunu korumak için, kullanılan ahşap malzemelerin yüksekliğinin 12,50 m seviyesini aşmamasına özen gösterilmiştir.

Su ve yeşilin siteye verdiği sıcaklığı tüm site içerisinde devam ettirmek için, malzeme olarak yoğunlukla doğal kompakt laminant, doğal taş, kompozit paneller, ahşap ve cam kullanılmıştır.

Kat yükseklikleri 3.50 m olan bloklardaki salon, yemek bölümü ve mutfak gibi mekânlar, site içerisinde peyzaj düzenlenmesi yapılmış yeşil ve su yoğunluklu alana baktığı için cephelerde manzara görüşünü engelleyecek hiç bir bölüntüye izin verilmemiştir (lento, parapet vs). Özellikle giriş dublekslerinin peyzajlı bahçeyi daha iyi görmesini sağlamak için her blok girişi yol kotundan 1.00 m yukarıda olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yine giriş dublekslerinde geniş ahşap kaplama verandalarla yeşil alanlara düz geçişler sağlanmıştır. Blok girişlerindeki granit kaplama merdivenler sağlı sollu granit kaplı çiçekliklerle yeşillendirilmiştir. Yeşilin ve suyun özellikle yoğun kullanılması bahçe tasarımının esasını oluşturmaktadır. Binalar ve yol arasında uzanan granit kaplama süs havuzları bu esasa uygun olarak tasarlanmıştır. Bloklar arasında kalan ortak alanda; oldukça büyük bir ahşap pergola ve yine orta büyüklükte ikinci bir pergola, yeşilliklerin ortasında üç kademeden oluşan ve bu kademeler sayesinde her an su hareketi sağlayan büyük bir süs havuzu tasarlanmıştır. Havuz ve pergolaları ise yeşil çim alanlar ve büyük saksı bitkileri çevrelemektedir. Ortadaki bu zevkli alanın tam altında yer alan sosyal tesislere giriş yine bu alan içerisinde yeşili bölmeyecek şeffalıkta tasarlanan cam bir küp ile sağlanmıştır.

Site içerisinde çok amaçlı spor alanı, kreş ve çocuk oyun alanları da yeşil alanlar içerisine oturtularak yeşille bütünlükleri sağlanmıştır.

Son olarak çatıda cam ve ahşap gibi malzemelerle uyumlu çok esnek ve dayanıklı bir metal alaşımı olan uzun ömürlü titanyum çinko kullanılarak Florya Avrupa Konutları tasarlanmıştır.